Virální snímky 20letého Messiho z prosince 2007, jak na focení pro charitativní kalendář koupe šestiměsíčního Yamala, jsou k nevíře. Nebo vlastně k víře, protože vypadají spíš jako z náboženského spisu či komiksu. „Je to jedna ze životních náhod,“ řekl Španělův otec. Nevnímal to tak, že by LM10 předával svou moc nebo dával chlapci požehnání. „Třeba ho Lamine dal Leovi, nevím,“ zažertoval. „Pro mě je můj syn nejlepší. Ve všem.“ Ale stejně, to, co se zdálo nahodilé, možná odhaluje skrytý smysl. Messiho soumrak, Yamalův úsvit, poslední triumf, první vítězství, konec a začátek. Yamal, jehož levačku obklopuje Messiho aura, se snaží srovnáním s Argentincem vyhnout, je však odhodlán rozbít všechna očekávání. Jako by byl předem určen sudbou, aby vyplnil své poslání.
Messi si prohrábl mokré vlasy. Z tváří mu kapal pot a mediální povinnosti plnil bez trička. „Nebyla to snadná Copa América,“ řekl muž, který dobyl 45. trofej, což je pouze jeden z mozaikových kamínků ve výzdobě jeho ohromující kariéry.
Od posledního zápasu skupinové fáze, který vynechal, se potýkal s bolestí ve stehně. V penaltovém rozstřelu proti neúmorným Ekvádorcům (čtvrtfinále) trefil břevno. Finále nedohrál, v 65. minutě odkulhal a kamery zachytily jak jeho slzy, tak otok kotníku o velikosti napuchlé dýně. Když Lautaro Martínez vynesl trumf a rozuzlil prodloužení s Kolumbijci, jež zdobila urputnost i důvtip Luise Díaze s Jamesem Rodríguezem, vrhl se do náručí kapitána, který už dávno zul kopačky a vzal si sprchové žabky.
Hřiště ve Spojených státech byla menší a tvrdší. Hrálo se na nich špatně, převládaly souboje, vedro a vlhkost by vyčerpaly i T-1000, terminátora z tekutého kovu. Messi si připsal gól a asistenci a ve 37 letech neví, jak dlouho ještě vydrží. Jeho nedávné rekordy v MLS – podílel se na 6 brankách v jednom utkání (1+5) a na 25 „kanadských bodů“ v nové sezoně mu stačilo 12 duelů (12+13) – a nehasnoucí lesk v reprezentaci ukazují, že mu v nádrži ještě něco zbývá.
Ale čas se krátí. Stejně jako u dalších členů argentinské staré gardy: éra Ángela Di Maríi a Nicoláse Otamendiho (oba 36 let) se chýlí k závěru. „Tohle jsou poslední bitvy,“ řekl Messi jako válečník, který znovu a znovu pozvedá meč.
Lamine Yamal zapálil pochodeň svého talentu a v šestnácti ovládl EURO. „Řekl jsem mámě, že mi nemusí kupovat dárek, pokud postoupíme do finále,“ vtipkoval. Mimochodem, jeho rodiče jsou Messiho vrstevníci (mladší než 38letý Jesús Navas). Zatímco LM10 a jeho první důstojník Rodrigo De Paul trávili šampionát podle rutinního schůzování v kapitánově hotelovém pokoji u ranního maté, Yamal listoval v učebnicích a chystal se na školní testy.
Fotbal takovou zkouškou není. Báječný semifinálový gól, který způsobil zkřivení francouzských obličejových rysů, Lamine označil za splněný sen. Byl to však opakující se sen. Stejně magicky zakroutil míč do branky proti totožnému soupeři v loňském semifinále mistrovství Evropy hráčů do 17 let. Krok z mládežnického fotbalu na seniorskou úroveň udělal jedním sebejistým pohybem. „Viděli jsme dotek geniality,“ řekl trenér Luis de la Fuente. Rodri, dirigent La Roja ve středu pole, podotkl: „To, co předvedl, dokáže jen pár vyvolených.“
Nit osudu
Yamal je předčasněji vyspělý, o tom není pochyb. V 16 letech Messi debutoval za Barcelonu v přátelském utkání proti Portu. V La Lize se objevil až téměř o rok později, a přestože byl v argentinském týmu pro Copa América 2004, nikdy se nedostal ani na lavičku. Naopak Yamal už za Barcu nastoupil víc než padesátkrát (7 gólů a 7 asistencí). Je nejmladším hráčem La Ligy i El Clásika. Nikdo v jeho věku neúčinkoval v play off Ligy mistrů. Veškeré rekordy (debutant, střelec i nahrávač) přepisoval i za Španělsko.