Z postižení dcer viní lékaře. Chci znát pravdu, řekl bývalý alžírský fotbalista

Mohamed Chaíb promluvil o tom, jak přišel o tři postižené dcery
Mohamed Chaíb promluvil o tom, jak přišel o tři postižené dceryZdroj: Le Quotidien d´Algérie
Zahraničí
Začít diskusi (0)

ROZHOVOR - Postižené děti, to je tragédie, kterou prožívají bývalí alžírští fotbaloví reprezentanti, účastníci MS 1982 ve Španělsku a 1986 v Mexiku. Jeden z nich, 80 násobný reprezentant Mohamed Chaíb, který přišel o tři dcery, promluvil o svém případu v deníku Le Quotidien d´Algérie.

Kdy začala vaše osobní tragédie?
„V roce 1987 se nám narodila první dcera, která však trpěla myopatií (postupné ochabování kosterního svalstva) a zemřela v osmnácti. Žena mezi tím otěhotněla znovu. Obávali jsme se, že by mohly nastat podobné komplikace, tak jsme šli na testy DNA. Ve Francii, v nemocnici Necker. Výsledky testu byly jasné: naše geny nejsou nesourodé, abychom měli postižené děti. Porodila dvojčata, která měla stejnou chorobu jako první dcera. Jelikož můj bývalý spoluhráč z alžírské reprezentace Kaci Said měl také dvě podobně postižené dcery, začali jsme přemýšlet, zda to nemůže mít nějakou souvislost. Začali jsme hledat, kde je příčina. A šli jsme oba na další testy.“
Co vám ukázaly?
„Řekli nám, že postižené děti mohou být následkem našeho postavení vrcholových sportovců. Za naší aktivní kariéry prošel alžírský sport zásadní reformou, kdy do něj vstoupila vláda s důrazem na získávání úspěchů. Hlídali nás v klubu i v národním týmu specializovaní lékaři, ti nám podávali léky, které nám měly udržet výkonnost po celou sezonu.“

Co vám dávali za léky?
„Byly to malé tablety ve formě kousků cukru. Samozřejmě si název toho preparátu už nepamatuju. Nevěděli jsme, co to bylo, ale bylo nám to jedno, jediné, na čem záleželo, abychom hráli co nejlépe. Lékařům jsme věřili, byli jsme rádi, že nám pomáhají udržovat si výkonnost. Na to, co s námi dělali, by bylo dobré zeptat se jich.“

Mluvíte tedy o dopingu.
„Ano, ale to není jen ve fotbale. Stačí se podívat na některé atletky, jakými fyziognomickými změnami prošly. Anebo házenkářky. V období 1977-1990 o fotbalový tým pečovali v Alžírsku navíc jen zahraniční lékaři.“

Trenéři o tom věděli?
„Nemůžu to tvrdit, k tomu nemám žádní konkrétné důkazy.“

Pátrali jste po tom, co jste brali? Existuje dokumentace, co vám lékaři podávali?
„V dobře organizovaných fotbalových federací jsou lékařské záznamy běžně archivovány. Na alžírské nikdo nic neví. Když se zeptáte, co se s vámi dělo během reprezentační kariéry, kdy jsem  spolykal asi 90 neznámých kapslí, poradí vám, ať se podívám na internet… Všechny oficiální záznamy zmizely. Podle našeho zjištění se vypařily, když odešel ruský lékař jménem Saša. Víc o něm nevím.“

Proč aféra vypukla až nyní?
„Rozpoutal ji alžírský novinář El Heddáf. Loni při cestě do Kanady jsem mu líčil svou osobní tragédii, mluvil jsem o nemoci našich dětí. Kaci Said ho upozornil, že stejnou prožívají i další: Saláh Larbí, Džamel Menad. Všichni máme děti se zdravotním postižením.“

Co hodláte dělat?
„Po té, co média případ rozvířila, jsme si najali právníka a žádáme, aby se jím zabývala oficiální místa. Fotbalová federace, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Jedině touto cestou se dopátráme, co se s námi dělo. Už jsme zachytili zprávy, že jsme byli oběti tehdejších politických poměrů, ale že prý je pořád strach mluvit o tom.“

Zvažujete žalobu?
„Samozřejmě. Chceme znát však především pravdu. Potřebujeme vědět, co je příčinou našeho utrpení. Pokud se to potvrdí, budeme požadovat finanční náhradu.“

Jste si opravdu jist, že všechno, co se přihodilo, souvisí s těmito produkty?
„Nejdřív jsem myslel, že nás trestá Alláh, že chtěl, abych měl tento osud. Když jsem však zjistil, že stejné utrpění by seslal i na další spoluhráče, tak jsem se začal ptát. Chceme vidět lékařskou dokumentaci, která prokáže, že utrpení nepochází od nás.“

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů