Michal Koštuřík
14. srpna 2015 • 15:35

Kliment o Stuttgartu: Na tréninku se jezdí nadoraz. Ne jako v Česku

TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

Chystá se na svou premiérovou sezonu v bundeslize. A že si v ní kopne, to je téměř jisté. Ve Stuttgartu prší na Jana Klimenta chvála, mladík z Jihlavy je těsně za hranou základní sestavy slavného VfB. Byť do klubu dorazil až po červnovém EURO U21 bez prvotřídního životopisu. „Přestup byl dobrý krok," je si jistý jednadvacetiletý útočník za milion eur. Ještě to chce vyšoupnout ze sestavy urostlé snajpry Martina Harnika s Danielem Ginczekem, týmové lídry. Jaké je vaše současné postavení v týmu?
„Určitě zatím nebudu v základu. Jsou tam dva útočníci (Ginczek a Harnik), kteří v minulé sezoně nastříleli hodně gólů a táhli Stuttgart k záchraně. Ti jsou nedotknutelní. Nejdřív oba chtěli odejít, ale nakonec zůstali. Konkurence je velká, ale doufám, že bych na pár minut proti Kölnu mohl naskočit. Momentálně jsem útočník číslo tři až čtyři. Bylo nás tam šest, ale jednoho už posunuli do béčka a s druhým nepočítají. Hráváme na dva útočníky, takže nějaká šance existuje."

Jak na vás působí dva elitní střelci VfB?
„Jsou vysocí, hodně narostlí. Ginczek dá ze všeho gól, je to střelec. Harnik je osobnost týmu, jeden z nejstarších hráčů. Všechno vyřizuje."

Kromě Ginczeka a Harnika vám konkuruje devatenáctiletý Timo Werner. Je dobrý?
„Určitě, považují ho za velký talent. Ve svém věku už má šedesát startů v bundeslize. S ním jsem tak nastejno. Ibiševiče už odepsali. Se svojí pozicí jsem spokojený, čekám na šanci. Mám čas. Rozhodně nejsem naštvaný, že hned nehraju v základu. První půlrok se budu spíš zabydlovat."

Jan Kliment: Tréninky nejsou jako v Česku

Jak si zvykáte na vyšší tréninkové tempo?
„Ze začátku jsem si říkal, že mě tréninky ani nebaví. Furt se tam jezdí nadoraz, musíte mít chrániče. Není to jako v Česku, kde třikrát do týdne postavíte dvě branky, a volně hrajete třicet minut. Spíš se hlídáte, aby se nikomu nic nestalo. Pak to tak někdy vypadá i v zápase. (úsměv) V Německu se tvrdě zajíždí, je to o level výš. Ale dá se na to zvyknout. Bude to lepší a lepší."

Co kvalita Stuttgartu?
„V přípravě jsme hráli proti Plzni a byl jsem na to strašně zvědavý. Nakonec jsme ji přehráli 6:3. Naše taktika je náročná. Když spustíme presink, tak sprintujeme do té doby, než získáme balon. Je těžké se tomu bránit. Ale je to obtížné i pro nás. Trenér Alexander Zorniger do nás pere sílu, podporuje nás. Chce, aby se jezdilo. Působí na mě dobře. Je to správnej řízek.“

Obránce Adam Hloušek, váš český spoluhráč, vás za přístup i výkony chválil.
„On byl totiž u té debaty s trenérem, překládal to, takže všechno slyšel. (úsměv) Adam je řízný jezdec. Na hřišti všechno odjezdí, odpiluje. Říkal, že jsem naskočil do ročníku, který by měl být dobrý. Měli jsme mítink s fanoušky a prý přišlo nejvíc lidí za posledních sedm let. V přípravě jsme si také vedli dobře. Určitě by to mělo být lepší než minulý rok, kdy se Stuttgart zachraňoval."

Jak se v týmu cítíte?
„Se vším jsem spokojený. Člověk by si řekl, že budou kluci z bundesligy namistrovaní. Ale vůbec. Berou mě. V přípravě jsem dal gól Plzni a tím jsem se vystřílel. (smích) Ale do šancí jsem se docela dostával, což je důležité. S kondicí nemám problém, vždycky jsem dobře běhal."

Co město?
„Oproti Jihlavě je to úplně něco jiného. Stuttgart je obrovské město na úrovni Prahy, ještě jsem ani nestihl všechno projít. I můj osobní život se změnil. Klub mi všechno sehnal a zajistil. Od bytu přes auto, wi-fi, bankovní konta, SIM karty. Na to jsem koukal. Lidé jsou tam strašně schopní. Není to jako v Česku, kde musíte každého otravovat a trvá to, než se něco udělá."

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, fotbal, stuttgart, kliment
 Klasická verze
Mobilní verze