Kdo utrácí za posily? Vládne Real, Juventus nešetří, Anglie se drží zpátky | iSport.cz
Jan Podroužek
19. července 2019 • 14:52

Kdo utrácí za posily? Vládne Real, Juventus nešetří, Anglie se drží zpátky

TOP VIDEA
TOP 5 extrémních sportů: sjezd aktivní sopky nebo skákání z útesu do moře
Co s ligou? LFA se bude řídit pokynem UEFA, aby se soutěže dohrály
VŠECHNA VIDEA ZDE

Když se předhánějí největší kluby, létají u toho miliardy. Naposledy se vytáhl Juventus, za Matthijse de Ligta zaplatil Ajaxu bezmála dvě miliardy korun, čímž se najednou řadí k nejzuřivěji utrácejícím značkám letního přestupního okna. Všem ale vládnou španělská esa - Real Madrid už rozházel skoro osm miliard, Barcelona přes tři a půl. Uf...Za dob Giuseppeho Marotty, bývalého generálního manažera Juventusu, bylo prvním přikázáním, že výdaje a příjmy z přestupů musejí být v rovnováze, nebo musí klub vydělávat. „Nekupovat drahé hráče," bývalo dlouho Marottovo heslo. Jenže ten už je od prosince 2018 v Interu Milán, z Turína měl údajně odejít i proto, že nesouhlasil s kontroverzním nákupem Cristiana Ronalda za 100 milionů eur.

Kdo zatím v létě nejvíc utrácel
A Juventus se mezitím pustil do pokračování rozšafného posilování kádru, které připomíná chování největších světových gigantů pohybujících se v podobných cifrách každé parné léto.

Aaron Ramsey, Adrien Rabiot a Gianluigi Buffon ještě vyšli krásně zadarmo, přišli po vypršení svých smluv v Arsenalu a Paris Saint-Germain.

Další čtyři posily už ale stály ranec. Příchody Luky Pellegriniho z AS Řím, Meriha Demirala ze Sassuola, Cristiana Romera z FC Janov a naposledy Matthijse de Ligta pumply Juventus o zhruba 140 milionů eur, v přepočtu na koruny to dělá víc než tři a půl miliardy.

Ani nový kouč Maurizio Sarri nepřišel jen tak. Juventus musel náhradníka Massimiliana Allegriho z Chelsea vykoupit za přibližně 150 milionů korun.

Takový Manchester City, do něhož tečou dirhamy ze Spojených arabských emirátů, je zatím teprve na polovině toho, co už utratil turínský velkoklub. Anglie je vůbec oproti normálu docela zpátky, ani němečtí obři nestíhají tempo italského mistra.

Až na Španělsko. Tam to frčí ostošest. Barcelona překročila, především kvůli přestupu Antoina Griezmanna, hranici pěti a půl miliardy korun. Ještě o půl miliardy dál zašlo Atlético Madrid, které se hodně pláclo přestupem Joaa Félixe z Benfiky.

A teď kolotoč léta, tobogán, přehrada, která má výpusť otevřenou naplno. Real Madrid atakuje metu osmi miliard korun rozpuštěných v celkem pěti zásadních přestupech. Rodrygo ze Santosu, Éder Militao z Porta, Eden Hazard z Chelsea, Luka Jovič z Eintrachtu Frankfurt a Ferland Mendy z Olympique Lyon budou chtít hned vklouznout do základní sestavy Zinedina Zidana.

Real a Barcelona ovšem patří dlouhodobě k nejakčnějším klubům světa, když přijde na utrácení za posily. Zbytek španělské ligy je nemá rád ani ne kvůli rivalitě, ale protože prý žijí na dluh, z obrovských úvěrů od bank, a zároveň si mezi sebe dělí drtivou většinu peněz z televizních práv, zatímco na ostatní zbývají drobné.

Juventus se mezi tyhle obry ale začíná, pohledem utracených milionů eur, vtírat. Za sledované pětileté období, tedy od léta 2014, dokonce překonává i právě Real Madrid, který se zejména v červenci 2015, 2016 a 2017 držel na svoje poměry dost zpátky.

Před Juventusem, který za zmiňovanou pětiletku utratil přibližně 25 miliard korun, jsou jen Manchester City (téměř 26 miliard) a Barcelona (více než 28 miliard).

Za takové peníze už ta Liga mistrů Pavlu Nedvědovi musí dopadnout...

Fotbalové přestupy ONLINE>>>

 
Články odjinud


Články odjinud