Cizinci mizí z Ruska. Čtyři dny mi bylo zle, řekl kouč. Kuchtův klub mlží

Jedno je jisté. Fotbalisty Lokomotivu Moskva už nevede německý kouč Markus Gisdol. O tom, jak k tomu došlo, se informace různí. Zatímco sám trenér říká, že skončil na vlastní žádost a trénovat v zemi iniciující válku je pro něj nepřijatelné, klub tvrdí, že ho odvolal. A nejde zdaleka o jediného představitele sportovního světa, který si shání nové angažmá.
Nejen vyloučení ruské reprezentace a klubů z mezinárodního poměřování. I sama válka, jejíž primární rozkazy jdou z Moskvy, ovlivňuje ambice hráčů, trenérů i manažerů dělat profesionální sport v Rusku. V úterý ráno, den po sankcích FIFA a UEFA, skončil ve své funkci trenér Lokomotivu Moskva Markus Gisdol.
„Být fotbalovým trenérem je ta nejlepší práce na světě, ale nemohu vykonávat své povolání v zemi, jejíž vůdce je zodpovědný za útočnou válku uprostřed Evropy. To není v souladu s mými hodnotami, takže s okamžitou platností rezignuji na post trenéra Lokomotivu Moskva,“ řekl prohlásil Gisdol pro německý deník Bild.
V Moskvě strávil bývalý trenér Hoffenheimu, Hamburku nebo Kolína nad Rýnem necelých pět měsíců a z dvanácti zápasů vyhrál jen tři, přesto říká, že jeho konec nemá nic společného s výsledky. „Nemohu stát na tréninkovém hřišti v Moskvě, vést hráče a vyžadovat profesionalitu, zatímco jsou o pár kilometrů dál vydávány rozkazy, které přinášejí velké utrpení celému lidu. Je to moje osobní rozhodnutí a jsem o tom naprosto přesvědčen,“ prohlašuje.
Na oficiálních stránkách klubu si ale fanoušci Lokomotivu Moskva tato slova nepřečtou, informace je velmi strohá: „Markus Gisdol byl odvolán z postu hlavního trenéra FC Lokomotiv.“ A víc ani čárka. Následuje informace, že tým, jehož součástí je i exslávista Jan Kuchta, připravuje do příštích zápasů další Němec Marvin Compper.
Klub zároveň opouští i brazilský obránce Pablo, kterého Lokomotiv před rokem koupil z Bordeaux za dva a půl milionu eur.
Ukrajinský asistent z Moskvy: Už mi docházejí slova
Gisdol a Pablo nejsou sami. Bývalý ukrajinský fotbalový reprezentant Andrij Voronin skončil jako asistent trenéra v Dynamu Moskva a s rodinou uprchl z ruské metropole. Někdejší útočník Leverkusenu nebo Liverpoolu prohlásil, že nemůže pracovat v zemi, která bombarduje jeho vlast.
Dynamo podle webových stránek s Voroninem rozvázalo smlouvu po vzájemné dohodě. „Čtyři dny mi bylo špatně, opravdu špatně. Když jsem viděl obrázky z mé vlasti, když jsem sledoval zprávy. Bylo to tak neskutečné jako z filmu, jenže jako z hororu. Už mi docházejí slova,“ řekl dvaačtyřicetiletý kouč v Německu pro deník Bild.
Je hrdý na to, jak Ukrajina statečně vzdoruje invazi ruského agresora. „Máme krásná města, skvělé obyvatele. Budeme dál bojovat a zvítězíme. Ale cena je příliš vysoká, když pomyslím na všechny mrtvé... Žijeme v roce 2022, ne v dobách druhé světové války,“ prohlásil Voronin.
„Mám přátele v Charkově, Kyjevě, mé rodné Oděse. Dostávám zprávy každých pět minut, je to těžké. Chci jenom nějak pomoci, penězi, jakkoliv. Neměl bych to říkat, ale kdybych byl teď na Ukrajině, pravděpodobně bych v ruce také držel zbraň,“ dodal hráč se 74 starty a osmi góly za národní tým. Vyzval k zastavení ruského prezidenta Vladimira Putina, pomoci uprchlíkům a dodání zbraní Ukrajině.
Zprávy ze dne 8. března 2022
Ukrajinka Anastasija Lalentinová nenastoupila do dnešního paralympijského závodu sedících biatlonistek na deset kilometrů poté, co jejího otce, který slouží v ukrajinské armádě, zajali Rusové. „Byla velmi rozrušená, protože ho zbili,“ citovala agentura SID mluvčí ukrajinské výpravy. Více čtěte zde >>>
Ukrajinská vodní slalomářka Viktorija Dobrotvorská si kvůli válce musela prodloužit soustředění v Krakově. Polská strana po napadení ruskými vojsky nabídla ukrajinskému týmu prodloužení pobytu zdarma. Devětadvacetiletá kanoistka toho využila a přivezla k sobě do bezpečí i matku a pětiletou dceru. Její manžel a otec museli zůstat na Ukrajině, protože muži kvůli mobilizaci zemi opouštět nesmějí.
Fotbalový Leverkusen se rozhodl finančně pomoci ukrajinským uprchlíkům. Věnuje jim výtěžek ze speciální edice bílých dresů, ve kterých nastoupí k nedělnímu bundesligovému derby s Kolínem nad Rýnem. Bayer, kde působí i momentálně zraněný český reprezentační útočník Patrik Schick, pro derby připravil 1930 dresů, jejichž vypodobení a počet odkazuje na rok založení města. Jeden kus vyjde na 79 eur (asi 2000 korun). Leverkusen původně plánoval využít získané peníze na klubové ekologické projekty.
Zprávy ze dne 7. března 2022
Robert Lewandowski ukončil spolupráci se společností Huawei. Kanonýr Bayernu Mnichov důvod neuvedl, podle médií se k tomu rozhodl proto, že firma údajně podpořila ruskou invazi na Ukrajinu. Zástupci Huawei něco takového striktně odmítli. O vypovězení smlouvy informoval agenturu AFP Lewandowského agent Tomasz Zawislak. „Dnes jsme se rozhodli uzavřít naši marketingovou spolupráci. Končíme proto se všemi propagačními aktivitami,“ uvedl bez dalších podrobností v prohlášení. Podle polských médií je důvodem článek v britském deníku Daily Mail, který obvinil společnost Huawei, že pomohla Rusku v boji s proukrajinskými hackery. Čínská firma zprávu označila za „fake news“.
Mezinárodní fotbalová federace FIFA umožní zahraničním hráčům a trenérům působícím v Rusku pozastavit jejich smlouvy a dočasně přestoupit do jiných klubů. FIFA o tom informovala na svém webu. Pravidlo však platí jen do 30. června, kdy v Rusku končí sezona. Poté se musí vrátit. Stejnou možnost mají i zahraniční hráči a trenéři klubů na Ukrajině, kde však byly soutěže po ruské invazi přerušeny.
Rozhodnutí by se mohlo dotknout více než sta fotbalistů včetně českého útočníka Jana Kuchty, který působí v Lokomotivu Moskva. Dočasné angažmá si můžou najít kdekoliv, kluby však mohou získat pouze po dvou hráčích, kteří působili v Rusku nebo na Ukrajině.