Martin Pešout
22. ledna 2023 • 18:00

Pád, ale fandové chodí dál. Kluby s největší podporou v nižších ligách

Autor: Martin Pešout, TV iSport, inf
Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  Druhá polovina fotbalové sezony se rozjíždí a fanoušci se nemohou dočkat, až zase budou chodit na své oblíbence. Že na Barcelonu nebo Real dorazí plné tribuny, to nikoho nepřekvapí. Jenže jsou tady i kluby z nižších soutěží, které se těší naprosto nevídaným návštěvám a oddaným divákům. Jaké to jsou? Podívejte se na přehled na webu iSport.cz. 

 • FC GIRONDINS BORDEAUX

  První sestup od roku 1960 zažilo Bordeaux a při finančních problémech mu hrozil i pád do třetí ligy. Tým, ve kterém zanechal velkou stopu Jaroslav Plašil, se i ve druhé lize těší velké oblibě. O tom svědčí průměrná návštěva 19 320 diváků na zápas. O solidní podporu ve druhé lize nepřišlo ani St. Etienne (18 975).

  Jaroslav Plašil by mohl vyprávět o podpoře fanoušků Bordeaux Jaroslav Plašil by mohl vyprávět o podpoře fanoušků BordeauxFoto Twitter.com/FC Girondins de Bordeaux

 • LAS PALMAS

  Ze druhé španělské ligy stojí za zmínku Las Palmas, v němž v letech 2018-2020 působil Tomáš Pekhart. Tým z největšího města Kanárských ostrovů se sice posledních třicet let pohybuje mezi druhou a třetí ligou, nicméně co do návštěvnosti patří na 10. příčku v celém Španělsku a v počtu zaplněných sedaček (19 972) by tedy předčil polovinu La Ligy. To samé platí o druholigistech ze Zaragozy, Gijónu a Malagy. 

  Fanoušci v Las Palmas jsou natolik proslulí, že v prosinci dostali možnost sledovat duel španělské reprezentace Fanoušci v Las Palmas jsou natolik proslulí, že v prosinci dostali možnost sledovat duel španělské reprezentaceFoto Reuters

 • SG DYNAMO DRESDEN 

  O velkou fanouškovskou základnu se může opřít i třetiligové drážďanské Dynamo. Na klub ležící nedaleko českých hranic se tradičně vydávají i příznivci z tuzemska a klub na mládežnické bázi spolupracuje s FK Ústí nad Labem, do organizace Dynama tak patřila třeba nová posila Mladé Boleslavi Vasil Kušej nebo teplický Adam Čičovský. 

  A k návštěvnosti: tu má Dynamo v rámci třetí ligy nejvyšší s průměrem téměř 22 tisíc diváků. V tomto ohledu Drážďany překonávají dokonce bundesligovou dvojici Hoffenheim a Union Berlín. Ucházející návštěvy ve třetí lize má ještě Rot Weiss Essen a Mnichov 1860. Tam na ikonický Grünwalder stadion chodí v průměru 15 tisícovek. 

  I Josef Hušbauer zažil silnou podporu fanoušků Dynama Drážďany v těžkých fotbalových časech I Josef Hušbauer zažil silnou podporu fanoušků Dynama Drážďany v těžkých fotbalových časechFoto Profimedia

 • DERBY COUNTY

  Derby County má prvoligovou minulost, byť docela neslavnou při pohledu na sezonu 2007/08, kdy bývalý klub Matěje Vydry stanovil neslavný prvoligový rekord – nejméně dosažených bodů v historii Premier League (11). Donedávna vedl tým hrající trenér Wayne Rooney. Finanční trable nedávno poslaly organizaci až do třetí ligy. Pohledem na oddanost fanoušků ale klub hraje extraligu. Jedná se totiž o nejnavštěvovanější tým League One s průměrem bezmála 27 tisíc diváků na zápas. 

  Bývalý útočník Wayne Rooney byl trenérem Derby County, takže zná dobře oddané příznivce klubu Bývalý útočník Wayne Rooney byl trenérem Derby County, takže zná dobře oddané příznivce klubuFoto Reuters

 • S.S.C. BARI 

  Italské soutěže nejsou tak extrémně navštěvované jako ty anglické či německé. V Serii B si ovšem skvělý průměr drží Bari, Janov a Palermo. Zůstaňme u jihoitalského Bari, které celkem nedávno zbankrotovalo a vydalo se na cestu vzhůru ze čtvrté ligy. Momentálně z jeho 58tisícového stadionu bývá pravidelně obsazena zhruba polovina sedaček, což dělá 26 673 prodaných lístků na zápas. Zajímavostí je, že mančaft v sezoně 1991/1992 trénoval legendární Polák Zbigniew Boniek.

  Bouřlivá atmosféra na stadionu SSC Bari Bouřlivá atmosféra na stadionu SSC BariFoto Twitter

 • SUNDERLAND A.F.C

  Anglický Sunderland si získal srdce fanoušků po celém světě dokumentem na Netflixu, který mapoval, jak tradiční značka z průmyslového města padá ke dnu. Tým dokázal postoupit ze třetí ligy do druhé a teď se těší mimořádné oblibě.

  Na jeho stadion chodí v průměru skoro 38 tisíc fanoušků a v tomto ohledu v rámci Championship nemá konkurenci. Stále to ale není nic oproti časům v Premier league. V sezoně 2000/2001 měl třetí nejvyšší návštěvnost v zemi s hodnotou téměř 47 tisíc diváků. A nesmíme zapomenout na duel z konce roku 2018. Tehdy na zápas Sunderlandu ve třetí lize přišlo proti Bradfordu 46 039 diváků, což je absolutní rekord League One.

 • HAMBURGER SV 

  Němci chodí na veškerý sport. A na fotbal tuplem. Bundesliga patří k nejnavštěvovanějším soutěžím světa, před koronavirovou pandemií se těšila průměru více než 40 tisíc diváků na zápas. A nejinak je tomu v nižších soutěžích. Úkazem je druholigový Hamburk. Na výkony fotbalistů HSV se v letošní sezoně chodí dívat v průměru dokonce 50 627 diváků, což je zcela šílené číslo. Z pohledu celého Německa by Hamburk v této statistice patřil na šesté místo za Dortmund, Bayern, Schalke, Herthu a Gladbach. 

  V rámci druhé ligy eviduje parádní návštěvnost obrozený nováček z Kaiserslauternu s návštěvností 38 232 diváků na zápas. Na jarní baráž s Drážďany dorazilo na Betzenberg 46 179 diváků.

  Několik desítek fanoušků klubu Hamburger SV dokonce přihlíželo nedávnému soustředění ve Španělsku Několik desítek fanoušků klubu Hamburger SV dokonce přihlíželo nedávnému soustředění ve ŠpanělskuFoto Twitter

 • ŠVÉDSKO 

  Na závěr lehký úkrok do Švédska, kde se tedy podíváme do nejvyšší soutěže. Švédsko má totiž takřka stejně obyvatel jako Česká republika (10,42 milionu) a přestože by si jeden pomyslel, že se jedná především o hokejovou zemi, fotbal se tam těší nebývalé a možná i trochu nečekané popularitě.

  Na Hammarby, jehož spoluvlastníkem je Zlatan Ibrahimovič, totiž chodí v průměru přes 26 tisíc lidí. Podobná čísla vykazuje AIK Stockholm, s nímž se v létě v předkole Konferenční ligy utkalo Slovácko, a hranici dvaceti tisíc diváků atakuje taky Djurgarden. 

  Jen pro srovnání, na české lídry v návštěvnosti Spartu a Slavii přišlo letos na podzim v průměru lehce přes 13 tisíc diváků (Sparta: 13 194 x Slavia: 13 154).

  Švédští fotbalisté se mohou opírat o kvalitní podporu Švédští fotbalisté se mohou opírat o kvalitní podporuFoto Reuters

 • POŘADÍ NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍCH KLUBŮ Z NIŽŠÍCH EVROPSKÝCH LIG

  Hamburk 2. liga 50 627
  Kaiserslautern 2. liga 38 232
  Sunderland 2. liga 37 876
  Bari 2. liga 26 673
  Derby County 3. liga 26 919
  Drážďany 3. liga 21 932
  Las Palmas 2. liga 19 972
  Bordeaux 2. liga 19 320

   

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Články odjinud


Články odjinud