Rozhodli velký a malý | iSport.cz
19. srpna 2007 • 00:00

Rozhodli velký a malý

Sparta otočila zápas se Zlínem až po přestávce dvěma góly hlavou PRAHA - Nejvyšší a nejmenší hráč uchránili Spartu od ostudy. Libor Došek a Miroslav Matušovič zařídili v utkání se Zlínem obrat. Oba se trefili hlavou, úřadující mistr vyhrál 2:1. Došek, bez centimetru dvoumetrový útočník Letenských, se pověsil v 58. minutě do vzduchu a hlavičkou k tyči srovnal skóre. O patnáct minut později se snesl přesný centr k osamocenému Matušovičovi a levý záložník, o dvacet sedm centimetrů menší než Došek, hlavou vystřelil k tyči. Gólman Baránek vytlačil balon na brankovou konstrukci, ale od té se odrazil do sítě. Prakticky všechny své velké šance zakončovala Sparta ze vzduchu, což je vzhledem k urostlým stoperům Zlína poměrně překvapivé. V 10. minutě trefil Došek břevno, chvíli před vítěznou trefou Horváth a v 75. orazítkoval tyč nebezpečně hlavičkoval Kisel. Ale druhé vítězství svěřenců trenéra Michala Bílka v sezoně se nerodilo snadno a než k němu došli, museli si vyslechnout i pískot tribun, který se ozýval koncem prvního poločasu. Letná totiž utrpěla už v 7. minutě šok. Kadlec špatně rozehrál, Zúbek našel na levé straně Vyskočila, jehož střela orazítkovala břevno, pohotový Žůrek pak v pádu poslal balon do sítě. Následně sice Došek trefil zmiňované břevno, ovšem do tyče pálil i na druhé straně Bača. Letenští útočili, využívali hlavně pravou stranu, protože na levé chyběl klasický krajní záložník. Sparta hrála v tempu a držela Zlín přišpendlený okolo vápna, ale v zahuštěném prostoru končila většina šancí rohovým kopem. Po 18. minutách hry jich měla na kontě sedm. "Byl to takový hokejový zámek, ale se štěstím jsme to v prvním poločas vydrželi," uvedl trenér Zlína Pavel Hoftych. I proto, že před poločasovým hvizdem Sparta ubrala z tlaku. Ovšem Zlín po změně stran zalezl a odsoudil se k fotbalové sebevraždě. Počet šancí a střeleckých pokusů domácích tak utěšeně narůstal. Když Došek vyrovnal, hostům definitivně došla šťáva. "Ukázali jsme všem, že po fyzické stránce jsme na tom dobře. Prohrávali jsme, a pokud to chcete otočit, je nutné běhat. Jsem rád, že jsme to zvládli, byť to nebylo jednoduché," uzavřel Bílek. Sparta se tak tři dny po porážce s Arsenalem v 3. předkole Ligy mistrů dokázala přeorientovat na domácí soutěž. O tři body mohli Letenské připravit jen vlastní fanoušci, které za hanlivé skandování "Jude Slavie" upozornil hlavní rozhodčí Jílek, že pokud budou pokračovat, předčasně ukončí zápas. K dalším excesům už nedošlo, a tak naposledy zapískal až po vypršení 93. minuty. *** SPARTA 2 ZLÍN 1 TABULKA 1. Ostrava 3 3 0 0 10:3 9 (+3) 2. Sparta 3 2 1 0 3:1 7 (+1) 3. Slavia 2 2 0 0 3:0 6 (+3) Teplice 2 2 0 0 3:0 6 (+3) 5. Brno 2 1 1 0 4:3 4 (+1) 6. Zlín 3 1 1 1 2:2 4 (+1) 7. Č. Budějovice 2 1 0 1 2:1 3 (0) 8. Žižkov 2 1 0 1 4:4 3 (0) 9. Olomouc 2 1 0 1 1:2 3 (0) 10. Plzeň 2 0 2 0 1:1 2 (-1) 11. Bohemians 1905 2 0 1 1 0:2 1 (-2) 12. Most 2 0 1 1 3:6 1 (-2) 13. Liberec 3 0 1 2 1:4 1 (-2) 14. Jablonec 2 0 0 2 0:2 0 (-3) Ml. Boleslav 2 0 0 2 0:2 0 (-3) 16. Kladno 2 0 0 2 0:4 0 (-3) 3. kolo Gambrinus ligy Poločas 0:1 2 : 1 SPARTA b Poštulka 5 o Pospěch 6 o Brezinský 5 o Kadlec 4 o Kladrubský 6 z Kisel 6 z Hušek 5 z Abraham 4 z Horváth 6 ú Kulič 4 ú Došek 6 Trenér: Bílek ZLÍN b Baránek 6 o Vidlička 3 o Kroča 4 o Zbožínek 4 o Pazdera 4 z Kraus 3 z Šmahaj 4 z Zúbek 3 z Bača 4 z Vyskočil 5 ú Žůrek 5 Trenér: Hoftych FAKTA ZÁPASU Branky: 58. Došek, 73. Matušovič - 7. Žůrek. Rozhodčí: Jílek (delegát Veltruský mu dal známku 7, Nedělní Sport 6 - Zlámal, Lhoták. ŽK: Došek - Pazdera, Žůrek, Kraus. Střely na branku: 12:3. Rohy: 14:3. 6943 diváků. Úroveň utkání: 5 Střídání: 46. Matušovič (6) za Abrahama, 74. Rezek za Kuliče, 90. Limberský za Kisela - 37. Malár (4) za Vyskočila, 78. Konečník za Šmahaje. MUŽ ZÁPASU LIBOR DOŠEK v 10. minutě gólově zahrozil. Ale vyšlo mu to až po změně stran. Do sítě Tescomy se trefil v 58. min. I v dalším průběhu zlobil stožáry v obraně hostů. VERDIKT KARLA HÄRINGA SPARTA ***** ZLÍN *** Foto popis| TENTOKRÁT LIBOR DOŠEK zlínského gólmana Víta Baránka nepřekonal, ale jednou se mu to povedlo Foto autor| Foto Nedělní Sport: Michal Beránek