Lubas o Berbrově moci: Delegáti jsou jako poslušné stádo

Osobní zkušenosti s Romanem Berbrem bývalý ředitel Oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas moc nemá. „Dodnes na něj nemám telefon, jestli má on na mě, nevím, ale v životě jsme si nevolali. Nikdy nebyl u mě v kanceláři, když jsem tam byl přítomen, a já u něj. Náš veškerý služební styk spočíval v tom, že jsme se občas potkali na chodbě sekretariátu. Ale vnímám věci, které přicházely z doslechu a ty jeho pozici potvrzují,“ doznává i on, že Berbrova moc je obrovská. Má ji, protože ovládá delegáty valné hromady.
Víte, jak Roman Berbr moc získává a jakými prostředky si ji upevňuje?
„Počátek všeho je na valné hromadě. Jestliže delegáti české komory na ní nechají ze sebe udělat poslušné stádo, tak to není rozhodně v pořádku. Jaké nástroje k tomu kdo používá, to já nevím, mohu se pouze dohadovat. A to nechci. Ale je fakt, že oddaně volí na povel, nemají žádnou osobní vizi, mnohdy asi ani názor. Někteří delegáti mi pak sdělovali, že museli dokonce svůj hlas fotit na mobil, aby doložili splněný úkol, ale u toho jsem přirozeně nebyl, jsou sami při volbě za plentou. Patrně si všichni pamatují Berbrův výrok, že valné hromady umí, hlasy má a teprve se rozhodne, kam je flákne. Je to projev arogance, který je nepatřičný. Sám tím vlastně degraduje lidi, jež ovládá.“
Čím si takovou oddanost vysvětlujete?
„Tento stav v žádném případě v pořádku není. Pravděpodobně to bude kombinace různého nátlaku. Možná různých výhod, ale i ovzduší strachu a obav, aby o pozici nepřišli. Ale opět jsou to jenom spekulace.“
Ivan Hašek i z toho důvodu podal demisi z funkce předsedy FAČR. Může tomu jeho následník Miroslav Pelta zabránit?
„V tom se ho musím zastat, protože s tím mnoho udělat nemůže. Po zvolení má ve výkonném výboru jeden hlas jako ostatní ze třinácti zvolených, byť je to hlas předsedův. Z pohledu komise rozhodčích může iniciovat její rozpuštění, ale je otázkou, zda by pro to ve výkonném výboru získal podporu.“
Takže byste ho za tento stav ani nevolal k odpovědnosti?
„Odpovědnost rozhodně má. Když do této funkce jde, tak to musí vědět. Mirek má obrovskou devízu v tom, že se umí o fotbal postarat ekonomicky. K tomu má na krku ještě Jablonec. Při takovém pracovním vytížení mu mohou unikat věci, jako jsou například situace v jednotlivých komisích.“
IVO LUBAS |
Narozen: 8. září 1949 (66 let) |
Proč si myslíte, že fotbalovým funkcionářům nevadí, že statutárním zástupcem jejich spolku je bývalý pracovník StB? Když celá společnost jinak vnímá takto zprofanované lidi velmi citlivě?
„Na spolky se lustrační zákon nevztahuje, jestliže si ho členové zvolí, není to v rozporu se zákonem. O něčem to ovšem svědčí. Nedokážu tvrdit, že lidi, kteří dělají fotbal, mají horší rozlišovací schopnost vnímat společnost, ale spíš v tom vidím zase tu řízenou poslušnost ovládaného stáda. Ale tyto otázky je třeba pokládat těm, kdo tyto lidi volí. Proč jim Berbrova příslušnost k StB, kterou netají, dokonce se jí spíš chlubí, nevadí. Jestli se můžou podívat svému okolí do očí. Já nevím.“
Působil jste sice na profesionálním úseku, ale říká se, že největší zvěrstva se dějí v nižších soutěžích, které ovládají rozhodčí. Máte stejné poznatky?
„Střetávám se s bývalými spoluhráči, kteří trénují na nižších úrovních. Vyprávějí mi otřesné zážitky a nemám důvod jim nevěřit. Obávám se, že to nejsou nahodilé přehmaty, ale je v tom bohužel zavedený systém. Rozhodčí pravděpodobně vědí, že i když provedou nějakou lumpárnu, budou mít nahoře oporu.“
Doufáte ve změnu?
„Jestli budou volit stejní lidé, tak k ní asi brzy nedojde, zítra to určitě neskončí. Dělá to na mě dojem, že ten stav je dnes zakonzervovaný. Ale věřím, že to není na věky.“

