
Se zákeřnou nemocí ALS se Marián Čišovský pere téměř dva roky. V těžkém boji mu pomáhají nejbližší i přátelé ze sportovního prostředí, kteří stáli u vzniku nadace Spolek 28. Ta dnes pořádá akci Číšovy Žluté lázně. „Chceme znovu upozornit na problematiku tohoto onemocnění,“ říká Pavel Horváth, kamarád slovenského fotbalisty a bývalý spoluhráč.
Jaký je cíl akce a kdo se jí zúčastní?
„Přijde spousta hráčů, ať už fotbalistů nebo hokejistů, a jiných osobností. Většina z nich by měla dát do dražby nějakou věc, která jim je blízká. Výtěžek z vybraných peněz se použije na nějakou charitativní věc nebo pro Mariána.“
Za jakých podmínek dražba proběhne?
„Bude to specifické, poběží na internetu v neděli 4. září. Předmětů tam bude dost, živě by to trvalo asi dost dlouho. Na webu se na ně můžou podívat a rozhodnout se, do čeho jít a do čeho nejít. Pomoct se dá i mimo dražbu, informace jsou na stránkách Spolek 28, který byl založený na začátku, když Mariána postihla ta nemoc. V minulosti proběhlo už několik akcí, například Srdcovka nebo dražby kopaček a hokejových dresů. Akce na sebe postupně navazují, tohle je další z nich.“
Dovolí zdravotní stav
Mariánu Čišovskému
, aby do Prahy osobně dorazil?
„Měl by tam být, samozřejmě s ohledem na to, jak se ten den bude cítit, jak dlouho tam bude chtít zůstat. Nikdo z nás ho nebude nutit, aby tam vydržel od poledne do půlnoci. Vždycky je to o tom, jakou má chuť a jak mu vydrží síly. Ale budeme rádi, když tam zvládne být co nejdéle.“
Jeho jméno je stále na soupisce Viktorie Plzeň. Je to výraz soudržnosti a toho, co pro klub coby hráč odvedl?
„Jednoznačně. Marián je na soupisce, protože se tady fotbalově a lidsky zapsal nejen u nás hráčů, ale i fanoušků, myslím si, že nejen těch plzeňských. Reakce tomu odpovídají, lidi na něj nezapomněli a nebojím se, že by někdy zapomněli. Způsob, jakým působil na hřišti, působil i v civilu. I z toho důvodu se vzedmula velká vlna solidarity. Pokud můžu mluvit za Mariána, tak i on je rád, že se jeho případem upozornilo na tuto nemoc, která u nás není moc známá. Máme spoustu reakcí, kdy se na nás obracejí lidé, kteří se potýkají se stejnými problémy, a ptají se, jestli by bylo možné pomoct i jim. Je to věc jednoznačně přesahující fotbal i sport.“