Deník Sport v pravidelném seriálu opět hledal 50 nejmocnějších v českém fotbalu. Podívejte se na kompletní souhrn vyvolených, mezi něž se dostali bývalí fotbalisté, vrcholní funkcionáři či majitelé předních klubů a médií. Stejně jako loni ovládl žebříček Roman Berbr, II. místopředseda FAČR.
Pokračování 2/52
50. Karel Poborský (výkonný ředitel akademií FAČR)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Jeho slavné jméno táhne a lze toho využít. Roman Berbr si pohrával s myšlenkou jeho působení u „repre“ (šéftrenér, asistent). Byl úzce spjat se sportovně-technickým ředitelem FAČR Michalem Prokešem, podepsal prohlášení po jeho odchodu. Víc se role symbolu možného odporu nezhostil.
Pokračování 3/52
49. Vlastimil Košťál (bývalý místopředseda FAČR)
+1 MÍSTO | Hoteliér z Kaprunu se dál sem tam fotbalem baví jako lobbista, který využívá starých kontaktů. Se žádostmi o zprostředkování či radu se na něho obracejí fotbaloví bossové (má vliv na Berbra i Svobodu), mnohá personální rozhodnutí jim prý vnuknul on (viz Chovanec a komise rozhodčích).
Pokračování 4/52
48. Milan Baroš (útočník Baníku)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Jedna z tváří ligy, což přináší jisté výsady. Ikona Baníku, v němž má silné slovo u majitele Václava Brabce, i celého regionu. Když dostal pětizápasový trest a pokutu, vypadalo to, že Slezsko vyhlásí přinejmenším Praze válku. Pustí-li se do kritiky fotbalových poměrů, má to náležitý ohlas.
Pokračování 5/52
47. Jaroslav Starka (prezident FK Příbram)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Ligový comeback velkého bosse. Příbram zaujala fotbalem, výřečným trenérem Josefem Csaplárem a prodejem dalšího exkluzivního zboží ze své fabriky na talenty: Jana Matouška za cca 40 milionů korun získala Slavia. Politicky Starka dobře vychází s vládnoucí garniturou FAČR.
Pokračování 6/52
46. Jiří Ponikelský (výkonný ředitel ČT Sport)
-1 MÍSTO | Česká televize musela ustoupit O2 TV: zůstal jí jen jeden ligový zápas, přišla o Champions League. „Byli jsme přeplaceni,“ řekl Ponikelský s odkazem na neúměrné ceny. Veřejnoprávní stanice ale nabízí zápasy „nové“ reprezentace, Evropské ligy, serióznější publicistiku – a má Jaromíra Bosáka.
Pokračování 7/52
45. Roman Hrubeš (garant projektu VAR)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Pan Video. A do října člen komise rozhodčích. Z ní byl odvolán, prý kvůli stagnaci projektu VAR a nerespektování šéfa Jozefa Chovance. „Někdy jsem měl pocit, že přihlížím secvičeným scénkám,“ reagoval Hrubeš. Na video dohlíží stále, ale FAČR si připravuje exsudího Michala Beneše.
Pokračování 8/52
44. Pavel Královec (rozhodčí)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Arbitr přezdívaný Králík se stále pyšní pozicí české jedničky na mezinárodní scéně, na té domácí je stále nápadné, že absentuje v klíčových utkáních, byť o něco méně. V březnovém pražském derby ho zachraňovalo video. Platí za sudího loajálního k dvojici Roman Berbr – Dagmar Damková.
Pokračování 9/52
43. Ondrej Chovanec (hráčský agent)
-3 MÍSTA | Nebyl poslední rok tak vidět ani slyšet jako jeho konkurenti z okruhu top agentů, čeká na přestupové bingo. Do reprezentace se vrátili či vracejí jeho klienti Matěj Vydra, Vladimír Darida (Fotbalista roku 2017) či Jakub Brabec. Ve Slavii hraje prim Josef Hušbauer.
Pokračování 10/52
42. Tomáš Bárta (výkonný ředitel LFA)
+1 MÍSTO | Muž zajišťující „provoz“ Ligové fotbalové asociace. Typ manažera, jenž nebudí kontroverze a vyhovuje všem, i FAČR. Je odpovědný za důležitý projekt videa ve fotbale, které je v této ligové sezoně na třech zápasech kola. Ještě větším převratem je nový herní formát soutěže.
Pokračování 11/52
41. Zdeněk Ščasný (trenér Sparty)
-11 MÍST | Nejdřív měl jako sportovní ředitel dohlížet na kouče Andreu Stramaccioniho, pak vybral jeho nástupce Pavla Hapala, až zkraje sezony usedl na lavičku sám. Po vzepětí přišel pád, dvojrole na něj byla moc a funkci v managementu převzal Tomáš Rosický. S ním má dobré vztahy.
Pokračování 12/52
40. Marek Jankulovski (sportovní ředitel Baníku)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | V červnu nahradil Dušana Vrťa, a i když se v nové roli teprve rozkoukává, je pravou rukou majitele Václava Brabce. Letní posily se povedly, Baník vystřelil na 3. místo. V zimě však vyhlédnutí hráči pravidelně končí na jiných adresách. „Nemusíme za každou cenu někoho přivést,“ reaguje Jankulovski.
Pokračování 13/52
39. Josef Dufek (majitel FK Mladá Boleslav)
+5 MÍST | Ekonomicky dobře zajištěný klub se opakovaně snaží o restart. Výsledky neodpovídají možnostem, Boleslav trápí značná fluktuace hráčů. Nejlepší ligový střelec Nikolaj Komličenko byl ale jackpot a boss Josef Dufek šel v zimě opět jako pitbul po zajímavých posilách.
Pokračování 14/52
38. Richard Baček (předseda disciplinární komise)
-4 MÍSTA | Postupuje uvážlivě, požívá respektu. V ostře sledovaném případu spolu s ostatními soudci neváhal potrestat za hrubý faul ostravskou ikonu Milana Baroše. Jinak řeší hlavně přečiny fanoušků a mediálně vděčné případy prostořekých hráčů typu Davida Limberského.
Pokračování 15/52
37. Miroslav Jansta (předseda České unie sportu)
-9 MÍST | Kvůli dotační kauze se rozbilo jeho spojenectví s Miroslavem Peltou. Sám je kvůli hojně medializovanému případu popotahován, ale podíl na něm odmítá a tvrdě útočí na bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou. Stále hraje důležitou úlohu ve vztazích stát - sport, potažmo fotbal.
Pokračování 16/52
36. Ludvík Karl (majitel Slovanu Liberec)
-1 MÍSTO | Nesmlouvavý boss zpod Ještědu opět potvrdil, že si umí vybrat podřízené, pak je výhodně zpeněžit a stavět nové základy. I pro jeho nefotbalový byznys se hodí, že do Slavie poslal sportovního ředitele, realizační tým i klíčové hráče. Navzdory vybrakování u Nisy čeří ligové vody.
Pokračování 17/52
35. Jozef Chovanec (předseda komise rozhodčích)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Zaštítil převrat, kdy se komise vrátila do područí Romana Berbra. Nedokáže přesvědčivě vysvětlit personální opatření, sbor fakticky vede místopředseda Martin Wilczek. Odvolán byl garant VAR Roman Hrubeš, sami z různých důvodů skončili známí sudí Radek Příhoda a Jan Jílek.
Pokračování 18/52
34. Zdeněk Grygera (sportovní ředitel Zlína)
-2 MÍSTA | Vedle Jana Nezmara se z bývalých hráčů mladší generace nejrychleji etabloval natuzemské funkcionářské scéně, je napojen na Pavla Nedvěda. Možná i on měl svého času ve Zlíně velké oči, teď je jeho úkolem stabilizovat obsazení trenérské pozice, kterou obsadil Romanem Pivarníkem.
Pokračování 19/52
33. Roman Rogoz (sportovní ředitel Vyšehradu)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Proslulý šíbr ze šedé fotbalové zóny, který je napojen přímo na Romana Berbra, jemuž říká „Taťka“. Pohybuje se dlouhodobě mezi sudími, je blízkým přítelem a rádcem šéfa komise rozhodčích Jozefa Chovance, který ho navštěvuje na zápasech třetiligového Vyšehradu.
Pokračování 20/52
32. Pavel Zíka (hráčský agent)
+10 MÍST | Na fotky po úspěšných jednáních o přestupech se skoro nevejdou, rodinný podnik jede naplno. Pavel Zíka, hlava agentury Global Sports, nechává vyniknout syny Davida a Filipa. Činí se hlavně ve Spartě a Plzni, mezi jejich trumfy patří Hrošovský, Tetteh či Trávník. Pronikli i na americký trh.
Pokračování 21/52
31. Zdeněk Zlámal (1. místopředseda FAČR)
+8 MÍST | Pan Neviditelný, válcuje ho druhý místopředseda Roman Berbr. Tlačí se na něho člen Výkonného výboru FAČR Karel Kula, ale stále zůstává hlavou moravského fotbalu. Ten souhlasil pod nátlakem UEFA s úpravou stanov při volbě předsedy, přesto jsou „moravské“ hlasy nadále potřeba.
Pokračování 22/52
30. David Nehoda (hráčský agent)
+3 MÍSTA | Nejaktivněji vystupuje za agenturu Nehoda Sport, v jejímž pozadí stojí jeho otec Zdeněk. Ten se loni mihl v Baníku coby šéf jeho sportovní rady. „Nehodovci“ mají početné portfolium talentů v čele s Václavem Černým a Michalem Sadílkem, trumfem je „repre“ jednička Tomáš Vaclík
Pokračování 23/52
29. Zdeněk Červenka (majitel Fastavu Zlín)
-12 MÍST | Byznysmen ze Zlína se trochu vrátil s klubem do reality, etapa rozmachu a internacionalizace spojená s účastí v Evropské lize skončila rozpačitě. Přesto se tým drží v první šestce a přitahuje zajímavé trenéry. Pokud pak dobře prodá své hvězdy, po čase se za nižší náklady vrátí zpátky...
Pokračování 24/52
28. Jan Pauly ml. (generální sekretář FAČR)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Na Strahově jeho hvězda stoupá, sbírá jednu funkci za druhou. Vrchní fotbalový legislativec naposledy získal pozici generálního sekretáře, kterou opustil Rudolf Řepka. Je vnímán jako člověk Romana Berbra, spjatý též s plzeňským prostředím. Jeho otec Jan šéfuje etické komisi.
Pokračování 25/52
27. Robert Plaga (ministr školství, mládeže a tělovýchovy)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | …nebo jen školství a mládeže? Vůči sportu se veřejně nevymezuje, kde jsou ty časy, kdy měl fotbal obtočenou kolem prstu Kateřinu Valachovou. Spekuluje se o Plagově odvolání, kvůli názorovým rozdílům je prý pod palbou Milana Hniličky, muže „přes sport“ premiéra Andreje Babiše.
Pokračování 26/52
26. Miroslav Liba (člen Výkonného výboru FAČR)
+10 MÍST | Příslušník ambiciózní skupiny exsudích, kteří si léta budují moc v sepětí s Romanem Berbrem. Mluví se o něm jako o jednom z jeho možných nástupců. Šéfuje rovněž fotbalu ve středních Čechách, dál se v „dresu“ FAČR významně věnuje arbitrům, má funkci národního instruktora.
Pokračování 27/52
25. Petr Čech (brankář Arsenalu)
-3 MÍSTA | Žijící legenda čerstvě oznámila, že po nynější sezoně uzavře výjimečnou kariéru. Profesionalita, píle, inteligence, rozhled i přesah ji předurčují k úspěšnému pokračování i na trenérské, nebo spíše manažerské dráze. Očekává se, že zůstane v Anglii, ale velký vliv bude mít nepochybně i doma.
Pokračování 28/52
24. Jaroslav Vacek (majitel agentury Pragosport)
+1 MÍSTO | Těžká váha mezi byznysmeny, kteří se točí kolem fotbalu, má za sebou velký obchod. Pragosport loni koupil televizní a marketingová práva na ligu až do roku 2024, ač boss Slavie Jaroslav Tvrdík operoval údajnou nabídkou agentury Médea (TV Barrandov). Vysílací práva poté získala O2 TV.
Pokračování 29/52
23. Lukáš Tomek (šéfredaktor deníku Sport)
0 | Vede jediný sportovní deník a rostoucí web iSport.cz, které fotbalu poskytují největší prostor ze všech médií. FORTUNA:LIZE se vedle obsáhlého zpravodajství věnují speciální přílohy Liga na víkend a Liga pod lupou, iSport.cz nabízí exkluzivní sestřihy a původní videopořady.
Pokračování 30/52
22. Jiří Müller (hráčský agent)
+2 MÍSTA | Šéf agentury ESAM patří do nejbližšího okolí viceprezidenta Juventusu Pavla Nedvěda a významnou pozici získal ve Slavii. Zastupuje několik hráčů a trenéra Jindřicha Trpišovského, dá na něho boss Jaroslav Tvrdík, v zimě byl pověřen dojednáním příchodů zahraničních akvizic.
Pokračování 31/52
21. Jaroslav Šilhavý (trenér reprezentace)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Devět měsíců po konci ve Slavii převzal národní tým, jeho volbu lze hodnotit jako realistické řešení neudržitelné situace. Zatímco Karel Jarolím si hráče nezískal, nový kouč ovládá komunikaci s nimi výtečně. Rychle a dobře složil tým a herně i mentálně ho pozvedl. Limity se teprve mohou ukázat.
Pokračování 32/52
20. Tomáš Rosický (sportovní ředitel Sparty)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Velký krok pro TR10 – i celou Spartu. Vystoupil ze zákulisí a převzal jednu z hlavních rolí v managementu. Podílel se na výběru konkrétních hráčů a jednání s nimi, jeho jméno a vystupování na ně působí. On rozhodl o pokračování trenéra Zdeňka Ščasného. Riskuje, ale nebojí se.
Pokračování 33/52
19. Pavel Vrba (trenér Plzně)
–3 MÍSTA | Návrat do Štruncových sadů skončil očesáním zbytku ligy a titulem. Na podzim přibylo navzdory debaklům v Madridu a Římě úspěšné působení v Lize mistrů, které vyneslo pohádkových 770 milionů korun. Nyní architekt sukcesu tým přestavuje. A dobře ví, že musí zlepšit ofenzivní hru.
Pokračování 34/52
18. Jindřich Trpišovský (trenér Slavie)
+3 MÍSTA | Nejlépe placený trenér ligy potvrdil svou cenu. Na jaře přesvědčil hráče, část vedení i fanoušky o své cestě. Záda mu kryje sportovní ředitel Jan Nezmar, na oba vsadil boss Jaroslav Tvrdík a umožnil potřebné nákupy. Aktuální první místo v lize a postup v EL nastavily laťku.
Pokračování 35/52
17. Miroslav Pelta (majitel FK Jablonec)
–2 MÍSTA | Po odchodu z FAČR se plně věnuje Jablonci. I po odlivu sponzorů zajistil jeho fungování, vyplatilo se mu angažovat kouče Petra Radu. Tým byl v lize třetí a šéfovi se splnil sen: „mejdany“ v Evropě. Velkému čápovi se dařily i přestupy, až nyní ho stíhá smůla. A pozor, pokračuje dotační kauza.
Pokračování 36/52
16. Václav Brabec (majitel Baníku Ostrava)
+3 MÍSTA | „Pořád se učím,“ říká. Ale jde mu to slušně. Poradil si i v personálním provizoriu, loni v zimě se výrazně vložil do přestupů. Povedlo se mu s pomocí Bohumila Páníka tým zachránit a na podzim vytáhnout na 3. místo. Má se za to, že je silný „politicky“, Baník je zase moravská jednička.
Pokračování 37/52
15. Petr Kellner (byznysmen, majitel O2 TV)
–1 MÍSTO | Nejbohatší Čech, ovládající finanční gigant PPF, mocně investoval do akvizic stanice O2 TV. Ta získala na čtyři roky vysílací práva na FORTUNA:LIGU a nechala ČT jen nezbytné drobky, tím se výrazně zvýšil její vliv. Má rovněž tříletou exkluzivitu na Champions League. Slušná expanze.
Pokračování 38/52
14. Dagmar Damková (členka VV FAČR a komise rozhodčích FIFA a UEFA)
–2 MÍSTA | Vyslankyně v evropských strukturách, v komisi sudích UEFA je dokonce místopředsedkyní. Doma podporuje tábor svého partnera Romana Berbra coby členka Výkonného výboru FAČR i šéfka Řídící komise pro Čechy. Měla by řešit skandály v nižších soutěžích, ale supluje ji Berbr.
Pokračování 39/52
13. Pavel Nedvěd (viceprezident Juventusu Turín)
–2 MÍSTA | Nejrespektovanější české jméno ve světě. V Turíně, kde si loni pořídili superstar CR7, velkoryse seznamuje s exkluzivním know-how hosty z Česka. Očekává se, že se jednou přesune na UEFA či FIFA. Hraje exkluzivní roli v rozvíjení česko-čínských vztahů – jak ve fotbale, tak politice.
Pokračování 40/52
12. Adolf Šádek (generální manažer Viktorie Plzeň)
–2 MÍSTA | Stál u zisku pátého titulu za dobu, co je v Plzni, užíval si Ligu mistrů. Mezi ním a koučem Pavlem Vrbou to však občas zajiskřilo. Celkově o něco oslabil kvůli ofenzivě na všech frontách v podání konkurentů ze Slavie, některé jeho prohřešky se začínají řešit víc než dříve.
Pokračování 41/52
11. Pavel Paska (hráčský agent)
–3 MÍSTA | Nejzkušenější eso v branži. Mezi klenoty jeho společnosti ISM patří Patrik Schick, jenž hraje prim v reprezentaci, Tomáš Souček, ale i sparťanské talenty Adam Hložek a Václav Drchal. Jeho klientem býval i sportovní ředitel z Letné Tomáš Rosický. Má bohaté kontakty doma i v cizině.
Pokračování 42/52
10. Viktor Kolář (hráčský agent)
-1 MÍSTO | Velí společnosti Sport Invest s bezkonkurenčně propracovanou infrastrukturou, zásahem ve sféře sportovního marketingu a reklamy, silnou pozicí v médiích i celospolečenským přesahem. Exkluzivní klient Petr Čech sice ukončí kariéru, ale vazby nezpřetrhá. Zastupuje prakticky kompletní reprezentační obranu, zajímavé ligové hráče i zástupce nastupující generace v čele s Davidem Heidenreichem, vítězem posledního žebříčku Sportu TOP 50 talentů. Musí však vyřešit rébus jménem Bořek Dočkal a znovu nastartovat kariéru hráčů typu Ladislava Krejčího.
Pokračování 43/52
9. Jan Nezmar (sportovní ředitel Slavie)
+4 MÍSTA | V Edenu si tvrdě vybojoval výsadní pozici, musel mu ustoupit bývalý generální ředitel Martin Krob. Má obrovský vliv na bosse Jaroslava Tvrdíka, spolu s koučem Jindřichem Trpišovským je garantem dalšího vzestupu Slavie. Jejich projekt je v tuzemsku nejucelenější a řídí se Nezmarovým heslem „Nemáme kupovat nejlepší hráče, ale ty nejvhodnější.“ Jeho význam je nejen sportovní, ale i „politický“: z Tvrdíkovy vůle Jan Nezmar aspiruje na pozici ve Výkonném výboru FAČR. Je spojkou k Romanu Berbrovi, schází se s jeho oblíbencem Romanem Rogozem.
Pokračování 44/52
8. František Čupr (generální ředitel Sparty)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Pro majitele Daniela Křetínského je nyní mužem číslo 1 v klubové hierarchii, v níž naopak oslabil Adam Kotalík. „Pokud je můj názor jiný, jsem schopen ho Danovi sdělit a občas se i v dobrém pohádat,“ říká špičkový manažer z Křetínského společnosti EPH, jenž dosud neměl s fotbalem žádné zkušenosti. Od září pracuje na tom, aby odstranil nesystémovost a vnitřní nesourodost managementu, jasně vymezil kompetence, zajistil celkový progres a jednou i účetnictví v černých číslech. „Na jaře přijdeme s úplně jiným nastavením,“ vzkazuje po nepovedeném podzimu.
Pokračování 45/52
7. David Vaněk (ředitel společnosti Fortuna)
V ŽEBŘÍČKU NOVÝ | Sázková kancelář z portfolia finanční skupiny Penta uzavřela v roce 2016 šestiletou mnohasetmilionovou smlouvu o podpoře českého fotbalu. Loni v létě přenesla pozornost a finance víc k nejvyšší soutěži, které dala název FORTUNA:LIGA. „V kontraktu bylo od začátku stanoveno, že se v tomto období změní podíl peněz pro FAČR a LFA,“ přibližuje Vaněk. Fortuna je zastáncem nového herního systému a podporuje video. „Je to pro nás zásadní projekt,“ říká Vaněk. Pozorně proto sleduje situaci v komisi rozhodčích.
Pokračování 46/52
6. Martin Malík (předseda FAČR)
-3 MÍSTA | Ačkoli je formálně muž číslo 1, nechává se válcovat Romanem Berbrem. Ví, že je závislý na jeho podpoře uvnitř fotbalu. Bývalý kriminalista či manažer z filmového průmyslu se nicméně hodně snaží o to, aby veřejnost přesvědčil, že si umí dupnout. Jenže to často vyznívá rozpačitě, jako když uvedl: „Říkám mu nahlas i věci, které se mu nelíbí. Každá bitva se s ním ale vyhrát nedá.“ Nyní podniká mediální ofenzivu, body mu přinese zápas s Brazílií. Vystupuje seriózně, ale postrádá charisma. Na Strahově se spoléhá hlavně na šéfa své kanceláře a firmy STES Miroslava Platila.
Pokračování 47/52
5. Tomáš Paclík (majitel Viktorie Plzeň)
+1 MÍSTO | Jeho plzeňská karta mu stále jde. A je to milionová hra. Comeback Pavla Vrby se zhodnotil pátým titulem i 770 miliony jako výdělkem z Ligy mistrů. Plzeň si vede ekonomicky nesrovnatelně lépe než pražská „S“. Její boss při tom plně spoléhá na protřelého generálního manažera Adolfa Šádka. „Viktorku fakticky neřídím, myšleno operativně. Mám tam člověka, kterému bezvýhradně důvěřuju,“ říká na jeho adresu. Na západě Čech stále drží vysoký standard, ale pozor: na všech frontách čelí mohutnému ataku Slavie, která nasadila jinou bojovou techniku než rozvrzaný tank.
Pokračování 48/52
4. Dušan Svoboda (šéf LFA, člen VV FAČR)
0 | Pod vedením předsedy Ligové fotbalové asociace se nejvyšší soutěž dočkala významných novinek: videa už na třech zápasech kola a převratného herního modelu. Ten je příslibem větší atraktivity, na niž slyší sponzoři a televize, ale stejně jako VAR i předmětem kritiky z různých stran. A to největší vřava teprve přijde… Místopředseda představenstva Sparty musí počítat s ostřelováním od jiných klubů i ze Strahova. Strategickým oslabením jsou změny v komisi rozhodčích ve prospěch Romana Berbra, ten navíc podporuje nárok Slavie na místo ve vedení fotbalu. Místo koho asi…
Pokračování 49/52
3. Jaroslav Tvrdík (předseda představenstva Slavie)
+2 MÍSTA | Přežil „klinickou smrt“ – a je zase na koni. Čínská společnost CEFC vlastnící Slavii na jaře skončila v obřích dluzích a v Česku čelila ataku dravců z J&T. Tvrdík však přešel i se Slavií pod státní konglomerát CITIC Group, jenž se pak rozdělil s developerským gigantem Sinobo. Tvrdík zajistil investice do hráčů, vyčistil prostor duu Trpišovský – Nezmar a tým mu skvěle šlape. Coby těžký pragmatik přestal útočit na Romana Berbra, smír má své výhody. Nezmara chce ve vedení fotbalu, ligovou asociaci by přitom dle svých slov zrušil. V této sezoně chce (a musí) uspět za každou cenu.
Pokračování 50/52
2. Daniel Křetínský (majitel Sparty Praha)
0 | V energetickém a mediálním byznysu v Evropě expanduje – a totéž chtěl se Spartou. Jenže musel vyhlásit fotbalovou konsolidaci. Sezona 2017/18, v níž investoval do zahraničního trenérského štábu i hráčů, skončila rekordní ztrátou 724 milionů korun. Proto na podzim přišly změny: generálním ředitelem ACS jmenoval Františka Čupra, sportovním Tomáše Rosického. Při hledání posil se klub zaměřil víc na domácí trh, ale internacionalizace nekončí. Ekonomické cíle je DK stále ochoten podřídit sportovním. Vlastní vydavatelství CN Center, do něhož patří i deník Sport.
Pokračování 51/52
1. Roman Berbr (II. místopředseda FAČR)
0 | Muž s mimořádným egem, touhou po moci a arzenálem arogantních výroků si užívá faktické vlády nad fotbalem. „My si hrajeme na zlýho a hodnýho. Jako policajti,“ popsal spolupráci s předsedou FAČR Martinem Malíkem. I u pochopitelných kroků, za nimiž stojí, se nelze zbavit kontextu boje o moc. Jako když skončil sportovně technický ředitel Michal Prokeš. Generální sekretář Rudolf Řepka opustil Strahov dobrovolně. Loni Berbr dotáhl změnu stanov, znovu dostal pod kontrolu komisi rozhodčích. VAR mu je spíš na obtíž, vyhovuje mu jakákoli nejednota mezi kluby.
O pořadí mezi mocnými českého fotbalu rozhoduje několik faktorů, jimiž se Deník Sport řídil. Kterých? |
FUNKCE. Kdo ji má, rozhoduje. O lidech, o penězích, o změnách. Proto do žebříčku patří nejvyšší funkcionáři asociací, jejich komisí, šéfové klubů, trenéři. |
PENÍZE. Kdo má tlustší peněženku, má větší možnosti. Platí to hlavně pro klubové majitele. |
ZKUŠENOST A KONTAKTY. Kdo ví, kam se obrátit, koho požádat, kde zatlačit, ten víc dosáhne. |
VLIV NA VEŘEJNOST. Kdo si získá lidi, má výhodu. Třeba obratnosti v médiích. I ta sama o sobě mohou mít velkou moc. |
FOTBALOVÉ UMĚNÍ. Kdo se na hřišti stane legendou, může ovlivňovat fanoušky, snáz přesedlá do důležité židle. |
Pokračování 52/52
TOP 50 mocných 2019
Podle kategorií:
Funkcionáři: 21
Hráčští agenti: 6
Majitelé klubů: 9
Trenéři: 4
Podnikatelé: 3
Hráči: 2
Média: 2
Rozhodčí: 1
Politik: 1
Sponzor: 1
Největší vzestup (v rámci TOP 50):
+10 - Pavel Zíka
+10 - Miroslav Liba
+8 - Zdeněk Zlámal
Největší pád (v rámci TOP 50):
-12 - Zdeněk Červenka
-11 - Zdeněk Ščasný
-9 - Miroslav Jansta
Nováčci:
David Vaněk, Tomáš Rosický, Jaroslav Šilhavý, Robert Plaga, Jan Pauly ml., Roman Rogoz, Jozef Chovanec, Marek Jankulovski, Pavel Královec, Roman Hrubeš, Jaroslav Starka, Milan Baroš, Karel Poborský.
Vypadli:
Marek Dospiva, Karel Jarolím, Adam Kotalík, Martin Krob, Jaromír Šeterle, Zdeněk Nehoda, Petr Mlsna, Rudolf Řepka, Michal Prokeš, Vítězslav Lavička, Andrea Stramaccioni, Bronislav Šerák, Markéta Haindlová.
TOP 10 v předchozích letech:
2018
1. Roman Berbr
2. Daniel Křetínský
3. Martin Malík
4. Dušan Svoboda
5. Jaroslav Tvrdík
6. Tomáš Paclík
7. Marek Dospiva
8. Pavel Paska
9. Viktor Kolář
10. Adolf Šádek
2017
1. Miroslav Pelta
2. Daniel Křetínský
3. Roman Berbr
4. Dušan Svoboda
5. Jaroslav Tvrdík
6. Tomáš Paclík
7. Kateřina Valachová
8. Petr Kellner
9. Pavel Nedvěd
10. Pavel Paska
2016
1. Miroslav Pelta
2. Daniel Křetínský
3. Pavel Vrba
4. Roman Berbr
5. Dušan Svoboda
6. Tomáš Paclík
7. Jaroslav Tvrdík
8. Petr Kellner
9. Jiří Šimáně
10. Petr Čech
2015
1. Miroslav Pelta
2. Daniel Křetínský
3. Roman Berbr
4. Pavel Vrba
5. Dušan Svoboda
6. Tomáš Paclík
7. Dagmar Damková
8. Marcel Chládek
9. Miroslav Jansta
10. Pavel Paska
2014
1. Miroslav Pelta
2. Daniel Křetínský
3. Pavel Vrba
4. Roman Berbr
5. Tomáš Paclík
6. Dagmar Damková
7. Kateřina Radostová
8. Pavel Paska
9. Petr Čech
10. Dušan Svoboda
2013
1. Miroslav Pelta
2. Roman Berbr
3. Daniel Křetínský
4. Tomáš Paclík
5. Dagmar Damková
6. Pavel Paska
7. Rudolf Řepka
8. Pavel Vrba
9. Jiří Golda
10. Viktor Kolář
2012
1. Miroslav Pelta
2. Tomáš Paclík
3. Daniel Křetínský
4. Roman Berbr
5. Pavel Paska
6. Dagmar Damková
7. Dušan Svoboda
8. Viktor Kolář
9. Jindřich Rajchl
10. Jaroslav Hřebík
2011
1. Ivan Hašek
2. Daniel Křetínský
3. Jindřich Rajchl
4. Miroslav Pelta
5. Pavel Paska
6. Roman Berbr
7. Luděk Macela
8. Pavel Zíka
9. Jiří Golda
10. Tomáš Paclík
2010
1. Ivan Hašek
2. Jindřich Rajchl
3. Miroslav Kříž
4. Tomáš Rosen
5. Daniel Křetínský
6. Roman Berbr
7. Jiří Golda
8. Miroslav Pelta
9. Pavel Zíka
10. Pavel Paska
2008
1. Jaroslav Vacek
2. Tomáš Rosický
3. Petr Čech
4. Alexander Károlyi
5. Pavel Zíka
6. Pavel Paska
7. František Hrdlička
8. Vlastimil Košťál
9. Petr Rada
10. Ivan Hašek
2007
1. Vlastimil Košťál
2. Jaroslav Vacek
3. Alexander Károlyi
4. Pavel Paska
5. Pavel Zíka
6. Luděk Macela
7. Mike Short
8. Petr Čech
9. Tomáš Rosický
10. Daniel Křetínský
2006
1. Vlastimil Košťál
2. Jaroslav Vacek
3. Alexander Károlyi
4. Pavel Zíka
5. Pavel Paska
6. Mike Short
7. Vladislav Husák
8. Ludvík Karl
9. Tomáš Petera
10. Jaromír Šeterle