Chobotnici kolem Romana Berbra a Romana Rogoze, která měla ovlivňovat pomocí úplatků či nátlaku výsledky zápasů druhé a třetí ligy, už rozplétá policie. Vše začalo páteční razií, při které bylo hned 19 lidí zadrženo. Server iSport.cz dal dohromady kompletní dvacítky osob, které si měly v korupční a sázkařské kauze vyslechnout obvinění. Kromě místopředsedy FAČR Berbra či šíbra z Vyšehradu Romana Rogoze jde o známého funkcionáře „Chřestýše“ či několik i ligových sudí, delegátů nebo hráče Vltavínu. Podívejte se na kompletní přehled obviněných!
Roman Berbr
místopředseda FAČR
Dlouholetý předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu, od roku 2013 rovněž místopředseda Fotbalové asociace. Dlouhodobě je považován za jednoho z nejmocnějších mužů tuzemského fotbalu, v minulosti byl rovněž příslušníkem kontrarozvědky StB. Coby bývalý mezinárodní rozhodčí disponuje extrémně silným vlivem právě na sudí. Jeho jméno bylo spojováno v souvislosti s mnoha korupčními aférami, potrestán ale nikdy nebyl...
Jak fungovali Berbr, Rogoz a spol.: úplatky i 100 tisíc, nátlak, počty gólů - čtěte zde »

Roman Rogoz
sportovní ředitel Vyšehradu
Proslulý šíbr, šedá eminence českého fotbalu. V hledáčku trestních orgánů byl v minulosti opakovaně. Třeba v dubnu 2013, kdy coby manažer Příbrami nabídl jednomu z hráčů Českých Budějovic úplatek 50 tisíc korun, aby ovlivnil utkání nejvyšší soutěže. Figuroval rovněž v kauze, kterou odpálil boss Sparty Daniel Křetínský. Obžaloby byl ovšem zproštěn. Nyní stojí v čele Vyšehradu, který je podle informací iSport.cz hybatelem celé aféry.
Michal Káník
bývalý fotbalista a funkcionář
Překvapí vůbec někoho, že je v kauze zapleteno i tohle jméno? Spíš ne. Bývalý fotbalista Michal Káník má s ovlivňováním zápasů bohaté zkušenosti. V roli předsedy Strakonic byl v roce 2014 odsouzen za krácení daní k podmíněnému trestu odnětí svobody, o dva roky později pak byl usvědčen z manipulování zápasů ve prospěch sázkařské mafie. Dostal rok vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky a pokutu 30 tisíc korun. Protože už ovšem byl v podmínce, měl jít do za mříže na tři roky. Nejvyšší soud však trest zrušil pro procesní nedostatky a okresní soud začal případ projednávat znovu.
Miloš Vitner
rozhodčí, sekretář Krajského fotbalového svazu v Ústí nad Labem
Sudí, který zároveň působí i ve vedení jednoho z krajských svazů. Ačkoli má velké ambice, ve FORTUNA:LIZE coby pomezní zatím absolvoval pouze 29 zápasů. „Výhledově bych chtěl být na listině asistentů FIFA,“ napsal do kolonky „rozhodcovský cíl“ na oficiálním webu FAČR. K této metě má v tuhle chvíli podle všeho pořádně daleko.
Petr Klupák
rozhodčí
Další člen rozhodcovské armády Romana Berbra. Jako čárový sudí má ovšem v nejvyšší soutěži na kontě pouze dva zápasy. Mnohem víc se realizuje v nižších soutěžích, mimo jiné řídil jako hlavní rozhodčí utkání Slavoje Vyšehrad s Jiskrou Domažlice (1:0). Duel se konal v březnu 2019, tedy v inkriminované sezoně, v níž pražský celek postoupil ze třetí do druhé ligy.
Jiří Houdek
rozhodčí
Zkušený sudí, který se v nejvyšší soutěži objevil poprvé už v sezoně 2013/2014. V první lize odřídil jako hlavní dohromady 61 utkání, dalších 17 pak přidal coby videorozhodčí a jeho asistent. V říjnu loňského roku čelil obvinění olomouckých fotbalistů, že řídil duely Sigmy s Českými Budějovicemi pod vlivem alkoholu. „Nevím, co napíšete, vy jste to viděli taky. Co po mně chcete? Říct něco, abych tady skončil nebo abych skončil s fotbalem?“ bouřil tehdy kouč Hanáků Radoslav Látal. „My samozřejmě před zápasem alkoholické nápoje nepožíváme, máme to zakázané, je to standardní přístup, nikdy tyto věci neděláme,“ bránil se Houdek.
Tomáš Grimm
rozhodčí
Čistý „rejstřík“ rozhodně nemá. Už v roce 2012 zařízl sparťanskou rezervu v zápase s Domažlicemi (1:4), Komise rozhodčích mu tehdy stopla veškerou další delegaci na duely pražského mužstva. Byl členem dvacítky rozhodčích, kteří před osmi lety vyrazili společně s Romanem Berbrem a jeho partnerkou Dagmar Damkovou na dovolenou na Kubu. Mimo jiné cestoval i na pohárové venkovní zápasy Viktorie Plzeň do Milána a Madridu. „Ano, s Plzní jsem byl na pohárech v Miláně či v Madridu, ale cestoval jsem tam za své peníze, nevidím na tom nic špatného,“ prohlásil tehdy.
Marek Janoch
rozhodčí
Plnil roli asistenta Tomáše Grimma ve zmíněném zápase Sparty B s Domažlicemi. I on si coby fanoušek užíval plzeňské duely v rámci evropských pohárů. Na fotografiích je dokonce zachycen se šálou západočeského týmu.
Robert Hájek
Martin Svoboda
bývalý funkcionář
Samotné jméno možná fanouškům tolik neřekne, když se ale vysloví přezdívka, tedy „chřestýš“ vědí asi úplně všichni. Pojí se s ním osm let stará aféra, kdy rozhodčí Tomáš Adámek a Pavel Býma učinili prohlášení, že právě on se je měl snažit uplatit k tomu, aby se podíleli na manipulaci ligového zápasu Jablonce s Plzní. Soud mu ale tehdy žádnou vinu neprokázal. Dlouhodobě má vazby právě na Viktorii. Podle informací iSport.cz proběhla u Svobody domovní prohlídka, zadržen ale nebyl.
Michal Myška
rozhodčí
Další pán s praporkem na holení. Michal Myška coby pomezní řídil zápasy nejvyšší ligy od ročníku 2016/2017. Dolů ho srazilo odvetné utkání baráže mezi Příbramí a Brnem z roku 2019. Po něm byl vyškrtnut z delegace na celou podzimní část první ligy.
Zdeněk Koval
rozhodčí
Zkušený pomezní sudí, který v první lize odmával už 98 utkání, přičemž v minulé sezoně jich zvládl 15 zápasů. S jeho jménem se nepojily žádné excesy, přesto byl v létě 2011 vyřazen z listiny. „Byl to šok. Řádné zdůvodnění nevím, přestože jsem o to žádal předsedu mailem. Takže čekám. Nejsem si vědom, že bych se dopustil za tři sezony závažnější chyby. Nevinen, přesto odsouzen,“ komentoval to tehdy. Počínaje sezonou 2015/2016 se do akce vrátil.
Jiří Kříž
rozhodčí
Muž s píšťalkou z nižších fotbalových pater, píská v divizi. Spadá pod Řídící komisi pro Čechy. Pochází z Plzeňska. Neplést s prvoligovým jmenovcem Jiřím Křížem.
Pavel Vlasjuk
Jan Cihlář
Jiří Musil
Jiří Kabyl
Jana Štychová
rozhodčí
Mezinárodní rozhodčí z Rokycanska. Mezi sudími začínala v roce 2010, už v roce 2015 coby asistentka působila v Lize mistrů, v roce 2020 získala odznak FIFA.

Martin Uvíra
Martin Pýcha
Někdejší manažer, později snad mecenáš klubu Litoměřicko, který na konci sezony 2018/2019 kvůli ekonomickým potížím opustil ČFL a zaregistroval se v krajském přeboru.
