1. prosince 2021 • 09:45

POLEMIKA: Zasloužil si Messi Zlatý míč? ANO, dělá tým. NE, rok nebyl jeho

Vstoupit do diskuse
4
TOP VIDEA
INSIDER: Samek vidí to, co jiní ne, říká Holoubek. Karabce se musíme „naučit“
První část olympijské výpravy odlétá směr Peking
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po roční pauze se znovu vrátila tradiční anketa Zlatý míč. A nejlepším fotbalistou světa byl vyhlášen už posedmé v kariéře Lionel Messi, s čímž ne každý zrovna souhlasil... Mezi experty i fanoušky častěji padalo spíš jméno střelce Bayernu Roberta Lewandowského. Redaktoři deníku Sport Jakub Konečný a Jan Malý se v polemice přou, jestli si Messi prestižní trofej letos zasloužil.JAKUB KONEČNÝ: ANO, on dělá tým

Robert Lewandowski mohl po vyhlášení výsledků prestižní ankety cítit oprávněnou křivdu. Ale pouze v tom smyslu, že jej France Football obral o jasné vítězství loni nepochopitelným rozhodnutím vítěze nevyhlásit. To byl fakt úlet.

Sedmý triumf Lionela Messiho za letošek vzbudil rovněž údiv a spoustu nesouhlasných reakcí, nicméně o přešlap tentokrát opravdu nejde. Byť to mnozí nechtějí slyšet a už vůbec ne přiznat, Argentinec si jej plně zasloužil.

Začněme u čísel. Messi zatím v tomto roce nasázel 41gólů, Lewandowski 64. Na asistence Argentinec zvítězil 19:10. Oba brali korunu krále střelců ve své soutěži, přitom se asi shodneme, že je náročnější dávat góly v La Lize za Barcelonu v úpadku, než za Bayern Mnichov, který nemá v bundeslize konkurenci.

Lionell Messi si převzal posedmé Zlatý míč. Podívejte se, jak vypadal ceremoniál

Tím se dostáváme k tomu hlavnímu. Zatímco Messi dělá tým, u Lewandowského je to přesně obráceně. Jasně to bylo vidět na vrcholných reprezentačních akcích, kterých se oba letos zúčastnili. Zatímco Argentinec dovedl svou vlast k triumfu na Copa América na půdě úhlavního rivala z Brazílie s osobní bilancí 4+5, Poláci nepostoupili na EURO ani ze základní skupiny, tři Lewandowského góly byly zkrátka málo.  

Argentina se navíc už kvalifikovala na mistrovství světa v Kataru, kdežto Polsko čeká ještě ošidná baráž.

I proto Messiho vítězství v kontroverzní anketě dává smysl.

JAN MALÝ: NE, minimálně dva vidím výš

Lionel Messi si zaslouží respekt i úctu. Za to, jak skvělým hráčem je, co všechno v kariéře dokázal. I za to, jaký měl kalendářní rok 2021. Poklona a potlesk.

Jenže byl od ledna do listopadu opravdu tím nejlepším na světě? Neudělalo mu až moc velkou protekci u hlasujících slavné jméno?

Někdy mi připadá, že fotbal symbolizují pouze Messi a Cristiano Ronaldo. Jejich hegemonii v anketě Zlatý míč od roku 2008 přerušil jen před třemi lety chorvatský záložník Luka Modrič. Jinak se výsledky podobají Českému slavíkovi z nedávné doby. Jsou trochu jednotvárné.

Zpět k Messimu roku. Třpytí se v něm triumf na Copě Américe, následovník Diega Maradony konečně dotáhl Argentinu k titulu, který po něm chtěla. To představuje hlavní ospravedlnění pro korunovaci fenomenálního Jihoameričana. Letos se ale hrálo taky mistrovství Evropy, které je při vší úctě k jihoamerickému šampionátu vzhledem ke konkurenci i systému náročnější ovládnout. 

Messi ještě na jaře za Barcelonu sypal góly, vystřílel si prvenství mezi kanonýry ve španělské La Lize. Jenže chřadnoucí katalánský kolos zaostal v tabulce za oběma kluby z Madridu, z Ligy mistrů vyfičel jednoznačně už v osmifinále. A Argentincova nová mise v Paris Saint Germain? Spíš rozpaky. Pořád se rozkoukává, zatím dal jen čtyři branky, čarodějná cvičení předvádí zřídkakdy. V ambiciózním francouzském klubu si od něj slibují víc radosti a pomoci.

V porovnání s některým ostatními adepty se to zdá málo. Neomylného a spolehlivého šutéra Roberta Lewandowského, hlavního sběrače letošních trofejí Jorginha, možná i někoho dalšího vidím výš. Messi prožil solidní rok, ale nebyl jeho.

Vstoupit do diskuse
4
Články odjinud


Články odjinud