Pohoda, nebo bouře? Valná hromada o Strahově, milionech i Fouskovi

Valná hromada českého fotbalu nebude volební, ale přesto může být velmi výživná a svým způsobem dost významná. Na pořadu je totiž několik zásadních bodů. Deník Sport a web iSport.cz přehledně popisuje, o co tedy ve čtvrtek v Olomouci půjde. Budou se řešit stadion na Strahově, nové stanovy, distribuce milionů i výtky proti předsedovi Petru Fouskovi.
Stadion Strahov
Valná hromada schválí, nebo taky ne, nabídku Sparty na výstavbu stadionu na místě stávajícího stadionu Evžena Rošického. Základní data jsou daná: kapacita kolem 35 000, odhadované výdaje 4,5 miliardy korun jdou za letenským klubem, doba na úřední záležitosti a samotnou výstavbu do deseti let, Sparta platí po dobu třiceti let roční nájem. Co se neví a bude známo až na valné hromadě, je právě výše onoho nájmu. „Pro nás je nabídka dobrá,“ říká místopředseda asociace Jiří Šidliák. A upřesnil. „Můžeme prozradit, že v celkové výši i se vstupním poplatkem 95 milionů převyšuje miliardu korun.“
Zástupci Sparty za svou věc bojovali minulý týden na aktivu české i moravské komory. Padnout měl i návrh na odprodej pozemku a úročení prostředků, ale spíš se očekává, že nabídka Sparty projde. „Věřím, že ji valná hromada schválí,“ odhaduje předseda Petr Fousek.
Co se dá očekávat poté, je boj o to, na jaké účely získané prostředky půjdou.
Členské příspěvky
Loni to na valné hromadě dopadlo následovně. Došlo k navýšení členských příspěvků na 400 korun na osobu a rok, děti a senioři polovic. Jenže o jeden hlas neprošla v české komoře dohoda o tom, kam vybrané peníze půjdou. Polovinu na správu asociace, to ano, ale ta druhá, která měla mířit do krajů, okresů a klubů, zůstala zmrazena na účtu. V číslech 46,5 milionu korun. A leží tam stále.
„Je to, jako bychom lízali zmrzlinu za sklem. Máme peníze, ale nemůžeme na ně,“ komentoval to tehdy člen výkonného výboru Vladimír Kristýn.
Proto přes rok proběhlo několik jednání o tom, kolik komu připadne procent. „Návrh jsme dlouho vybrušovali,“ tvrdí Petr Fousek. Kolik procent by mělo připadnout jednotlivým složkám? Okresům 50 %, Řídícím komisím Čech a Moravy 30 %, FAČR 15 % a krajům 5 %. „Návrh je však takový, že peníze půjdou na mládež. Naděje na schválení je velká.“ Jiří Šidliák dodává: „Spousta lidí teď vidí, že to před rokem byla chyba.“
Loňská zkušenost ovšem velí k opatrnosti.
Nové stanovy
Ne upravené, nýbrž zcela nové. Ty stávající – narozené pod Berbrovou vládou – platí od roku 2019, pokus o změnu v roce 2022 nevyšel. Tak třeba teď. Nejzajímavější body jsou tyto:
a) Posílení ligy. Nově by měl mít výkonný výbor třináct členů namísto dvanácti, ze dvou na tři posílí členové za profesionální ligové kluby.
b) Dvakrát a dost. Nikdo nemůže být zvolen do výkonného výboru třikrát za sebou s tím, že první mandát se počítá až po případném schválení stanov. To mimochodem nově platí také u ČOV.
c) Bez losu. Až dosud jako poslední možnost při volbě předsedy a dalších funkcionářů rozhodoval los, to odpadá. Dochází k dvojí opakované volbě mezi kandidáty s nejvyšším počtem hlasů z předchozího kola.
d) Etická komise jinak. Doposud byl volen pouze předseda, který výkonnému výboru navrhoval další členy. Nyní bude volena celá sedmičlenná komise valnou hromadou s tím, že pět z nich musí být právníky, přitom dva z nich dodávají ligové kluby.
e) Střet zájmů. Jde o nový a poměrně obsáhlý článek. Nikdo nesmí být členem více než jednoho voleného orgánu. Členem voleného orgánu nesmí být zaměstnanec nebo osoba v podobném poměru k FAČR, LFA, KFS, OFS ani aktivní rozhodčí. Zákazů je více, toto jsou ty hlavní. Zajímavé to bude především pro rozhodčí, jichž je nyní v různých funkcích požehnaně.
f) Smlouva pro předsedu. Předseda, nyní Petr Fousek, je už v současnosti placen na základě smlouvy schválené výkonným výborem. Nové je to, že existence této smlouvy je zakotvena přímo ve stanovách.
Výkonný výbor přijal nové stanovy poměrem 12:0. Co valná hromada?
Petr Fousek
O předsedovi Fouskovi se nebude hlasovat. Ale že na jeho hlavu padne kritika, je téměř jisté. Už na jednání české komory čelil výpadům Jaroslava Tvrdíka, co se týče smluv se Sport Investem, které dříve podrobila nelichotivému rozboru i dozorčí rada STES. „Jsme přesvědčeni, že jsme neporušili žádné předpisy a zvolili nejlepší možné řešení,“ říká k tomu Jiří Šidliák.
Obdobný příběh se týká také odměn pro Šilhavého realizační tým, který měla dvojice Fousek a Šidliák odsouhlasit bez vědomí výkonného výboru.
Nespokojenost panuje u leckoho rovněž s dlouhodobou (ne)schopností zajistit pro asociaci finanční partnery.
A nebyla by to valná hromada, aby se neobjevily i další výtky. Nuda asi nebude.