Kam putují ceny Zlatého míče: vládne španělský fotbal, Kane či Martínez

Video placeholder
Sparta je dole, Šulc s magnetem, Slavia je stroj. Saňák? Prasárna. West? Nesmysl
Zlatý míč vyhrál Španěl Rodri
Aitana Bonmatíová s cenou Zlatý míč
Carlo Ancelotti v sobotu oslavil už pátý triumf v Lize mistrů jako trenér
Cenu pro nejlepší ženskou trenérku získala Emma Hayesová
Real Madrid zvládl souboj s Villarrealem
Ženský tým FC Barcelona
Harry Kane s Cenou Gerda Müllera pro nejlepšího střelce
12
Fotogalerie
Fotbal
Začít diskusi (0)

Pařížská opera už může odpočívat. V pondělí 28. října však uvítala fotbalovou smetánku za účelem udílení cen Zlatý míč. Hlavní kategorii opanoval španělský záložník Manchesteru City Rodri, jak jsme vás dříve informovali. Jenže celý ceremoniál byl protkán dalšími vavříny. Kdo se radoval? A kdo si cenu vůbec nepřevzal? V článku iSport.cz se podívejte na výčet úspěchů za sezonu 2023/24, ve které jednoznačně vládl španělský fotbal.

Aitana Bonmatíová (Barcelona/Španělsko)

Zlatý míč - ženy

Věk: 26 let

Pozice: záložnice

Paříž ukázala, že momentálně světovému fotbalu vévodí Španělsko. Aitana Bomnatíová má přezdívku ženský Messi a její spojení s Barcelonou snad nemůže být silnější. Do třinácti let hrála v chlapeckých týmech, než přestoupila do španělského velkoklubu. Jezdila každý den s otcem dvě hodiny autobusem na tréninky, protože ani jeden z jejích rodičů neřídí.

Od dětství byla sebekritická a vždycky chtěla víc. Zlatý míč obhájila, což se před ní povedlo jen krajance Alexii Putellasové. Ženy se také mohou z této prestižní ankety těšit až od roku 2018.

Bonmatíová byla jasnou favoritkou, stala se mistryní světa 2023 a hlavní tahounkou Barcelony v cestě za trofejemi všeho druhu v minulé sezoně. O dominanci Blaugranas mezi ženami hovoří také fakt, že hráčky Barcy obsadily v anketě i druhé (Caroline Graham Hansenová) a třetí místo (Salma Paralluelová).

Aitana Bonmatíová s cenou Zlatý míč

Carlo Ancelotti (Real Madrid/Itálie)

Trenér roku v kategorii mužských celků

Věk: 65 let

Velkým soupeřem mu byl kouč španělských mistrů Evropy Luis de la Fuente, ale nakonec vyhrál přemýšlivý Ital. Je to další korálek na jeho dlouhý náhrdelník úspěchů. Vyhrál s Realem španělskou ligu i Champions League, dokázal povýšit výkony Judea Bellinghama, Viníciuse Júniora a dalších.

Byl ale součástí bojkotu, kdy delegace Realu odmítla přijet do Paříže, protože Vinícius nevyhrál hlavní cenu Zlatý míč. Ancelotti si tak cenu nepřevzal. Nikterak to však nesnižuje jeho trenérské kvality, o kterých ví celá planeta.

Carlo Ancelotti v sobotu oslavil už pátý triumf v Lize mistrů jako trenér

Emma Hayesová (Chelsea/reprezentace USA/Anglie)

Trenérka roku v kategorii ženských celků

Věk: 48 let

Pokud ženský fotbal tolik nesledujete, asi vám tohle jméno moc neřekne, ale výsledky na poli ženského fotbalu bychom tuto rodačku z Londýna mohli srovnávat s esy typu Ancelotti, Guardiola a další. Za minulou sezonu dokázala se ženským týmem Chelsea vyhrát anglickou ligu, dokráčela do semifinále Ligy mistrů, kde Blues vystavila stopku galaktická Barcelona. A aby toho nebylo málo, dovedla americkou reprezentaci ke zlatým medailím na olympiádě v Paříži.

Už toho bylo moc, tak v Chelsea po úspěšné sezoně skončila. Strávila tam dvanáct let. Nyní se věnuje jen národnímu týmu USA.

Cenu pro nejlepší ženskou trenérku získala Emma Hayesová

Real Madrid

Mužský tým roku

Vítězové španělské ligy a vládci evropského fotbalu po triumfu v Lize mistrů. Bílý balet týmově vystoupal na piedestal pod taktovkou již zmíněného Ancelottiho. Když se podíváme na to, jak si Barcelona v této sezoně zatím Real maže na chleba, jde o velký úspěch, který se za rok možná opakovat nebude. Madridský gigant v minulé sezoně prohrál pouze dva zápasy. V obou případech se sklonil před Atlétikem Madrid. Jednou v lize a jednou ve španělském poháru.

Zase jsme ale u toho, že zástupci Realu si cenu nepřevzali, protože nikdo z jejich delegace nepřiletěl.

Real Madrid zvládl souboj s Villarrealem

Barcelona

Ženský tým roku

I mezi ženami vládne španělský klub a je to jen dokreslení španělské nadvlády za uplynulou sezonu. Je fakt, že Barca působí jako tým terminátorek. V sezoně 2023/24 vyhrály všechno. Kromě španělské ligy a Champions League také španělský pohár a superpohár.

Když se podíváme na pořadí ženského Zlatého míče 2024, tak v top jedenáctce je hned šest hráček Barcelony, navíc jak už bylo řečeno, obsadily kompletní stupně vítězů. Není to tedy jen o Bonmatíové. Po legendární sezoně u týmu skončil 32letý kouč Jonatan Giráldez, který odešel hledat štěstí do USA.

Ženský tým FC Barcelona

Harry Kane (Bayern Mnichov/Anglie) a Kylian Mbappé (PSG/Francie)

Cena Gerda Müllera pro nejlepšího střelce

Tady se cena půlí mezi dva top kanonýry, i když chybí Haaland. Norský dělostřelec nasázel za uplynulou sezonu „jen“ 48 gólů napříč soutěžemi, Kane a Mbappé se shodně zastavili na čísle 52.

Cenu přišel na pódium převzít jen útočník Bayernu Mnichov, který je na individuální ocenění zvyklý a určitě by raději konečně bral týmovou trofej. Mbappé logicky chyběl. Ocenění sice získal ještě za výkony v reprezentaci a v dresu PSG, ale už patří do stáje Realu Madrid, takže se nedostavil.

Harry Kane s Cenou Gerda Müllera pro nejlepšího střelce

Lamine Yamal (Barcelona/Španělsko)

Kopova trofej pro nejlepšího hráče do 21 let

Věk: 17 let

Pozice: útočník

Co dodat, vždyť Yamal obsadil v sedmnácti letech celkově osmé místo ve Zlatém míči. Barcelonský zázrak patřil k oporám Španělska v cestě za titulem mistrů Evropy, a i když nebyl v minulé sezoně ještě tolik produktivní, fotbalovou genialitu mu upřít nelze.

V pořadí stříbrný Arda Güler (Real Madrid) a bronzový Kobbie Mainoo (Manchester United) zůstali na hony vzdálení. Yamal tak napodobil další barcelonské hvězdičky Pedriho a Gaviho, kteří získali ocenění v letech 2021, respektive 2022. Yamal je každopádně v 17 letech nejmladším vítězem této trofeje, která je udílena od roku 2018.

Lamine Yamal obdržel Kopovu trofej pro nejlepšího hráče do 21 let

Emiliano Martínez (Aston Villa/Argentina)

Jašinova trofej pro nejlepšího brankáře

Věk: 32 let

Brankář Realu Madrid Thibaut Courtois, který cenu získal v roce 2022, prohlásil, že podobná cena je sice super, ale podle něj se tím pádem už asi nestane, že by Zlatý míč získal brankář.

Něco na tom možná bude, ale pánem v rukavicích, který momentálně udává trendy, je právě Martínez. Jako první gólman totiž ocenění obhájil. V Aston Ville nadále podává skvělé výkony, kterými dostal birminghamský klub do Ligy mistrů. V létě navíc Argentině pomohl k titulu na Copa Américe. Jednoznačně jeho pozici pomáhá povaha showmana. Jen stěží se momentálně věří tomu, že se v minulosti osm let marně snažil proniknout do brány londýnského Arsenalu.

Emiliano Martínez s Jašinovou trofejí pro nejlepšího brankáře

Jennifer Hermosová (Tigres/Španělsko)

Cena Sócrates

Věk: 34 let

Pozice: útočnice

Nejmladší ocenění, které je v rámci galavečera Zlatého míče udělováno od roku 2022. Jde o cenu za společenské a charitativní projekty. Loni ji mimochodem získal Vinícius Júnior, předloni Sadio Mané právě za charitativní činnost. Hermosová je tak první ženou, která je laureátem ceny. Tentokrát za společenskou aktivitu.

Hermosová se „proslavila“ poté, co ji při oslavách titulu mistryň světa proti její vůli políbil tehdejší šéf španělské fotbalové federace Luis Rubiales. Podnítila tak protestní kampaň #SeAcabó (v češtině Je po všem). Nejen ve Španělsku ji podpořila řada dalších profesionálních hráček. Rubialese tato aktivita stála místo a FIFA mu zakázala na tři roky veškerou činnost spjatou s fotbalem.

Jennifer Hermosová obdržela Cenu Sócrates

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů