Pavel Hartman
16. září 2010 • 12:00

Košťál se vysmál Haškovi: Platit budou oni mně

Vstoupit do diskuse
5
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Téměř čtrnáct a půl milionu korun za způsobenou škodu ČMFS? Vlastimil Košťál, bývalý místopředseda svazu a manažer reprezentace, se tomuto verdiktu Haškovy fotbalové vlády z ciziny směje. A sebejistě dodává, že platit nebude on svazu, ale svaz jemu soudní výlohy.



Z českého fotbalu zmizel pod rakouské Alpy, kde se stal hoteliérem. Zpráva, že od něj budou vymáhány miliony, ho však zastihla na dovolené v Itálii. „Je to absurdní, vůbec tomu nerozumím,“ pravil dobře naložený Vlastimil Košťál.

Proč je to absurdní?
„Výkonný výbor rozhoduje většinově. Já jsem nerozhodoval a nerozhodl o ničem.“

Byl jste ale nejmocnějším mužem v tuzemském fotbale, i sám jste se tak tituloval.
„Nejmocnější z pozice vlivu, ale ne z hlediska rozhodování ve výkonném výboru. Tam jsem měl jen jednu třináctinu.“

Ale mohl jste celkové hlasování z pozice své moci ovlivnit.
„To je v pořádku. Ale na to neznám žádnou právní normu.“

Košťál a Hašek. Kdo bude platit?Foto ČTK


Neschováváte se teď za jednu třináctinu?
„Schovávám se za fakta. Kdyby to nebyla fakta, dal bych vám za pravdu. Ale já skutečně hlasoval jedním hlasem ze třinácti. Jinak to ani nejde. A jestli někdo má potom argumentačně větší prostor na jednání výkonného výboru a někdo menší, tak to je jiná věc.“

Žádnou obavu, že byste chystané soudní spory prohrál, tedy nemáte?
„Ne, vůbec! Mimo výkonný výbor nikdo nic sólo nerozhodoval. Rozhodnutí Košťála jako jednotlivce žádné není. Spojitost mojí osoby s jediným potencionálním viníkem finančních ztrát nebo nehospodárnosti je proto absurdní. Jako asi kdyby nová vláda zažalovala jejího bývalého předsedu Topolánka za to, že má deficitní rozpočet. Ale beru to tak, že je to politikum současné garnitury. Humbukem kolem mě a bývalého vedení se snaží zakrýt vlastní neúspěchy.“

Jste stoprocentně přesvědčený, že nebudete muset platit nic a že naopak svaz bude muset ještě vám uhradit případné soudní výlohy?
„Určitě. Peníze za barák v Kozí ulici na svazu zůstaly a všechno ostatní je doložené.“


Předpokládám správně, že váš podpis na důležitých smlouvách, třeba právě o prodeji domu v Kozí ulici, není?
„Samozřejmě, že není. Já jsem ani ty smlouvy neviděl. Poté, co výkonný výbor rozhodl o prodeji, tak to operativně řeší zaměstnanci svazu, kteří reprezentují vlastníky. V našem případě generální ředitel a generální sekretář.“

Vy sám jste však kývl až na pátou nejvyšší nabídku. Je to tak?
„Ano, hlasoval jsem pro ni.“

Proč? Obchodní logika by přece velela sáhnout po nejvyšší částce.
„Veškeré dokumenty jsou na svazu a není problém se s nimi seznámit. Pokud mě ale paměť neklame, jednalo se o kriteriální výběrové řízení a jednou z podmínek byla nejen nejvyšší cena, ale i garance, aby došlo k zaplacení. Aby nedošlo nakonec k tomu, že půjde o nějaké podvodníky a částka nebude zaplacena. Podle vyjádření realitní společnosti právě tato nabídka splňovala všechny podmínky výběrového řízení, a proto jsme pro ni zvedli ruku. Deset hlasů bylo pro, včetně mého.“

Audit, který si nechalo udělat nové vedení ČMFS, však konstatoval, že i Moravský peněžní ústav, který nabídl za dům nejvíce peněz, prokázal dostatečnou solventnost.
„Já vím, ale slovo - dostatečně - je velmi subjektivní. Ve výběrovém řízení, které vypsala realitní kancelář na náš pokyn, je exaktně napsáno, co je třeba udělat proto, abyste se ho mohl zúčastnit, jakým způsobem je třeba doložit peníze. To je napsáno jednoznačně a ne dostatečně.“

Vlastimil Košťál neztrácí optimismusFoto Jaroslav Legner/Archív Sport


Výtku, že nemovitost byla prodána pod cenou, neberete?
„Ne, to je absolutní nesmysl! Bylo to prodáno za dvojnásobnou částku, než byly průměrné odhady. Ve výkonném výboru jsme si dali minimální cenu, ta cena byla překonána a byla doložená. Naopak z dnešního pohledu, když vidíte, jak ekonomická krize zasáhla v Praze trh s realitami, tak jsme to prodali ve správný moment. Sice jsme to nemohli tušit. Ale je to tak.“

Přejděme k bodu číslo dvě: k Národnímu fotbalovému stadionu. Původně vám byla vyčítána ztráta 12 milionů korun, teď se škoda scvrkla na 6,4 milionu korun. Co vy na to?
„Ta částka je úplně nesmyslná. To můžete říct rovnou dvě stě milionů, dvě miliardy. Koneckonců pan Rajchl s čísly takhle pracuje, podobně jako to dělal pan Kubíček.“

Jaká čísla nabízíte vy?
„Já žádná nemám. Je třeba i v tomhle postupovat zcela normálně, bez toho aniž bych hledal předem problém.“

Ivan Hašek a jeho místopředseda Jindřich Rajchl (vlevo)Foto Pavel Mazáč (Sport)


To znamená?
„Valná hromada, nejvyšší orgán fotbalu, uložila výkonnému výboru pracovat dále na možnosti výstavby Národního fotbalového stadionu. No a výkonný výbor to řešil. V plánu ČMFS na to byly nabaleny finanční prostředky a ty se vydávaly na podklady nutné k realizaci. Všechno je uvedené v zápisech výkonného výboru.“

Můžete konkrétně říct, co se v projektu Národního fotbalového stadionu udělalo? Protože vy jste to měl, jak se říká, na triku...
„Měl jste to na triku, to určitě není správný novinářský výraz. Buďme profíci.“

Jak to tedy s vámi a s Národním stadionem bylo?
„Samozřejmě není možné, aby se třinácti členný výkonný výbor zúčastňoval všech jednání. Tak jeden koordinuje práce na projektech a všechno se dává zpět k rozhodnutí výkonnému výboru. Ten souhlasil s prostředky, které měly být na projekt Národního stadiony vynaloženy a odsouhlasil i to, co si za ně Českomoravský fotbalový svaz, nikoli Košťál, objednával.“


Kolik to stálo? Připomínám, že nové vedení svazu uvedlo, že jste, jak se říká, prošustroval miliony.
„Pane redaktore, neříkejme slova prošustrovávat. Zní mi to hrozně.“

Dobrá, nahraďme to větou z auditu, že ČMFS vznikla ztráta.
„Ale v té takzvané ztrátě, což jsou naprosto nepřesné a úplně mylné výrazy, jsou náklady na doktora Obsta, na jeho mzdu jako řádného zaměstnance svazu. Opakuji: všechny finanční prostředky na práce na Národním stadionu byly v plánu a byly odsouhlasené.“

A kolik to tedy bylo?
„Pokud mě paměť neklame, za poslední dva roky to bylo 6 a půl milionu korun. Za tyto peníze si svaz objednal na základě řádných smluv práce u renomovaných partnerů, abychom měli podklady pro územní rozhodnutí. Kvalitu smluv posuzoval náš poradce, pan architekt Štefek, protože my tomu nerozumíme. Výkonný výbor to odsouhlasil a předseda smlouvy realizoval.“

Auditorům a právním kancelářím, s nimiž Haškova generalita spolupracuje, se však tahle odsouhlasená činnost nelíbí. Jak si to vysvětlujete?
„Vysvětluji si to tak, že auditoři nás nekontaktovali, nechtěli slyšet vysvětlení, neseznámili se dostatečně se zápisy výkonného výboru, ani s plánovanými výdajovými položkami. V mých očích prostě ten audit nemá výpovědní sílu. Je to politický materiál, který chtěl udělat humbuk. Aby se psalo o tomhle, a ne o tom, co skutečně udělal nový výkonný výbor.“

Vlastimil Košťál ve své nové pozici hoteliéraFoto Michal Beránek SPORT


Už jste dostal otevřený dopis od současného místopředsedy svazu Jindřicha Rajchla?
„Ne. A to je zase co?“

To je reakce na váš nedávný rozhovor v Hospodářských novinách, v němž jste mimo jiné zkritizoval vaše nástupce v čele ČMFS. Ptá se vás, kam zmizely peníze ze tří postupů na závěrečné turnaje EURO, respektive mistrovství světa. Tvrdí totiž, že ve svazové pokladně zbylo 75 milionu korun, získaných ještě z prodeje domu v Kozí ulici, přitom celkový příjem svazu z těchto akcí se měl blížit jedné miliardě korun.
„A takovýhlema blbostma se mám zabývat?“

Zkuste na tuhle pasáž odpovědět.
„To je, jako kdybyste se předsedy vlády zeptal, že vybral na daních tolik a tolik miliard, a přesto má deficitní rozpočet. Protože ten stát je spotřeboval. V našem případě peníze spotřeboval český fotbal. Vše je doloženo.“

Sedí tedy to, že zbylo pouhých 75 milionů?
„To já nevím. Byl jsem dobrovolný člen výkonného výboru. Jeden ze třinácti, který nepracoval s prostředky. Já jsem neměl představu o tom, kolik je na účtech, od toho je tam ekonomické oddělení, generální sekretář, generální ředitel. My jsme dobrovolní funkcionáři, kteří pracují zadarmo a jednou za měsíc se sejdou ve výkonném výboru. Takový je stav věcí. Všechno ostatní je nesmysl.“

Místopředseda Rajchl ve zmíněném dopisu prohlásil také to, že nyní svaz prodává televizní fotbalová práva do zahraničí za cenu o 300 procent vyšší než tomu bylo za vaší éry. Vaše reakce?
„Nevím, za kolik jsme to prodávali my. Nevím, za kolik to prodává Hašek. Ale odborníkem na toto je Jarda Vacek a nepochybně je vám schopen se k tomu vyjádřit.“

Vlastimil Košťál ještě v dobách, kdy pracoval pro ČMFSFoto Michal Beránek (Sport)


Stále se považujete za úspěšného manažera českého fotbalu?
„Co se týká mé dobrovolné práce pro Českomoravský fotbalový svaz, a nezapomeňte napsat, že jsem pracoval zdarma a neinkasoval jsem za ta léta ani korunu, protože to je důležitý fakt a spousta lidí o něm možná ani neví, zúčastnili jsme se tří šampionátů v řadě za sebou. Na jednom jsme byli v semifinále, na dvou jsme byli vyřazeni v základních skupinách, což nás mrzelo. Po druhém vyřazení jsem odstoupil z místa manažera reprezentace, protože to byla součást mojí odpovědnosti. Proč by tohle mělo být neúspěšné období?“

Nezanechal jste po sobě „vybrakovaný“ dům?
„Co to znamená?“

Jestli jste vy a vaši kolegové neprohospodařili zisk z těchto postupů?
„Ne. My jsme ho zcela normálně použili pro to, aby fotbal fungoval dál. Pro moji osobu tyhle prostředky rozhodně využité nebyly.“

Košťál se žaloby nebojí
Košťál se žaloby nebojí


Vstoupit do diskuse
5

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Články odjinud


Články odjinud