Kde bude MS ve fotbale? Dnes se rozhodne
Fanoušci je znají hlavně s míčem u nohy, jenže teď se proměnili v hvězdné lobbisty. David Beckham, Luis Figo nebo Johan Cruijff přesvědčují v Curychu 22 členů výkonného výboru FIFA, aby přidělili pořadatelství mistrovství světa právě jejich zemi. Napjatě očekávané rozhodnutí padne dnes odpoledne.
Připomíná to napínavou detektivku, které nechybí hvězdné obsazení, napětí, intriky, pořádné vzrušení i nečekané zvraty. Ze švýcarského Curychu se dnes do světa rozletí zpráva, která rozřeší dvě tajenky. Kdo uspořádá světové šampionáty ve fotbale v roce 2018 a 2022? Ve hře je celkem devět kandidátů, ale pozornost je upřena především na čtveřici, která bojuje o nejbližší volný termín.
Pokud by měla rozhodovat jen kvalita kandidatury, na celé čáře by musela vyhrát Anglie. Dokonalé stadiony, dlouhá tradice i největší ekonomický potenciál, to všechno jsou jasné argumenty.
„Když se zeptáte hráčů, kde by chtěli hrát mistrovství světa, ukáží na Anglii. Pro fotbal je to ideální místo,“ říká legendární útočník Gary Lineker, člen anglické delegace v Curychu.
Jenže karty jsou rozdány zřejmě úplně jinak. Největším favoritem je Rusko, které by se podle prognóz mělo ve finále utkat se společnou kandidaturou Španělska a Portugalska. Anglie zůstává až třetí, zatímco dvojice Nizozemsko-Belgie je jasným outsiderem.
„Španělsko má ohromnou diplomatickou sílu, Rusko zase peníze. Tipnul bych si, že se rozhodne právě mezi nimi,“ odhaduje i český funkcionář Petr Fousek, který dobře zná zákulisí FIFA.
Otázkou zůstává, zda se prognózám dá věřit. Stačí si vzpomenout na volbu pořadatele turnaje pro rok 2006. Ještě v předvečer hlasování se tehdy zdálo, že vítězství má v kapse Jihoafrická republika, jenže nečekaný zvrat nakonec poslal fotbalisty do Německa
A stejný scénář není vyloučen ani letos. Svou cestu do Curychu totiž včera nečekaně zrušil ruský premiér Vladimir Putin, který údajně měl přijet jen v případě, že bude mít Rusko šanci na vítězství. „Volbě předcházela bezohledná soutěž,“ vysvětloval své rozhodnutí Putin.
Narážel tak zřejmě na korupční skandál, který v posledních týdnech dolehl na FIFA. Amos Adamu a Reynald Temarii, dva členové výkonného výboru, byli suspendování poté, co je anglický list Sunday Times usvědčil z prodeje hlasů. Další tři vlivné funkcionáře FIFA pak z korupce obvinili jen tři dny před hlasováním novináři britské BBC.
Angličané proto ještě včera intenzivně lobbovali a udobřovali si naštvané funkcionáře. Britský premiér David Cameron se ráno sešel se šéfem FIFA Seppem Blatterem, horší pozici Anglie pak v posledních hodinách zachraňovali i princ William nebo hvězdný David Beckham. „Doufám, že já to změním,“ plánoval ještě včera Beckham.
Šéf španělsko-portugalské kandidátky Miguel Angel López, který má údajně slíbeno klíčových sedm hlasů, ale Angličanům vzkázal: „Všechny ryby už jsou prodané.“
Kdo z těch dvou bude mít nakonec pravdu? Jasno bude kolem 16. hodiny. Právě tehdy by měl Blatter rozlepit obálky se jmény pořadatelů obou šampionátů.
JAK SE VOLÍ Volí výkonný výbor FIFA, který má 24 členů. Dnes ale zasedá pouze s 22 členy, protože Reynald Temarii z Tahiti a Nigérijec Amos Adamu byli suspendováni kvůli tomu, že prodávali svoje hlasy. |
Kandidáti na pořádání MS 2018 RUSKO |
AUSTRÁLIE Kdo podporuje kandidaturu: Nicole Kidmanová (herečka) Motto: „Přijď hrát“ Pořadatelská města: 10 Počet stadionů: 12 (z toho devět již existuje, zbytek v plánu nebo ve výstavbě) Předpokládaná celková kapacita: 3 020 000 diváků Pořádané fotbalové akce: MS do 20 let 1981 a 1993 Předpokládaný rozpočet: 535,2 milionu dolarů PRO: Zkušenost s pořádáním OH, závěrečný turnaj MS dospělých nikdy nehostila, odpovídá myšlence rotace kontinentů při pořadatelství PROTI: Menší popularita fotbalu, televizní přenosy v nevhodný čas pro evropský trh KATAR Kdo podporuje kandidaturu: Zinedine Zidane (bývalý nejlepší fotbalista světa) Motto: „Uvidíš neuvěřitelné“ Pořadatelská města: 7 Počet stadionů: 12 (z toho tři již existují, zbytek v plánu nebo ve výstavbě) Předpokládaná celková kapacita: 2 869 000 diváků Pořádané fotbalové akce: MS do 20 let 1995, mistrovství Asie 1988 Předpokládaný rozpočet: 645,5 milionu dolarů PRO: Finanční možnosti, marketingově zajímavá lokalita, silný zákulisní vliv, úspěšný organizační výbor PROTI: Klimatické podmínky (teplota až 50 stupňů Celsia), malá země - dvanáct stadionů v okruhu do třiceti kilometrů, horší atmosféra USA Kdo podporuje kandidaturu: Spike Lee (režisér a herec), Bill Clinton (bývalý prezident, na snímku) Motto: „The Game Is In US“ (slovní hříčka: Hra je v nás a zároveň Hra je v USA) Pořadatelská města: 18 Počet stadionů: 18 (všechny již existují) Předpokládaná celková kapacita: 4 957 000 diváků Pořádané fotbalové akce: MS 1994, MS žen 1999 a 2003 Předpokládaný rozpočet: 661,2 milionu PRO: Rostoucí popularita „socceru“, dobrá infrastruktura, finanční možnosti, zkušenosti, podpora od Mexika a zóny CONCACAF P ROTI: Soccer stále ještě nepatří mezi „národní“ sporty, MS hostily v roce 1994 JAPONSKO Kdo podporuje kandidaturu: Hidetoši Nakata (bývalý hráč) Motto: „208 úsměvů!“ (FIFA má 208 členů) Pořadatelská města: 11 Počet stadionů: 13 (z toho 12 již existuje, zbytek v plánu nebo ve výstavbě) Předpokládaná celková kapacita: 3 280 000 diváků Pořádané fotbalové akce: MS 2002, Pohár FIFA 2001, MS do 20 let 1979, MS do 17 let 1993, mistrovství Asie 1992, MS klubů 2005-2008 Předpokládaný rozpočet: 843,4 milionu dolarů PRO: Zkušenosti, stadiony, infrastruktura, podpora vlády PROTI: Pořadatel MS 2002 JIŽNÍ KOREA Kdo podporuje kandidaturu: Pak Či-song (fotbalista Manchesteru United) Motto: „Vášeň, která spojuje“ Pořadatelská města: 12 Počet stadionů: 14 (z toho 13 již existuje, zbytek v plánu nebo ve výstavbě) Předpokládaná celková kapacita: 3 000 000 diváků Pořádané fotbalové akce: MS 2002, Pohár FIFA 2001, MS do 17 let 2007 Předpokládaný rozpočet: 496,6 milionu dolarů PRO: Zkušenosti PROTI: MS 2002, napjatá politická situace |