Z WSM ligy na draft NHL. Hokej v USA je jiný sport, říká brankář Kváča | iSport.cz
Jan Pikous
20. října 2017 • 14:50

Z WSM ligy na draft NHL. Hokej v USA je jiný sport, říká brankář Kváča

Autor: Jan Pikous
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
INSIDER: Stanciu není ve hře, kritika Dočkala je někdy moc tvrdá
Slávistický talent Jurásek: Parádní sólo ze všech úhlů. Kam až to může dotáhnout?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na podzim chytal Petr Kváča v Benátkách nad Jizerou před pár stovkami diváků, na jaře už jeho jméno vyvolávalo šest tisíc fanoušků v Českých Budějovicích. V létě pak své jméno slyšel znovu – na draftu NHL, kde si téměř dvacetiletého gólmana vybralo Colorado Avalanche. O změně přístupu k chytání i životu samému a lidech, kteří mu v kariéře pomohli, mluví mladý brankář v rozhovoru pro iSport.cz.Jeho poslední sezona připomíná filmový příběh, rodák z Brandýsa nad Labem ale vnímá svůj turbulentní hokejový rok s nadhledem. Ostatně jako všechno. „Když jsem podepisoval před dvěma lety smlouvu s Motorem, dal jsem si pár cílů, kterých bych chtěl v kariéře postupně dosáhnout. Měl jsem před sebou nějakou vizi a na té cestě jsem přijal všechno, co mě potkalo,“ říká Kváča.

Právě hostování ve středočeském městečku, kam byl v loňské sezoně coby gólmanská trojka Budějovic poslán, hraje v jeho kariéře důležitou roli. „V Benátkách jsem poznal nový způsob tréninku, změnil jsem celkově myšlení a pohled na svět – vím, že to zní jako klišé, ale užívám si každý den, co jsem na ledě, poctivě trénuju – a co přijde, to přijde.“

Klíčové bylo v tomto ohledu setkání s Romanem Willem, jenž v Benátkách v minulé sezoně působil. Současná jednička Liberce byla Kváčovi jakýmsi mentorem. „Trávili jsme spolu hodně času, když jsme jeli hodinu autobusem na zápas, tak jsme si klidně celou dobu povídali. Hodně mi pomohl, začal jsem vnímat některé věci jinak. Roman je mi vzorem v tom, jak pracuje s hlavou, ať už v zápase nebo na tréninku,“ líčí mladý brankář.

Radost budějovického brankáře Petra Kváči a útočníka Miloslava Čermáka v barážovém zápase o extraligu
Radost budějovického brankáře Petra Kváči a útočníka Miloslava Čermáka v barážovém zápase o extraligu

Will ale není jediným člověkem, kterého Kváča zmiňuje. „Hodně mi pomáhá Standa Hrubec, který trénuje gólmany v Motoru, radí mi, bavíme se i o nehokejových věcech. Důležité bylo i juniorské mistrovství světa, kde jsem se potkal s Martinem Láskou z Liberce. I on mi na kempu v Montrealu v mnohém poradil.“

V polovině loňského listopadu si Motor Kváču stáhnul, mladý gólman dostal šanci – a už ji nepustil. Definitivně se do srdcí budějovických fanoušků zapsal ve vyřazovací fázi WSM ligy – v prvním utkání s Přerovem sice dostal čtyři branky, v dalších sedmi zápasech v řadě už za svá záda ale pustil jen pět puků.

„Občas má člověk prostě dny, kdy mu všechno přeje a nahrává do karet, chytíte každý puk, ani nevíte jak. To byl případ play-off. Pak jsou ale i zápasy, kdy se necítíte dobře a to je větší zábava je se hecnout a to těžké překonat,“ vysvětluje Kváča.

Skandování povzbudí

V baráži pak najednou stanul proti Sýkorovi, Rolinkovi , Čáslavovi ... hráčům, které ještě před pár lety jen obdivoval. „Před jednotlivými zápasy jsem vůbec neřešil, kdo proti mně hraje. Rozebral jsem si soupeřův tým jako celek, ale jestli proti mně jede Petr nebo Pavel, jsem vůbec nevnímal. Až po jednom utkání jsem jel autobusem domů ze stadionu, prohlížel si fotky ze zápasu a celé mi to docvaklo. Vzpomněl jsem si, jak jsem jako malý kluk fandil Rolinkovi, když dával góly v oslabení na mistrovství světa, co jsme vyhráli. A najednou hraje proti mně,“ usmívá se talentovaný gólman.

V náročných utkání proti Pardubicím či Karlovým Varům se musel Kváča vytáhnout mnoha výtečnými zákroky, za což ho fanoušci po zásluze odměnili. Dnes už patří hlasité vyvolávání gólmanova jména k inventářům každého zápasu v Budvar Aréně.

Pardubice - České Budějovice: Petr Kváča podržel svůj tým při šanci domácích

„Hokej je týmový sport, když vás ale fanoušci takhle ocení, je to třešnička na dortu. Člověku to skandování dodá víru v sebe sama – brankář si pak víc věří, dovolí si vyjet pro puk, sebevědomější rozehrávku,“ líčí Kváča.

Budějovicím se nakonec do extraligy postoupit nepodařilo, Kváča na sebe však skvělými výkony upozornil i v zámoří a na konci června byl draftován Coloradem. To, že po něm nesáhl silnější celek, než v posledních letech trápící se Avalanche, však oporu Motoru v žádném případě nemrzí.

„Takhle to vůbec nevnímám, je to NHL a jsem vděčný za to, že si mě vůbec někdo všiml. Navíc tam Češi udělali skvělou práci, hráči jako Škoula nebo Hejduk jsou v Coloradu za ikony. Bylo by skvělé, kdyby se mi podařilo tam více nakouknout,“ přeje si.

Hokej v Americe? Úplně jiná hra

Už v rámci programů, které ve Spojených státech jako draftovaný hráč absolvoval, ale poznal, že je hokej v USA trochu o něčem jiném. „Je to úplně jiná hra,“ směje se Kváča. „Hraje se jiným stylem, hokej je rychlejší, hraje se víc do těla, rozhodčí hru víc pouštějí. Hodně dělá samozřejmě i menší hřiště. Člověka to absolutně vtáhne,“ rozplývá se volba Colorada ze čtvrtého kola draftu.

Případná kariéra za mořem se ale aspoň prozatím odkládá, Kváča na rozdíl od druhého budějovického gólmana Jiřího Patery, kterého si v draftu vybral nováček soutěže z Las Vegas, pokračuje v Česku. „Soutěž, kterou chytá Patýs, je juniorka, přeci jen je o dva roky mladší. Já chtěl chytat dospělý hokej.“

Zkušenosti z development campu i rookie campu, které absolvoval, chce Petr Kváča teď prodat v dresu Motoru. Ten už pátou sezonu v řadě trpí ve druhé nejvyšší soutěži a touží se prodrat zpátky mezi elitu. A od objevu loňské sezony už se teď nadstandardní výkony očekávají.

„Je mi jasné, že na mě má veřejnost jiný pohled, než loni. Ale já na sobě pracuju a současně se s tím, jak se na mě zvyšují nároky, se snad zlepšuji i já. Snažím se vyrovnat se vším, co zažiju a vzít si z toho maximum. S Motorem teď máme jasný cíl a já chci být u toho, až se sen fanoušků splní,“ říká jistě jednička Motoru.

PETR KVÁČA
NAROZEN: 12.9.1997 (20 let)
KARIÉRA: Mladá Boleslav (mladší dorost), Motor České Budějovice (mladší dorost, starší dorost, juniorka, A mužstvo), Benátky nad Jizerou (hostování), České Budějovice (A mužstvo)
DRAFTOVÁN: na draftu 2017 Coloradem Avalanche ve čtvrtém kole, celkově ze 114. místa
STATISTIKY v této sezoně: 10 zápasů, 1.69 gólů na zápas, úspěšnost zákroků 92,06 %


Z V VP PP P Skóre B
1. K. Vary 52 30 6 7 9 170:84 109
2. Č. Budějovice 52 30 4 3 15 158:104 101
3. Kladno 52 27 6 4 15 172:119 97
4. Slavia 52 26 5 4 17 149:117 92
5. Přerov 52 25 6 2 19 147:135 89
6. Prostějov 52 23 7 3 19 168:138 86
7. Havířov 52 22 5 5 20 138:133 81
8. Vsetín 52 20 8 4 20 168:144 80
9. Třebíč 52 22 5 2 23 122:130 78
10. Frýdek-M. 52 20 4 8 20 133:144 76
11. Litoměřice 52 20 3 6 23 135:150 72
12. Ústí n. Labem 52 18 1 9 24 149:185 65
13. Benátky n. Jizerou 52 11 1 4 36 118:227 39
14. Kadaň 52 7 2 2 41 105:222 27

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud