Zlín na úvod semifinále Chance ligy padl, Vsetín zvládl drama s Jihlavou

1
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Loňský finalista a druhý tým základní části Vsetín i čtvrté Litoměřice využily na úvod semifinále první hokejové ligy výhodu domácího prostředí. Valaši porazili Jihlavu 5:3, přestože Dukla dokázala vyrovnat z 0:3 na 3:3. Litoměřice zdolaly obhájce triumfu v druhé nejvyšší soutěži Zlín 2:0 díky brankám v závěrečné třetině. Druhé duely sérií na čtyři vítězství se hrají na stejných místech ve středu.

Litoměřice se Zlínem vyhrály všechny vzájemné zápasy v této sezoně a navázaly na to i v semifinále. Bezbrankový stav trval až témě do poloviny závěrečné třetiny. Nezměnil jej ani v čase 38:24 z trestného střílení Fin Markus Korpikoski, který hostujícího Daniela Hufa nepřekonal a faul Denise Kindla na Ondřeje Hrabíka nepotrestal.

Ve 49. minutě se domácí Stadion už radoval. Střelu Jakuba Tůmy tečoval mimo dosah zlínského gólmana Petr Ton. V čase 52:44 dovršil výsledek bekhendovým blafákem Filip Kuťák. Gólman Oldřich Cichoň udržel díky 41 úspěšným zákrokům poprvé v letošním play off a podruhé v sezoně čisté konto.

Vsetín, který loni vyřadil Jihlavu ve čtvrtfinále po výhře 3:0 na zápasy, protáhl svou vítěznou sérii proti Dukle už na osm utkání. Valaši otevřeli skóre v polovině úvodní části, kdy po bekhendové přihrávce Šimona Jenáčka zamířil do odkryté branky Vít Jonák. Vteřinu před první pauzou skóroval znovu. Při přesilové hře při vyloučení Tomáš Havránka zpracoval puk před brankovištěm po nahození Jakuba Tepera a opět překonal Adama Berana.

Ve 27. minutě získal domácím už tříbrankový náskok Erik Hrňa střelou z pozice mezi kruhy přes obránce. Za 77 sekund se poprvé prosadila i Dukla díky Marcelu Štefančíkovi, jenž proměnil přihrávku Tomáše Harkabuse. V 33. minutě skóroval po průniku po pravé straně opět Slovák Štefančík a dostal Jihlavu na kontakt.

Po 84 sekundách třetí třetiny vyrovnal tečí střely Fabiena Kočího Šimon Jelínek. Ve 48. minutě ale vrátil domácím při vyloučení Matouše Menšíka vedení Teper. Výhru pojistil 148 sekund před koncem při power play do prázdné branky Jonák a dovršil hattrick.

Semifinále play off Chance ligy - 1. zápasy:

Litoměřice - Zlín 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 49. Ton, 53. Kuťák. Rozhodčí: R. Svoboda, Valenta - Maštalíř, Roischel. Vyloučení: 4:3, navíc Paukku (Zlín) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 1650.

Vsetín - Jihlava 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
Branky: 10., 20. a 58. Jonák, 27. Hrňa, 48. Teper - 29. a 33. Štefančík, 42. Š. Jelínek. Rozhodčí: Zubzanda, Bejček - Vašíček, Maňák. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 3220.

Další program:

Středa 20. března - 2. zápasy:
17:30 Vsetín - Jihlava, Litoměřice - Zlín.

Domácí: 09:32. Jonák, 19:59. Jonák, 26:53. Hrňa, 47:20. Teper, 57:32. Jonák

Hosté: 28:10. Štefančík, 32:05. Štefančík, 41:24. Jelínek

Domácí: Žukov (Romančík) – Smetana (A), Š. Jenáček, Staněk, Ďurkáč, Ondračka, Larsen, Teper – Jonák, Klhůfek, Rob (A) – Holec, Bērziņš, Hrňa (C) – Hořanský, Kern, Š. Bláha – Machala, Kratochvil, Zabusovs.

Hosté: A. Beran (Maláč) – Bilčík, Dundáček, Dvořák, Ozols, Koštoval, Kočí – Čachotský (C), R. Toman, Cachnín – Harkabus (A), T. Havránek, Štefančík – Rauš, Menšík, Jelínek – Chvátal, Pořízek, V. Brož.

Zubzanda, Bejček – Vašíček, Maňák

Zimní stadion Na Lapači

3220 diváků

Domácí: 48:57. Ton, 52:44. Kuťák

Hosté:

Domácí: Cichoň (Šatný) – Jebavý (C), Tůma, Pavlák, Krutil, Husák (A), Černohorský, Benda – Žmola, Jícha (A), Costa – Ton, Kuťák, P. Svoboda – Plos, Korkiakoski, Sihvonen – Hrabík, M. Vitouch, Cikhart.

Hosté: Huf (Kořének) – Salonen, Riedl, Čáp, Warg, Zbořil, M. Novotný, Suhrada – M. Lang, Holík, Paukku – Süss, Werbik, Salmio – Novák, Kindl, Z. Sedlák – P. Sedláček (A), Gago, Köhler (C).