Cizinci v KHL si stěžují na peníze. Ať odejdou, říká Kovalčuk

Některá mužstva začala rozprodávat své hvězdné hráče, jinde se neplatí, budoucnost KHL je nejistá. Krize rublu těžce dopadla i na ruský sport a na vlastní kůži to pocítili i krajánci, kteří do netradiční destinace chodí za tučnými výplatními šeky. Angažmá v Rusku rázem přestává být tak lákavé.
Většina týmů v KHL má na soupisce aspoň jednoho. Hokejoví žoldáci z Kanady a Ameriky, kteří nemají jistotu výdělku v NHL, se poslední roky s chutí vydávají do KHL. Za větší porcí času na ledě a za množstvím peněz, které by si doma za žádnou cenu vydělat nemohli. Jenže hodnota rublu klesla za poslední rok téměř o polovinu...
Svou první sezonu v KHL je i osmadvacetiletý kanadský útočník Gilbert Brule. Šestý hráč draftu z roku 2005 nikdy nedokázal naplnit očekávání do něj vložená, v NHL odehrál 299 utkání a po loňské sezoně, kterou strávil v organizaci Phoenixu, se rozhodl podepsat Jekatěrinburgu.
Když pod roční kontrakt umístil své jméno, měl hodnotu 31 milionů rublů, což bylo zhruba 960 tisíc kanadských dolarů. Jeho reálná hodnota dnes je přibližně o 300 tisíc nižší. "A to už je celkem hodně," mračil se rodák z Edmontonu.
Daleko větší problémy jsou v Rize. Už na začátku sezony klubový majitel vybízel některé z hráčů, aby hráli zadarmo. Oháněl se tím, že peněz už si přece vydělali dost... Před Vánoci z klubu byli odejiti čtyři hokejisté, mezi nimi i bývalí hráči NHL Pjotr Ščastlivyj a Marcel Hossa. Ten podle informací serveru nationalpost.com už dostával od klubu jenom peníze na jídlo...
Potíže jsou i v Chanty-Mansijsku. Na poměry v tamním klubu si stěžoval urostlý finský bek Ilari Melart, který do Ruska zamířil v průběhu loňské sezony když se nedokázal prosadit do sestavy Columbusu. "Nejsme tu žádná charita, nepřišel jsem na Sibiř hrát zadarmo," zlobil se v rozhovoru pro finský deník Ilta-Sanomat poté, co mu údajně tři měsíce nepřistály na účtě žádné peníze.
Jak je to s financemi odmítal sdělit jeho kanadský spoluhráč Ben Maxwell, poměry v týmu byl ale překvapen. "Nejspíš jsem si přesun do KHL špatně načasoval, když to tu všechno vidím, tak si myslím, že jsem na to asi nebyl úplně 100% připraven," řekl bývalý útočník Montrealu či Winnipegu, který se do Ruska vydal před touto sezonou.
Vedení soutěže proto i kvůli podobným zprávám svolalo před několika dny krizovou schůzku. Po ní prezident ligy Dmitryj Černyšenko prohlásil, že v soutěži není žádný zmatek. "Týmy splňují podmínky, které hráčům daly, naše liga je dobře fungující produkt," uklidňoval Černyšenko.
Hráči tedy ligu zatím hromadně neopouští, i když situace není v tuto chvíli úplně růžová. Většina z nich věří, že rubl půjde zase nahoru. Nic moc jiného jim totiž často ani nezbývá. "Nemyslím si, že třeba ve švýcarské lize je víc peněz, než tady," vyprávěl Brule, který si před dvěma lety vyzkoušel angažmá v Curychu.
Velmi ostře se ke kritikům postavila tvář celé ligy Ilja Kovalčuk. Muž, který v roce 2013 utekl z NHL do Petrohradu i když měl platný kontrakt ještě na dalších 11 sezon, tyto hráče odepsal. "Ať si jdou, když chtějí. Na Ukrajině je válka a Rusko není zrovna ve stabilní situaci, teď není vhodné řešit měnový kurz," odsekl novinářům.
Jenže jemu se to povídá. Během svého působení v NHL si přišel na více než miliardu korun a jeho plat v Petrohradu také není zrovna nejnižší... A navíc je vyplácený v dolarech!