Sýkora s Eliášem řádili v dresu New Jersey, skvělý start zažívá i Havlát

1
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

SOUHRN ZÁPASŮ NHL - Útočníci Patrik Eliáš a Petr Sýkora se v úterním utkání NHL výraznou měrou zasloužili o vítězství hokejistů New Jersey na ledě Los Angeles 3:0. Eliáš vstřelil svůj čtvrtý gól v sezoně a na další přihrál, Sýkora si připsal dvě asistence.

První hvězdou zápasu byl ovšem vyhlášen obránce Dainius Zubrus, autor dvou gólů. Brankář Devils Johan Hedberg zlikvidoval všech 31 střel Králů a vychytal první čisté konto v sezoně a celkově osmnácté v NHL.

Devils přerušili čtyřzápasovou vítěznou šňůru Kings, kteří navíc v posledních třech zápasech ani jednou neinkasovali. V jejich brance však tentokrát nestál Jonathan Quick, jenž třikrát za sebou vychytal čisté konto, ale Jonathan Bernier.

Společně oba gólmani udrželi neprůstřelnost 221 minut a 22 sekund. Ukončil ji až Zubrus, jenž v 34. minutě dorazil do branky nahození Andyho Greena a otevřel skóre.

O dvě minuty později zvýšil Eliáš na 2:0, když ranou z kruhu pro vhazování zužitkoval Sýkorovu přihrávku. Za další tři minuty Sýkora vyslal do útočného pásma Zubruse a ten dělovkou překonal Berniera potřetí.

Sýkora přitom do zápasu málem nenastoupil. Kvůli příznakům chřipky vynechal ranní rozbruslení a celý den strávil na hotelu v posteli. "Srdce a duše. To je všechno, co na to lze říct," řekl s úsměvem na adresu českého parťáka Eliáš.

"Budu teď o něj muset pečovat. I když si stejně myslím, že se chtěl jen ulít z rozbruslení," vtipkoval Eliáš a do Sýkory si ještě rýpnul kvůli jeho přezdívce Sykie (sick znamená v angličtině nemocný). "On vypadá, že je nemocný pořád."

Havlát bodoval i ve třetím utkání

Důvod k úsměvům má i útočník Martin Havlát. I ve třetím zápase po opožděném startu do sezony kvůli problémům s ramenem zaznamenal asistenci a pomohl San Jose k výhře na ledě Nashvillu 3:1. Havlát bodoval i potřetí a Žraloci si připsali třetí vítězství v řadě.

Svou normu bod na zápas splnil rodák z Mladé Boleslavi v 15. minutě, kdy jeho střelu ve vlastním oslabení dorazil do branky Logan Couture. "V podstatě z ničeho připravil gólovou šanci. Martin je nadaný hráč, proto jsme ho před sezonou brali jako posilu. A myslím, že postupem času bude ještě lepší," pochválil Havláta trenér Todd McLellan.

V 54. minutě sice vyrovnal v přesilovce Craig Smith, už o 57 sekund později však vrátil hostům vedení Joe Pavelski, který pak pečetil výhru trefou do prázdné branky při při power play Predators.

Žraloci jsou v polovině šestizápasové série na ledě soupeřů a zatím pokaždé vyhráli. "Po třech předchozích porážkách jsme nezpanikařili. Sice jsme nezískali žádné body, ale věděli jsme, že naše výkony nejsou špatné. Drželi jsme se plánu a teď konečně vyhráváme," prohlásil kouč McLellan.

Bídný Columbus konečně zvítězil, porazil Detroit

Až v devátém zápase se dočkali prvního vítězství v ročníku hokejisté Columbusu, kteří porazili Detroit 4:1. Premiérovými góly v NHL se pod vítězství podepsali nováčci Ryan Johansen a John Moore, nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen brankář Steve Mason, který pochytal 30 z 31 střel.

"Mám pocit, jako bych konečně zvedl stodvacetikilovou činku," poznamenal útočník R. J. Umberger, který už po 21 sekundách hry otevřel skóre. "Prošli jsme si třítýdenním peklem. V posledních dvou zápasech jsme podali dobrý výkon, ale nebyli jsme za to odměněni. Dnes se tým semknul a šel za svým cílem. Celých šedesát minut hráči poctivě makali a jsem rád, že dokázali shodit to ohromné břemeno," uvedl trenér Scott Arniel.

Tampa bodovala potřetí v řadě

Třetí vítězství v řadě po předchozí sérii pěti porážek vybojovali hokejisté Tampy Bay, kteří vyhráli 4:3 na ledě Buffala. Domácí Sabres přitom po dvou a půl minutách vedli už 2:0. Zkušený brankář Mathieu Garon se však dokázal oklepat, ve zbytku utkání zneškodnil 36 z 37 střel a ještě byl vyhlášen první hvězdou večera.

"V takové situaci musíte na obdržené branky rychle zapomenout a soustředit se jenom na další zákrok, protože kdyby padl ještě jeden gól, bylo by pravděpodobně po zápase," uvedl Garon.

Tampa dvaačtyřicetiletého veterána v létě získala jako volného hráče, aby kryl záda týmové jedničce Dwayneu Rolosonovi. Tomu se však zatím nedaří, proto v posledních třech zápasech chytal Garon a Lightning třikrát vyhráli.

"Není pochyb o tom, že je to skvělý gólman. Předvádí výborné a důležité zákroky a je vidět, jak mu roste sebevědomí," pochválil Garona kapitán Vincent Lecavalier.

I Senátoři zvládli sérii tří vítězných utkání

Třetí výhru v řadě si připsali také hokejisté Ottawy, kteří vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech v Carolině. Senators v posledních pěti minutách třetí třetiny ztratili dvoubranový náskok, v penaltovém rozstřelu však rozhodl o jejich vítězství Jason Spezza. Nejproduktivnější český hráč v NHL Milan Michálek se tentokrát bodově neprosadil.
Výsledky NHL:

Y Islanders - Pittsburgh 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 18. Dupuis, 21. Park, 59. J. Staal. Střely na branku: 33:29.
Diváci: 10.681.

Carolina - Ottawa 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 56. T. Ruutu, 58. Skinner - 39. a rozh. nájezd Spezza, 27. Konopka. Střely na branku: 34:28. Diváci: 12.083.

Columbus - Detroit 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky: 1. Umberger, 9. Johansen, 35. Moore, 60. MacKenzie - 5. Helm. Střely na branku: 32:31. Diváci: 15.100.

Buffalo - Tampa Bay 3:4 (2:2, 0:1, 1:1)
Branky: 2. Vanek, 3. Boyes, 60. Gerbe - 14. Lecavalier, 20. Thompson,
25. Stamkos, 59. Malone. Střely na branku: 39:23. Diváci: 18.690.

Chicago - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 31. Marián Hossa, 46. Sharp, rozh. nájezd P. Kane - 21. Getzlaf,
37. Selänne. Střely na branku: 35:31. Diváci: 21.247.

Edmonton - Vancouver 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky: 22. Eberle, 26. Horcoff, 27. Hall - 32. Hodgson, 48. Burrows. Střely na branku: 22:37. Diváci: 16.839.

Nashville - San Jose 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky: 54. C. Smith - 55. a 59. Pavelski, 15. Couture (Havlát). Střely na branku: 20:36. Diváci: 15.121.

Phoenix - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 8. Torres, 49. Doan - 13. Souray, 59. Burish, rozh. nájezd Daley. Střely na branku: 35:36. Diváci: 6.948.

Los Angeles - New Jersey 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Branky: 34. a 39. Zubrus (na první Eliáš, na druhou Sýkora), 36. Eliáš (Sýkora). Střely na branku: 31:23. Diváci: 18.118.