V Nashvillu házejí po gólu na led ryby. Ochránci zvířat protestují

Ochránci zvířat protestují proti tomu, že fanoušci Nashvillu hází na led ryby
Ochránci zvířat protestují proti tomu, že fanoušci Nashvillu hází na led rybyZdroj: Koláž iSport.cz
NHL
Začít diskusi (0)

V Nashvillu je to podobný rituál jako hlavonožci, kteří občas přistávají na ledě v Detroitu. Naposledy se tak stalo v úterý při úterním zápase proti Los Angles. Obránce Ryan Ellis ránou od modré čáry vyrovnal na 2:2, načež někdo z hlediště hodil na plochu sumečka. Predators teď mají na krku ochránáře, spolek s názvem People for Ethnical Treatment of Animals (Lidé pro etické zacházení se zvířaty, PETA) klub vyzval, aby s takovými praktikami skoncoval.

Tenhle obyčej má svou historii. Predators nosí ve znaku šavlozubého tygra. Nicméně velká vodní nádrž ležící nedaleko Nashvillu je prý sumečků plná, v tamních restauracích jsou vyhledávanou specialitou. A tak se svého času se stali odpovědí na tradici z Detroitu, kde si diváci zvykli semtam házet na led chobotnice.

Poprvé se tak stalo už během play off v roce 1952, osm chapadel přitom mělo symbolizovat osm vítězství, které tehdy Red Wings potřebovali k dosažení triumfu ve Stanley Cupu. V Nashvillu se první případ házení ryb na led datuje k 30.říjnu 2003, kdy Predators hráli právě s Detroitem. O dva týdny později v utkání s Calgary doplachtilo po úvodním gólu domácích na plochu hned několik sumečků amerických.

Ačkoli k vrhání ryb v Nashvillu nedochází pravidelně, děje se tak většinou na oslavu důležitých gólů, jakmile někdo z diváků najde odvahu a zkusí propašovat rybu do haly. Ochranáři z PETA se snaží tomu zamezit. V dopise adresovaném generálnímu manažerovi Davidu Poileovi a šéfovi klubu Thomasi Cigarranovi, jenž je v něm mylně uveden jako Cigarron, spolek zastánců zvířat protestuje proti takovým praktikám a zároveň navrhuje, že dodá tisíc ryb z plastu. Ty by mohly nahradit opravdové sumečky.

„Ať už o tom chcete přemýšlet, nebo ne, ryby jsou vnímající tvorové, schopní cítit strach a bolest. Není nadále přijatelné, aby jim bylo ubližováno stejně, jako se nesmí škodit jiným živým tvorům. Prosíme vás, zabraňte fanouškům, aby se dál nedopouštěli takových bezohledných činů,“ píše se v dopise.

Ať je to, jak chce, klub sám divákům podobné zvyky zakazuje už dávno. Jenže fanoušci pašují mrtvé ryby do Bridgestone Areny tajně, podobně jako ti v Detroitu chobotnice. Většinou je prý mívají přilepené páskou k noze, takže na ně ochranka při vstupu do haly nepřijde. Podle pravidel NHL navíc může být domácímu týmu udělen menší trest za hráčskou lavici, pokud je po vstřelení gólu z hlediště na led hozen jakýkoli předmět.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů