5. června 2018 • 05:00

Washington - Vegas 6:2. Kempný dal gól, čtyřmi body uhranul Kuzněcov

KDO JE KDO v průvanu na Strahově. Proč nahradí Prokeše zrovna Kotrba? KDO JE KDO v průvanu na Strahově. Proč nahradí Prokeše zrovna Kotrba?
Štěpánek vzpomíná na Davis Cup: Ještě teď mám husinu Štěpánek vzpomíná na Davis Cup: Ještě teď mám husinu

Hokejisty Washingtonu dělí jediná výhra od historického triumfu ve Stanleyově poháru. Capitals porazili ve čtvrtém finále doma Vegas 6:2 a vedou v sérii 3:1 na zápasy. Trefou v 54. minutě na 5:2 pomohl k vítězství český obránce Michal Kempný. Čtyřmi body za čtyři asistence zazářil nejproduktivnější hráč play off Jevgenij Kuzněcov.

Capitals rozhodli už v úvodní třetině, kterou vyhráli 3:0. Skóre otevřel v přesilové hře T.J. Oshie a prosadili se ještě Tom Wilson a Devante Smith-Pelly. Ve druhé třetině proměnil i druhou početní výhodu Washingtonu obránce John Carlson. Za hosty v závěrečné dvacetiminutovce nejdříve snížili na 2:4 James Neal a Reilly Smith, ale pak se prosadil Kempný a poslední slovo měl opět v přesilovce Brett Connolly.

Capitals jsou ve své 43. sezoně v NHL nejblíže k triumfu. Finále hráli jen v roce 1998 a podlehli Detroitu 0:4 na zápasy. "Je to příjemný pocit, ale ještě není hotovo. Nemyslím si, že jsme předvedli nejlepší výkon," řekl kapitán Alexandr Ovečkin, který sahá po vytouženém úspěchu.

Hosté nastoupili s jednou změnou v sestavě, když Davida Perrona ve třetím útoku nahradil Slovák Tomáš Tatar a dostal poprvé příležitost ve finálové sérii. V dresu poražených nechyběl útočník Tomáš Nosek. Na straně Capitals si vychutnal výhru na ledě vedle Kempného i útočník Jakub Vrána, zadák Jakub Jeřábek zůstal opět jen na tribuně.

Jako první zahrozil Ovečkin, jenž trefil tyč. Vzápětí měli několik šancí k otevření skóre hosté. Po přihrávce Alexe Tucha z rohu tečoval puk do levé tyče Erik Haula. Neuspěl ani Jonathan Marchessault a při vyloučení Johna Carlsona před odkrytou brankou trefil levou tyč i James Neal. "V devíti z deseti případů by to pravděpodobně skončilo v brance," mrzela ho neproměněná šance.

V polovině úvodní části se při trestu Colina Millera radovali domácí. Po střele Kuzněcova doklepl kotouč Oshie. Snaha Golden Knights o vyrovnání byla marná. Na druhé straně otestoval Marca-Andrého Fleuryho po objetí branky z úhlu Vrána a v 17. minutě už domácí vedli o dvě branky. Wilson si vyměnil puk s Kuzněcovem a z mezikruží skóroval. Washington ještě 21 vteřin před první pauzou udeřil znovu. Po přihrávce Matta Niskanena od modré čáry se trefil Smith-Pelly.

Na začátku druhého dějství opět nezamířil přesně z dorážky Marchessault. Holtby držel čisté konto i při dalším Carlsonově vyloučení. Ve 28. minutě byl blízko pojistky náskoku Kempný, od něhož se po rychlém brejku a pokusu Smithe-Pellyho odrazil puk před prázdnou brankou vedle.

Vzápětí pomohla Washingtonu opět tyč po nahození Braydena McNabba od modré čáry a neuspěl ani z dorážky Carpenter. Skóre se neměnilo ani v další přesilovce Vegas při Wilsonově pobytu na trestné lavici.

Capitals naopak i další početní výhodu proměnili. Při Nealově vyloučení našel Kuzněcov na levém kruhu Carlsona, který zamířil přesně k protější tyči.

Na začátku závěrečné části se Golden Knights ubránili při Haulově trestu a sami těžili z Kuzněcovova vyloučení. Pouhou vteřinu po jeho skončení sebral Holtbymu po Haulově přihrávce čisté konto Neal. Potom nedotáhl únik tísněný Ovečkin a v 53. minutě ještě vykřesal naději pro hosty Smith.

Capitals ale za 73 vteřin uklidnil Kempný, který při hře čtyř proti čtyřem z pravého kruhu proměnil Bäckströmovu přihrávku. Definitivní podobu výsledku dal 69 sekund před koncem v další přesilovce Connolly.

"Soupeř dal šest gólů, tři z toho v přesilovkách, předvedl několik opravdu pěkných kombinací. Ale i my jsme hráli většinu zápasu tak, jak jsme chtěli," řekl kouč Vegas Gerard Gallant.

Pátý zápas se hraje v noci na pátek od 2:00 SELČ v Las Vegas. Ze stavu 1:3 se podařilo z 33 případů otočit finálovou sérii pouze jednou. Toronto Maple Leafs prohrávali v roce 1942 s Detroitem dokonce 0:3 a nakonec slavili.

"Nikdo to nevzdává. Vracíme se domů, kde se nám dařilo. Musíme se teď soustředit na příští třetinu. Nemyslet moc dopředu. Musíme hrát to svoje a uvidíme, co nám to přinese," uvedl brankář Fleury.

Domácí: 09:54. Oshie, 16:26. T. Wilson, 19:40. Smith-Pelly, 35:23. Carlson, 53:09. Kempný, 58:51. Connolly

Hosté: 45:43. Neal, 52:26. R. Smith

Domácí: Holtby (Grubauer) – Carlson, Kempný, Niskanen, Orlov, Djoos, Orpik (A) – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Oshie, Bäckström (A), J. Vrána – Connolly, Eller, Burakovsky – Smith-Pelly, Beagle, Stephenson.

Hosté: M.-A. Fleury (Lagacé) – Schmidt, McNabb, Theodore, Engelland, Sbisa, C. Miller – R. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Neal (A), Haula, Tuch – Carpenter, Eakin, Tatar – Nosek, Bellemare (A), Reaves.

Sutherland, Rooney – Devorski, Amell

Capital One Arena, Washington

18 506 diváků

Michal Kempný míří oslavit svůj gól společně se střídačkou.

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga startuje v pátek 14. září. Na fanoušky čeká celkem 52 kol plus play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >> Současně se v hokejové extralize zavádí nová pravidla, jejich přehled najdete zde >>