Hrozí NHL výluka? Tavares a další hvězdy rýžují na bonusech, lize to vadí | iSport.cz
13. srpna 2018 • 20:30

Hrozí NHL výluka? Tavares a další hvězdy rýžují na bonusech, lize to vadí

Autor:
TOP VIDEA
Teplice - Mladá Boleslav: Komličenko po faulu Hoška proměnil penaltu Teplice - Mladá Boleslav: Komličenko po faulu Hoška proměnil penaltu
ODEZŘENO: Doležal jako Bolek Polívka a zdrcený vyloučený Jeřábek v Edenu ODEZŘENO: Doležal jako Bolek Polívka a zdrcený vyloučený Jeřábek v Edenu
VŠECHNA VIDEA ZDE

V posledních měsících cloumal NHL přesun hvězdného centra Johna Tavarese z New Yorku Islanders. Zůstane? Půjde po dlouhých devíti letech pryč? A kam tedy? Kanadský útočník 1. července zakotvil jako volný hráč v ambiciózním Torontu, kde podepsal smlouvu na sedm let za 77 milionu dolarů. Společně s Tavaresovým podpisem přišla za mořem znovu na přetřes otázka nejen bonusů, nejen podpisových, které polarizují nejslavnější hokejovou ligu světa. V nejkrajnějším případě by mohly vyústit až v další výluku.Existuje mnoho důvodů, proč si Tavares vybral právě Toronto. Maple Leafs fandil už jako malý kluk, usínal v peřinách s „javorovými“ motivy. Éterický Mike Babcock na střídačce, kooperace s Austonem Matthewsem, Mitchellem Marnerem, Williamem Nylanderem a dalšími mladými hvězdami. Možnost hrát o Stanley Cup.

"Poslední dny přinesly nejtěžší rozhodování v mém životě. Zůstat ve městě, kde jsem strávil celou svou kariéru, nebo skočit po výjimečné příležitosti. Ostrov (Long Island, pozn. red.) byl mým domovem a navždy bude mít místo v mém srdci. Chci všem poděkovat," napsal po podpisu Tavares na svůj twitterový účet. "Je ale načase, abych si v Torontu splnil svůj dětský sen."

Možná klíčovým faktorem ale byla i struktura smlouvy, která je spojena s velkými bonusy. Ty se staly velmi oblíbenou podmínkou pro hráče spadající pod poslední kolektivní smlouvu (CBA) uzavřenou mezi hráčskou asociací NHLPA a NHL v roce 2013.

Téměř 71 milionů dolarů (90% Tavaresovy smlouvy) bude rodákovi z Mississaugy vyplaceno právě na bonusech, které hráčům nabízí velké výhody. Zaplatí nižší sazbu daně, příjem neovlivní potencionální výluka ani případné vykoupení ze smlouvy. Dle současné kolektivní smlouvy se po vyplacení ze smlouvy hráči vyplatí dvě třetiny ze zbývajícího platu bez započítání bonusů po dobu dvojnásobku trvání kontraktu. Bonusy na rozdíl od klasického platu musí hráči vypláceny dál ve stejné výši bez ohledu na to, zda se NHL hraje či ne. Nebo zda je z kontraktu vykoupen.

SMLOUVA JOHNA TAVARESE V TORONTU
rok plat podpisový bonus
1. rok 650 tisíc $  15,25 milionu $
2. rok 910 tisíc $   15,25 milionu $
3. rok  910 tisíc $   11,09 milionu $
4. rok  910 tisíc $   8,44 milionu $
5. rok  910 tisíc $   7,04 milionu $
6. rok  910 tisíc $   7,04 milionu $
7. rok  910 tisíc $   7,04 milionu $

Podobně jako Tavares mají smlouvy strukturované i další hvězdy NHL Connor McDavid nebo Steven Stamkos.

A někteří lidé seznámení s děním uvnitř NHL mají za to, že díky tomu není daleko do další výluky. Současná kolektivní smlouva je desetiletá, dosud nejdelší v historii NHL, ale jejímu podpisu předcházelo zkrácení ročníku 2012/13 na 48 zápasů základní částí místo obvyklých 82. Vyprší až v roce 2022, ale NHL i NHLPA mají možnost v roce 2019 informovat druhou stranu, že ji chtějí v roce 2020 předčasně ukončit. Proč by to dělali?

Podpisové bonusy (většinou se vyplácejí před startem ročníku, během sezony už například Tavares nedostane skoro nic) dávají značně více vlivu do rukou hráčů samotných, z čehož vedení soutěže nemůže mít radost. Hráči a jejich agenti na bonusy začínají více tlačit, chtějí je. A co je neméně důležité: vytvořil se velký rozdíl mezi prosperujícími týmy a organizacemi, které nemají příjmy z lístků, merchandisingu a podobných aktivit tak velké.

Průměrný tým NHL v letech 2015 - 2017 utrácel nad platový strop prostřednictvím bonusů 8,4 milionu dolarů. V letech 2017 - 2019 došlo k nárůstu na 13,8 milionu dolarů (to je nárůst o 63 procent).

Co z toho vyplývá? Například Maple Leafs utratí na bonusech při podpisech smluv v letech 2017-19 42 milionu dolarů, ale jejich provinční rival a konkurent z Atlantické divize Ottawa Senators třeba jen čtyři miliony dolarů. Mohla by víc, ale nechce! Podobná situace je i v Metropolitní divizi, kde Washington se 39 miliony dolarů za "bonusy" zválcuje Carolinu a Columbus (oba 500 000 dolarů).

V obecné perspektivě platí, že kluby, jisté si svou účastí v play off, budu v tomto směru podepisování smluv agresívní. Oproti tomu organizace bez ambic hrát o Stanley Cup se budou držet zpátky, budou podepisovat "dumpingové" konzervativní smlouvy.

Tato rovnice ale nemusí být pravidlem: výše zmíněné "šetřivé" organizace Carolina, Columbus a Ottawa, které vynaložily na bonusy jen velmi málo peněz, dokázaly hrát v minulých letech play off a v něm důstojnou roli. Tyto organizace by dostalo do problémů, pokud by hráči začali považovat vysoké bonusy (nejen ty za podpis smlouvy) za nezbytnou součást kvalitní smlouvy, za kterou by chtěli v daném klubu hrát.

Každopádně bude velmi zajímavé sledovat příští jednání NHLPA a NHL. Poslední výluka NHL proběhla v roce 2013 a trvala 113 dnů.

John Tavares ještě v dresu New York Islanders
John Tavares ještě v dresu New York Islanders

 

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga nabízí celkem 52 kol základní části, po které následuje play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >>

MS v hokeji 2019 (Slovensko)Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

Speciály 2019: MS v biatlonu * MS v alpském lyžování

Články odjinud


Články odjinud