Překážka pro Ritticha. Calgary počítá se Švédem jako s novou jedničkou | iSport.cz
Jan Denemark
25. října 2020 • 17:07

Překážka pro Ritticha. Calgary počítá se Švédem jako s novou jedničkou

Autor: Jan Denemark
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
ANKETA redaktorů Sportu o Maradonovi: Úkaz, z dnešních hráčů se mu vyrovná jen Messi
SESTŘIH LM: Bayern - Salcburk 3:1. Obhájci vládli i v deseti
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vzpomínáte na gólmana Mikku Kiprusoffa? Tenhle finský bourák ukončil kariéru v Calgary před sedmi lety. Od té chvíle neměli Flames dva roky po sobě stejnou jedničku. Kanadský tým byl, podobně jako Philadelphia, překřtěn na pohřebiště brankářů. A zdá se, že sedmileté pravidlo bude nadále pokračovat. David Rittich se totiž o pauze mezi ročníky přesunul do role záskoku, když vedení přivedlo za 36 milionů dolarů na šest let Švéda Jacoba Markströma z Vancouveru.Jedním slovem pohádkové. Takové byly úvodní tři ročníky v podání Davida Ritticha v zámoří. Jako neznámý maskovaný muž z Mladé Boleslavi se za krátkou dobu vyšvihl před minulým ročníkem až do pozice prvního brankáře Calgary. Zásadní sezona kariéry se zpočátku vyvíjela dobře. Rittich chytal, bavil ligu oslavami a vyhrával, poprvé se také zúčastnil All-Star game. Po zápase hvězd ale přišel výkonnostní propad, který vyvrcholil bídným výkonem v play off v prohrané sérii s Dallasem.

Vedení klubu poté na trhu s volnými hráči ulovilo Jacoba Markströma. „O Davidovi nadále smýšlíme velmi vysoce. Přece jen se u nás skvěle vypracoval. Ale potřebovali jsme posílit na brankářském postu. Věříme, že tihle dva hráči nám ji dodají,“ pochvaloval si generální manažer Brad Treliving.

Flames potřebovali gólmanský post vylepšit natolik, že sáhli hodně hluboko do kapsy, aby se tak stalo. Nikdo v pauze nevyplázl za brankáře větší balík peněz. A to měnila působiště osvědčená jména jako Matt Murray, Braden Holtby, Henrik Lundqvist nebo Corey Crawford. Markström si v Calgary přijde po dobu šesti let na šest milionů dolarů ročně. Je třeba férově říct, že v posledních třech sezonách předváděl Švéd ve Vancouveru spolehlivé výkony a je v širší ligové špičce. Zisk takové smlouvy se ale nečekal.

„Každý neustále mluví o tom, že Markströmovi je už třicet let. Život ve třiceti ale nekončí, alespoň já tomu věřím, jinak by ten můj už byl nějakou dobu skončený. Brankáři dozrávají jinak a my věříme, že získáváme gólmana v nejlepších letech jeho kariéry,“ řekl Treliving při oznámení nové posily.

Pro Ritticha jde jednoznačně o špatnou zprávu. Nejenže získal nového, silného konkurenta, ale hlavně získal rivala s vysokým kontraktem v kapse, kterému se dostane v případě slabších výsledků delší doba hájení. „David je samozřejmě smutný, ale zároveň je se situací srozuměný. Má dobře nastavenou hlavu, je připraven sem přijít a o první post bojovat. Zároveň to z něj může trochu shodit tlak, který se teď přesune na Jacoba, což by mu mohlo pomoci znovu vyrůst,“ popisoval kouč brankářů Calgary Jordan Sigalet pro web The Athletic.

Švédský brankář Jacob Markström odchází z Vancouveru do Calgary, kde bude velkou konkurencí pro českého gólmana Davida Ritticha
Švédský brankář Jacob Markström odchází z Vancouveru do Calgary, kde bude velkou konkurencí pro českého gólmana Davida Ritticha

Zvlášť poslední věta je důležitá. Je totiž mírně optimistická. Vedení Flames ví, co v českém brankáři vězí, a přestože přivedlo novou jedničku, Ritticha neodepsalo. Naopak podle všech indicii si chce silný brankářský tým ponechat. Po zkušenosti z play off, kdy právě brankáři byli slabým místem, se Treliving chtěl pojistit. Otevřel portmonku při podpisu nové posily, ale zároveň ví, že je třeba, aby mu záda kryl někdo spolehlivý.

Připlatit musel generální manažer i proto, aby uklidnil fanoušky. Seznam strážců brankoviště, kteří v Calgary vyhořeli, začal totiž povážlivě nabobtnávat. Sedm let, třináct gólmanů. O nikom se v dlouhodobém horizontu nemohlo prohlásit, že je stabilní jedničkou týmu. A protože ligový úspěch lze vytvořit jen díky silným základům, chtěli kanadští příznivci konečně jasnou odpověď. Ta přišla. Teď se Treliving modlí, aby to byla odpověď správná.

Situace v klubech NHL s českými gólmany

Colorado Avalanche

Pavel Francouz

zápasy 34
výhry 21
úspěšnost 92,3 %
průměr gólů 2,41

šance na post jedničky podle Sportu: 25 %

Philipp Grubauer

zápasy 36
výhry 18
úspěšnost 91,6 %
průměr gólů 2,63

šance na post jedničky podle Sportu: 75 %

Byly to pouhé spekulace. Vzhledem k tomu, že Colorado má tým na Stanley Cup, žádali mnozí po generálním manažerovi Joeu Sakicovi posily do brankoviště. Nestalo se. Na rozdělení rolí se nic zásadního měnit nebude. I díky tomu, že v poslední základní části tenhle model fungoval. Philipp Grubauer v pozici jedničky, Pavel Francouz jako dvojka. Velice silná dvojka, je třeba podotknout. Německý brankář je pod tlakem. Při jeho sebemenším zaváhání se role okamžitě prohodí.

Carolina Hurricanes

Petr Mrázek

zápasy 40
výhry 21
úspěšnost 90,5 %
průměr gólů 2,69

šance na post jedničky podle Sportu: 65 %

James Reimer

zápasy 25
výhry 14
úspěšnost 91,4 %
průměr gólů 2,66

šance na post jedničky podle Sportu: 35 %

Už play off nastínilo, že následující ročník bude kdo s koho. Zatímco před poslední sezonou byly role dané jasně ve prospěch Petra Mrázka, teď už to tak není. James Reimer parťáka dohnal, vyřazovací boje mu sedly. Navíc oběma gólmanům končí smlouvy a je vysoce pravděpodobně, že prodloužení si vybojuje jen jeden z nich. Hurricanes totiž budou muset šetřit, za rok skončí kontrakty klíčovým hráčům Andreji Svječnikovovi a Dougie Hamiltonovi.

Calgary Flames

David Rittich

zápasy 48
výhry 24
úspěšnost 90,7 % 
průměr gólů 2,97

šance na post jedničky podle Sportu: 10 %

Jacob Markström

zápasy 43
výhry 23
úspěšnost 91,8 %
průměr gólů 2,75

šance na post jedničky podle Sportu: 90 %

3. října 2019 rozjelo Calgary ročník proti Coloradu. V brance David Rittich, dopředu deklarovaná jednička. Za pět měsíců se na tom nic neměnilo. Flames nezářili, ale ani nepropadali, to samé lze říct o Rittichových výkonech. Ale pak následoval propad po All-Star game, pauza kvůli pandemii a slabé výkony obou gólmanů v sérii play off s Dallasem (Rittich+Cam Talbot). Vedení reagovalo smlouvou na 36 milionů dolarů pro Jacoba Markströma, který přichází jako nová jednička.

Vstoupit do diskuse
2
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud