Čísla Gretzkého kariéry: 61 rekordů, zrod 99 na dresu, čtyřikrát kapitán | iSport.cz
26. ledna 2021 • 20:21

Čísla Gretzkého kariéry: 61 rekordů, zrod 99 na dresu, čtyřikrát kapitán

Autor: pab
Vstoupit do diskuse
0
 • Wayne Gretky nezískal jen rekordní počet bodů, ale i mnoho individuálních a týmových trofejíWayne Gretky nezískal jen rekordní počet bodů, ale i mnoho individuálních a týmových trofejíFOTO: Koláž iSport.cz

  Kariérní statistiky nejslavnějšího hokejisty světa Waynea Gretzkého stále nemají konkurenci. Legendární útočník si v NHL připsal 2857 kanadských bodů, z toho 894 gólů. Kolik rekordů překonal? Jak dlouhou šňůru v zisku kanadských bodů natáhl? A kolik získal trofejí pro nejužitečnějšího hráče? Projděte si jeho kariéru řečí čísel.

 • 99

  Tohle číslo patřilo k jeho poznávacím znamením. Původně nosil devítku jako jeho vzor Gordie Howe, jenže když přišel do juniorů v Sault Ste Marie, byla obsazená. Na radu kouče jednu přidal. 

  Symbol legendárního hokejisty Waynea Gretzkyho číslo 99

 • 61

  Tolik rekordů NHL patřilo Waynu Gretzkému, když v roce 1999 po 21 letech ukončil profesionální kariéru, dnes jich drží 60. Čtyřiceti dosáhl v základní části, 15 v play off a pěti v Utkání hvězd. 

  Wayne Gretzky a Jari Kurri jsou nejlepší dvojicí v historii NHL

 • 9

  Tolikrát získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL. V letech od sezony 1979/80 ji obdržel osmkrát v řadě. Pouze Dominik Hašek a Alexander Ovečkin ji po něm získali dvakrát za sebou.

  Wayne Gretzky se vešel do výběru nejlepších juniorů až na čtvrtém místě

 • 10

  Tolikrát získal Art Ross Trophy za produktivitu. Už v ročníku 1979/80 o ni přišel při rovnosti bodů s Marcelem Dionnem jen kvůli nižšímu počtu nastřílených gólů. 

  Wayne Gretzky k rekordům ani nepotřeboval hrát příliš dlouho, skončil v 38 letech

 • 39

  V tolika zápasech stihl Gretzky v sezoně 1981/82 nastřílet 50 gólů. Ve svém 39. utkání skóroval proti Philadelphii pětkrát. Do té doby to dokázali Maurice Richard a Mike Bossy v 50 utkáních.

  V sezoně 1981/82 potřeboval 39 zápasů na vstřelení 50 branek

 • 51

  V tolika zápasech po sobě bodoval v ročníku 1983/84, kdy nastřílel celkem 61 gólů a připsal si 92 asistencí. Rekordu se o šest let později přiblížil Mario Lemieux, který bodoval ve 46 utkáních za sebou. 

  Jeden ze čtyř Stanley Cupů, které Gretzky získal.

 • 4

  V tolika týmech byl Gretzky kapitánem jako jediný v historii NHL. Stanley Cup však získal pouze s Edmontonem, s Los Angeles postoupil do finále 1993. V Rangers nosil céčko krátce během trestu Marka Messiera, v St. Louis zase v sezoně 1995/96.

  Wayne Gretzky se loučil v Los Angeles v jedněch z nejhorších dresů v historii NHL

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud