Vejmelka vychytal Colorado, Vaněček má nulu! Pastrňák se dvakrát trefil

0
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

Že hrál tabulkově nejhorší tým NHL proti úplně nejlepšímu? Žádný problém. Arizona porazila Colorado 2:1 a v souboji českých brankářů s Pavlem Francouzem na tom měl obří podíl Karel Vejmelka, který si připsal 42 úspěšných zákroků. Jiný tuzemský gólman Vítek Vaněček chytil 36 střel Caroliny (4:0), udržel tak třetí nulu v sezoně a byl vyhlášen první hvězdou utkání. V noci se dařilo i Davidu Pastrňákovi, dvěma góly pomohl Bostonu k výhře na ledě Vegas (5:2). Chicago zdolalo Edmonton 4:3 v prodloužení i díky trefě Dominika Kubalíka, který skóroval po jedenácti utkáních bez gólu.

Vaněček chytal v NHL od začátku zápasu poprvé od 1. února, kdy se zranil v Pittsburghu v horní části těla. „Cítím se dobře. Snažím se dostat zpět do formy a pomoct týmu,“ uvedl Vaněček, který zasáhl do hry už před třemi dny. Proti Torontu nahradil od druhé třetiny Ilju Samsonova a pustil ve zbytku utkání jeden gól ze 17 střel.

Nejvíce práce měl v posledních dvou třetinách, ve kterých zastavil 30 střel včetně sólového úniku Martina Nečase. Český útočník nepřelstil svého krajana za stavu 1:0 bekhendovou kličkou. „Vítek vytáhl několik skvělých zákroků,“ vyzdvihl kouč Washingtonu Peter Laviolette Vaněčka, který pro změnu chválil spoluhráče. „Hodně mi pomohli, zblokovali spoustu střel. Bojovali jsme a odehráli jsme dobrý zápas,“ řekl český gólman.

Pod výhru Washingtonu se podepsal 763. trefou Alexandr Ovečkin, který dal ve 36. minutě třetí gól týmu a v historické tabulce střelců ztrácí tři branky na třetího Jaromíra Jágra.

Vejmelka inkasoval jako první. Ve 26. minutě mu prošla za záda střela Devona Toewse zpoza levého kruhu, kterou přes clonící hráče dobře neviděl. Ještě v prostřední třetině vyrovnal zblízka Loui Eriksson a v čase 45:27 rozhodl povedeným průnikem a blafákem Nick Schmaltz. Francouz kryl 27 střel, Vejmelka byl v souboji s nejlepším týmem NHL vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Arizona, která je poslední v soutěži, získala paradoxně nejvíce bodů právě proti lídrovi - celkově pět z osmi možných. „Víme, jak chtějí hrát,“ podotkl Vejmelka, který chytal poprvé od 17. února. „Snaží se střílet z jakékoli pozice, ale hráli jsme v obranném pásmu velice dobře. To byl důležitý faktor zápasu,“ dodal.

Pastrňák vstřelil obě branky ve třetí třetině. Český útočník nejdříve udeřil z úniku a z dorážky vlastní střely zvýšil na 3:1. Druhou trefou zpečetil při hře Vegas bez brankáře vítězství Bostonu a s 31 góly je šestým nejlepším střelcem sezony. Havířovský rodák bodoval v sedmému utkání v řadě (7+4) a stal se třetí hvězdou zápasu. Hlavním strůjcem vítězství byl Craig Smith, který vsítil první dvě branky zápasu a v 55. minutě zkompletoval hattrick.

Po úvodní třetině, ve které Chicago ztratilo vedení 1:0 a 2:1, se čekalo na gól až do 43. minuty. Obstaral ho Kubalík, který potrestal pohotovou ranou bez přípravy špatnou rozehrávku brankáře Mikka Koskinena a upravil skóre na 3:2. Vypadalo to, že by trefa českého útočníka mohla být vítězná, ale Evander Kane zařídil v čase 59:10 svou druhou brankou v zápase prodloužení. To rozhodl Alex DeBrincat.

Florida porazila na svém ledě Ottawu 3:0 a za tohoto stavu se v 52. minutě po zákroku hostujícího Brada Tkachuka na hrdinu utkání Patrica Hörnqvista (1+1) rozpoutala hromadná strkanice. Zapojil se do ní také domácí Radko Gudas, který povalil na led Austina Watsona a oba byli vyloučen do konce zápasu. Útočníkovi Senators se nelíbilo, jak jej český bek zpacifikoval a před odchodem do kabin na něj pořvával.

Stejný osobní trest jako Gudas dostal Dominik Simon ve 45. minutě za rozmíšku s Anthony Cirellim. I bez českého útočníka Pittsburgh dotáhl zápas na ledě Tampy Bay do vítězného konce (5:1). Na konci druhé třetiny za stavu 1:3 byl vykázán z lavičky trenér Jon Cooper za protesty vůči rozhodčím. Nelíbilo se mu, že sudí hostům vysvětlili vyloučení, ale za ním už nepřijeli. „Nemyslím se, že bych jim řekl něco, co ještě jako rozhodčí neslyšeli,“ řekl kouč.

Domácí: 26:20. Bellemare

Hosté: 03:46. D. Heinen, 06:27. Crosby, 37:08. B. McGinn, 45:14. Malkin, 53:54. Guentzel

Domácí: Vasilevskij (B. Elliott) – Sergačjov, Hedman (A), Černák, McDonagh (A), Šustr, Rutta – Kučerov, B. Point, Palát – M. Joseph, Stamkos (C), Killorn – T. Raddysh, Cirelli, Colton – Perry, Bellemare, Maroon.

Hosté: Jarry (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, Marino, M. Pettersson, Ruhwedel, Friedman – Rust, Crosby (C), Guentzel – Kasperi Kapanen, Malkin (A), D. Heinen – Rodrigues, J. Carter, B. McGinn – D. Simon, Boyle, Aston-Reese.

W. McCauley, B. Meier

Amalie Arena, Tampa

Domácí: 10:04. Marchment, 43:09. Hörnqvist, 43:21. Lomberg

Hosté:

Domácí: Bobrovskij (J. Johansson) – Ekblad (A), Weegar, Gudas, Forsling, Montour, Lucas Carlsson – Marchment, Barkov (C), Verhaeghe – Duclair, S. Bennett, Huberdeau (A) – S. Reinhart, A. Lundell, Vatrano – Hörnqvist, Luostarinen, Lomberg.

Hosté: A. Forsberg (M. Murray) – N. Zajcev, Chabot (A), Zub, Holden, J. Brown, Brännström – Sanford, Norris, B. Tkachuk (C) – C. Brown (A), Stützle, Formenton – Ennis, Colin White, N. Paul – Watson, Gambrell, P. Kelly.

Hanson, Brenk – Daisy, Murray.

FLA Live Arena, Sunrise

16 499. diváků

Domácí: 03:49. Laughton, 13:16. P. Brown, 25:07. Konecny, 39:14. J. van Riemsdyk

Hosté: 11:50. Hartman, 19:56. F. Gaudreau, 29:04. Hartman, 52:16. Boldy, 52:41. J. Brodin

Domácí: Hart (M. Jones) – Braun, Provorov (A), Ristolainen, Sanheim, Seeler, Yandle – Atkinson, Giroux (C), Farabee – Konecny, Laughton (A), Lindblom – Mayhew, Brassard, J. van Riemsdyk – MacEwen, P. Brown, Willman.

Hosté: C. Talbot (Kähkönen) – Spurgeon (C), Goligoski, D. Kulikov, J. Brodin, Addison, Merrill – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – Boldy, F. Gaudreau, K. Fiala – M. Foligno (A), J. Eriksson Ek (A), Duhaime – Bjugstad, N. Sturm, Dewar.

Dwyer, Hebert – Berg, Tobias

Wells Fargo Center, Philadelphia

13 876 diváků

Domácí: 18:33. Kuzněcov, 28:30. Fehérváry, 35:05. Ovečkin, 59:02. D. Orlov

Hosté:

Domácí: Vaněček (Fucale) – Carlson (A), Fehérváry, Nick Jensen, D. Orlov, J. Schultz, T. van Riemsdyk – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Oshie, Bäckström (A), Mantha – Sprong, Eller, McMichael – Hathaway, N. Dowd, Sheary.

Hosté: F. Andersen (Raanta) – Slavin (A), Bear, Pesce, Skjei, Chatfield, Cole – T. Teräväinen, Aho, A. Svečnikov – M. Nečas, Trocheck, Kotkaniemi – Fast, J. Staal (C), Niederreiter – Lorentz, Stepan, Martinook (A).

Furlatt, Lee – Murchison, Nagy

Capital One Arena, Washington

18 573 diváků

Domácí: 23:37. Dobson, 38:20. Palmieri, 41:49. Beauvillier

Hosté: 27:19. B. Hunt, 31:50. J. T. Miller, 49:34. Höglander, 50:19. Podkolzin

Domácí: Varlamov (I. Sorokin) – Mayfield, Pelech, Dobson, Greene, Pulock, Aho – Beauvillier, Nelson, A. Lee (C) – Palmieri, Pageau, Parise – Wahlstrom, Bailey (A), Bellows – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Hosté: Demko (Halák) – T. Myers, Ekman-Larsson (A), L. Schenn, Q. Hughes, Hamonic, B. Hunt – Boeser, J. T. Miller (A), Pearson – Garland, Elias Pettersson, Höglander – Chiasson, Horvat (C), Podkolzin – Motte, Lammikko, Highmore.

Luxmore, Rehman – MacPherson, Baker

UBS Arena, New York

16 412 diváků

Domácí: 02:34. Lafferty, 16:55. P. Kane, 42:49. D. Kubalík, 62:23. DeBrincat

Hosté: 14:35. Draisaitl, 19:26. E. Kane, 59:10. E. Kane

Domácí: M.-A. Fleury (Lankinen) – S. Jones, de Haan, C. Murphy (A), C. Jones, McCabe, R. Stillman – P. Kane (A), D. Strome, D. Kubalík – T. Johnson, J. Toews (C), DeBrincat – Entwistle, Dach, Hagel – Lafferty, R. Carpenter, Kurashev.

Hosté: Koskinen (M. Smith) – Barrie, Nurse (A), Bouchard, Keith, Ceci, Lagesson, Niemeläinen – Hyman, McDavid (C), Foegele – Yamamoto, Draisaitl (A), E. Kane – D. Ryan, R. McLeod, Benson – Devin Shore, B. Malone.

South, MacDougall – Pancich, Cormier

United Center, Chicago

19 688 diváků

Domácí: 37:34. Eichel, 56:38. Marchessault

Hosté: 13:18. Craig Smith, 31:03. Craig Smith, 48:14. Pastrňák, 54:39. Craig Smith, 58:20. Pastrňák

Domácí: Lehner (Brossoit) – B. Hutton, Pietrangelo, McNabb, Theodore, Hague, Whitecloud – Stephenson, Eichel, Dadonov – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – W. Carrier, N. Roy, Amadio – J. Röndbjerg, B. Howden, Kolesar.

Hosté: Swayman (Ullmark) – McAvoy, M. Reilly, Grzelcyk, Carlo, Forbort, Clifton – B. Marchand, Bergeron, DeBrusk – T. Hall, Haula, Pastrňák – Frederic, Coyle, Craig Smith – N. Foligno, T. Nosek, Frödén.

T-Mobile Arena, Las Vegas

18 109 diváků

Domácí: 11:06. Coleman, 32:08. J. Gaudreau, 35:40. Mangiapane, 59:33. E. Lindholm

Hosté: 19:34. Petry, 37:44. Suzuki, 44:38. Chiarot, 57:15. M. Hoffman, 61:03. Chiarot

Domácí: Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin, Ch. Tanev, Kylington, Gudbranson, Zadorov – M. Tkachuk (A), E. Lindholm, J. Gaudreau – Coleman, Backlund (A), Mangiapane – Toffoli, Monahan (A), Lucic – B. Ritchie, B. Richardson, T. Lewis.

Hosté: A. Hammond (Montembeault) – Chiarot (A), A. Romanov, Petry (A), Kulak, Ch. Wideman, Clague – Josh Anderson, Suzuki, Caufield – B. Gallagher (A), Dauphin, M. Hoffman – Lehkonen, Evans, R. Pitlick – Pezzetta, Poehling, Armia.

Ch. Schlenker, P. Lambert – T. Gawryletz, M. Shewczyk.

Scotiabank Saddledome, Calgary

16 288 diváků

Domácí: 38:11. L. Eriksson, 45:27. N. Schmaltz

Hosté: 25:48. D. Toews

Domácí: K. Vejmelka (Wedgewood) – Mayo, Gostisbehere, Strälman (A), J. Moser, Chychrun (A), Koljačonok – N. Schmaltz, T. Boyd, Keller (A) – Kessel, Galchenyuk, Maccelli – L. Eriksson, Hayton, N. Ritchie – Crouse, Ch. Fischer, Roussel.

Hosté: Francouz (Kuemper) – Makar, D. Toews, Girard, J. Johnson, R. Murray, E. Johnson – Rantanen (A), MacKinnon (A), Burakovsky – Newhook, Kadri, Landeskog (C) – L. O'Connor, Compher, Jost – Aube-Kubel, Helm, MacDermid.