V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 7. března 2024
Gustav Forsling prodloužil do roku 2032. Od nové sezony bude v platovém stropu zabírat 5,75 mil. dolarů. Finančně výhodná smlouva pro Panthers.
Velká novinka na Floridě! Obránce Gustav Forsling prodloužil smlouvu na dalších 8 sezon. Současný kontrakt mu vyprší na konci června. Čekáme na další detaily.
Myslíte si, že nejžádanější a nejsledovanější hráč na trhu, Jake Guentzel, je nervózní a doma čeká na telefon od agenta, aby mu oznámil, kam byl vytrejdován? Kdepak. Guentzel se zotavil ze svého zranění a připravuje se na ledě. Ano, pochopitelně stále ve výstroji Penguins.
Podle posledních informací mají tyto týmy (stále) zájem o Jake Guentzela: Carolina, Florida, NY Rangers, Vancouver a Vegas.
Tuto noc se Jake Guentzel do Vancouveru pravděpodobně stěhovat nebude. Canucks zatím nejsou ochotni zaplati cenu, kterou Pittsburgh za svého útočníka požaduje.
Carolina, New York Rangers a Vancouver jsou momentálně největšími zájemci o Jake Guentzela z Pittsburghu.
Zprávy ze dne 6. března 2024
Dnešní den je zatím rozhodně ten nejzábavnější. A to bychom vám rádi připomněli, že Pittsburgh by rád do dnešní noci vytrejdoval útočníka Jake Guentzela. Momentálně nejlepšího útočníka na trhu.
Před přestupovou uzávěrkou v NHL dochází k velké očekávané výměně. Ruský útočník Vladimir Tarasenko se stěhuje z Ottawy na Floridu. Jako protihodnotou za vítěze Stanley Cupu z roku 2019 dostanou Senators volbu ve 4. kole letošního draftu (pokud by Panthers ovládli play off, přesunula by se na rok 2026) a volbu ve 3. kole draftu 2025. Klub ze Sunrise navíc převezme 50 % hráčova platu.
Florida Panthers jsou momentálně největším zájemcem o útočníka Vladimira Tarasenka z Ottawy.
Zprávy ze dne 5. března 2024
Penguins by rádi vytrejdovali Jake Guentzela do středečního večera! Za svého útočníka žádají výběr v 1. kole draftu, mladého NHL hráče a prospekta.
Útočník Pittsburghu Jake Guentzel už trénuje v bezkontaktním dresu. To je velmi zásadní zpráva pro případné zájemce, kterým by mohl pomoci v nadcházejícím play off. Cena útočníka Pens rázem stoupla!
Zprávy ze dne 4. března 2024
Na odchodu z Pittsburghu není pouze Jake Guentzel. Špatná forma týmu by se měla dotknout i Reillyho Smitha či brankáře Alexe Nedeljkovice.