Chicago bylo na Mrázkově seznamu přání. Jsem nadšený, jásá po výměně
V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 23. srpna 2022
Gólman Adam Húska, který v minulé sezoně odchytal v brance New York Rangers jeden zápas proti Coloradu a představil se i na mistrovství světa, je dalším Slovákem přesouvajícím se do KHL. Jeho příchod oznámil Nižnij Novgorod na svém oficiálním webu. Húskovi v létě skončila roční smlouva na 750 tisíc dolarů. Na farmě v AHL stihl za čtyři ročníky 79 klání.
Zprávy ze dne 19. srpna 2022
Celou dosavadní kariéru v NHL spojil Ondřej Palát s Tampou, v létě ale klub opustil a podepsal smlouvu s New Jersey. V Devils by měl novým spoluhráčům předávat zkušenosti a pomoct týmu k posunu na výsluní. „Mají hrozně mladý tým a chtěli zkušenějšího kluka, který už (Stanleyův pohár) vyhrál a trošku by pomohl mladším. Proto jsem si Devils vybral. Je to perspektivní tým s mladými hvězdami a myslím si, že do budoucna budeme dobří. Samozřejmě, každý tým v NHL by chtěl vyhrát Stanleyův pohár, ale tak jednoduché to není,“ řekl Palát na vyhlášení ankety Zlatá hokejka, kterou vyhrál.

Zprávy ze dne 18. srpna 2022
Démon posledního play off Nazem Kadri, který velkou měrou přispěl k triumfu Colorada ve Stanley Cupu, se stěhuje do Calgary. Podle zámořských spekulací podepsal 31letý útočník s Flames kontrakt na 7 let! Ročně si vydělá 7 milionů dolarů.
V organizaci Colorado Avalanche doplní Pavla Francouze další český gólman. Lukáš Pařík se dohodl na roční smlouvě s farmou letošního vítěze Stanley Cupu v AHL. Jednadvacetiletý rodák z Neratovic si v dresu Colorado Eagles zahraje s útočníkem Martinem Kautem. Doposud působil někdejší juniorský reprezentant v partnerských týmech Los Angeles Kings, kterými byli před třemi roky draftován ve 3. kole z 87. místa.
Zprávy ze dne 17. srpna 2022
Po zisku Stanleyova poháru s Coloradem se hokejový veterán Jack Johnson stěhuje do Chicaga. Pětatřicetiletý americký obránce se podle serveru The Athletic dohodl s Blackhawks na roční smlouvě na 950.000 dolarů.
Zprávy ze dne 11. srpna 2022
Velká komplikace pro Las Vegas! Vedení Golden Knights na sociálních sítích informovalo, že švédský gólman Robin Lehner pravděpodobně vynechá celou nadcházející sezonu. Důvodem očekávané dlouhodobé absence jedničky týmu z města hazardu je operace kyčle. Kdy přesně se svérázný brankář, který získal Bill Masterton Trophy, vrátí do akce, bude teprve stanoveno. Každopádně příležitost by se tak mohla naskytnou českému gólmanovi Jiřímu Paterovi, který na premiéru v nejprestižnější hokejové soutěži světa.
Zprávy ze dne 10. srpna 2022
Už i Detroit si může zhluboka oddechnout. Vedení Red Wings prodloužilo o rok smlouvu s obráncem Jakem Walmanem, tedy posledním hráčem, který se v létě přihlásil k arbitráži a neměl vyřízený nový kontrakt. V NHL tak letos nedojde ani na jednu velice nepříjemnou soudní tahanici, které se měli rozběhnout ve čtvrtek 11. srpna. Šestadvacetiletý bek si nově přijde na 1 050 000 dolarů.
Zprávy ze dne 9. srpna 2022
Český útočník Martin Nečas o dvě sezony prodloužil s Carolinou. Celkově si během nich vydělá šest milionů dolarů (první sezonu 2,5 mil. dolarů, druhou 3,5 mil. dolarů). „Martin je dynamický mladý tvůrce hry. Má elitní kombinaci rychlosti a dovedností a myslíme si, že se bude nadále zlepšovat,“ prohlásil GM klubu Don Waddell.
Připomeňte si kariéru nového člena medvědí smečky Pavla Zachy!

David Krejčí podepsal v pondělí novou roční smlouvu s Bostonem, díky níž si vydělá jeden milion dolarů. Další dva miliony ovšem může přidat na bonusech. Podle specializovaného serveru CapFriendly.com, který se věnuje platům, si vydělá 1,5 milionu za nespecifikovaný počet odehraných zápasů a 500 tisíc za postup Bruins do play off. Ve smlouvě má také klauzuli o nevyměnitelnosti.
Drtivá většina hráčů a klubů NHL si mohou zhluboka oddechnout. Dokázali se totiž dohodnout na nových kontraktech ještě před zahájením arbitráže, ke které se původně přihlásilo 23 hokejistů. Vyhnou se jí všichni až na jednoho hráče – obránce Jake Walmana. Kanadský bek se zatím stále nedohodl s Detroitem na smlouvě a tak se jako jediný na arbitrážní listině řítí k nepříjemné soudní tahanici, která proběhne 11. srpna.

Nicolas Roy si v Las Vegas výrazně polepší. Kanadský útočník uzavřel s vedením Golden Knights novou pětiletou smlouvu, díky které si ročně přijde na tři miliony dolarů. V minulé sezoně přitom majitel stříbrné medaile z květnového šampionátu ve Finsku pobíral „pouhých“ 750 tisíc dolarů.