Chicago bylo na Mrázkově seznamu přání. Jsem nadšený, jásá po výměně
V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 28. května 2019
PODPIS - O rok prodloužil s Montrealem kontrakt pětadvacetiletý obránce Xavier Ouellet, ale znovu je pouze dvoucestný (700/300 tisíc dolarů). Bývalý bek Detroitu má za sebou v Kanadě první ročník, v prvním týmu nahrál jen 19 utkání (0+3), ale na farmě v Lavalu dělal kapitána.
Canadiens agree to terms on a one-year, two-way contract with defenseman Xavier Ouellet.
— Canadiens Montréal (@CanadiensMTL) May 27, 2019
DETAILS ➡ https://t.co/eulwEN8umq#GoHabsGo
ODCHOD Z NHL - Konec snažení, v devětadvaceti letech vzdává už druhý boj o NHL brankář Harri Säteri, a poté, co mu vypršel roční kontrakt s Detroitem, a on strávil celou sezonu jen na farmě v Grand Rapids, odchází účastník dvou mistrovství světa do Novosibirsku. Prosadit se v zámoří zkoušel odchovanec Tappary už mezi lety 2011-2014 v San Jose, ale nevyšlo to a zamířil do Podolsku. Odtamtud putoval v roce 2017 na Floridu, kde odchytal svých jediných 9 utkání v NHL.
Finnish goalie Harri Sateri 🇫🇮 returns to the KHL after 2 years in NHL/AHL. pic.twitter.com/J4zQLYQt4d
— KHL (@khl_eng) May 27, 2019
ÚTERÝ 28. KVĚTNA |
Zprávy ze dne 27. května 2019
SPEKULACE - Ještě rok má platný kontrakt s průměrným příjmem 4 milionu dolarů švýcarský obránce Roman Josi, což znamená také to, že nový může s klubem podepsat od 1. července. Vedení mužstva rozhodně nebude na nic čekat a s hráčovými agenty se chce setkat v příštích týdnech. "Jeho podpis je pro nás prioritou číslo jedna," říká generální manažer David Poile.
So, the amount of money it's going to take for the Predators to re-sign Roman Josi?@AdamVingan digs into it:https://t.co/gDfucWyjlfpic.twitter.com/M2f6oYlSQ4
— The Athletic (@TheAthleticNSH) May 23, 2019
SPEKULACE - Zdá se, že pro Erika Karlssona to v San Jose bylo jeden rok a dost. Hvězdný švédský zadák bude od 1. července volným hráčem a bude pravděpodobně hledat nový domov. Ve svém pátečním tweetu se totiž rozloučil s týmem a fanoušky a nic nenasvědčovalo tomu, že by se do kalifornského mužstva měl vracet.
Thank you to the entire @SanJoseSharks organization, fans, and especially teammates. It was a great run that ended too early. But lots of great memories where created. The entire Bay Area has been nothing but classy and respectful to me and my family. Thank you.
— Erik Karlsson (@ErikKarlsson65) May 24, 2019
PONDĚLÍ 27. KVĚTNA |
Zprávy ze dne 26. května 2019
PODPIS - Prvním rokem dělal dvojku ve Winnipegu šestadvacetiletý gólman Laurent Brossoit a osvědčil se. Díky bilanci 13-6-2 a procentuální úspěšnosti 92,5% si vysloužil roční kontrakt na 1,225 milionu dolarů.
Goaltender Laurent Brossoit speaks with members of the media over the phone after signing a one-year, $1,225,000 contract. pic.twitter.com/res1qc0lgt
— Winnipeg Jets (@NHLJets) 26. května 2019
PODPIS - Obránce Brett Kulak zůstává v Montrealu, a to rovnou na tři roky, během kterých si vydělá 5,55 milionu dolarů. Pětadvacetiletý bek přišel do klubu na začátku října z Calgary a poté, co ho Montreal povolal v listopadu z farmy, už hrál jen v prvním týmu. V 57 utkáních za Canadiens nasbíral 17 bodů.
.@brettkulak61 loved the atmosphere the second he got to Montreal.
— Canadiens Montréal (@CanadiensMTL) 25. května 2019
So when the chance came to re-up for three more years, the Habs defenseman didn’t hesitate one bit.
READ ➡ https://t.co/PjImredgyq#GoHabsGo
NEDĚLE 26. KVĚTNA |
Zprávy ze dne 25. května 2019
PODPIS - Brankář Pavel Francouz podepsal novou roční jednocestnou smlouvu s Coloradem a také v příští sezoně se bude snažit prosadit do NHL. Osmadvacetiletý český reprezentant, který se účastní mistrovství světa na Slovensku, odešel do zámoří před rokem po třech sezonách strávených v Čeljabinsku v KHL. Více informací ZDE.
We have signed Pavel Francouz to a one-year contract.#GoAvsGopic.twitter.com/mNlZfKsvYD
— Colorado Avalanche (@Avalanche) 24. května 2019
PODPIS - Až v sedmadvaceti letech podepsal první kontrakt v NHL dvojnásobný šampion ECHL Alex Belzile. V Lavalu v AHL zazářil 54 body v 74 zápasech, a tak se Montreal rozhodl, že to s ním zkusí. Jeho dvoucestný roční kontrakt je na 700/175 tisíc dolarů.
Canadiens agree to terms on a one-year, two-way contract with forward Alex Belzile.
— Canadiens Montréal (@CanadiensMTL) 24. května 2019
DETAILS ➡ https://t.co/C7OyCAvEKk#GoHabsGo
PODPIS - Edmonton na rok podepsal druhého nejlepšího střelce švédské ligy Joakima Nygarda. Šestadvacetiletý útočník Färjestadu si díky dvoucestné smlouvě může přijít na 925 tisíc dolarů, ale na farmě to bude jen 70. Nygard mimochodem nikdy nehrál na MS.
The #Oilers have signed free agent forward Joakim Nygård to a one-year entry-level contract. The 26-year-old Stockholm native is coming off his 7th season with Färjestad BK of the Swedish Hockey League, tallying 21 goals & 14 assists in 52 games in 2018-19. pic.twitter.com/Urb9mdUOlX
— Edmonton Oilers (@EdmontonOilers) 24. května 2019