Chicago bylo na Mrázkově seznamu přání. Jsem nadšený, jásá po výměně

Český brankář Petr Mrázek se během angažmá u Maple Leafs představil i pod otevřeným nebem, nyní ho čeká štace u Blackhawks
Brankář Petr Mrázek nebude nadále působit v Torontu, během draftu NHL jej získalo Chicago
Brankář Petr Mrázek působil v minulosti také v Carolině
Brankář Petr Mrázek působil v minulosti také v Carolině
Brankář Petr Mrázek působil v minulosti také v Carolině
Hráči Caroliny slavící vítězství v prodloužení se sjíždějí k Petru Mrázkovi
7
Fotogalerie
NHL
Začít diskusi (0)

V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.

Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…

Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.

„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“

Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).

Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.

Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.

Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.

Nedávná zranění Petra Mrázka

  • dolní část těla (28. dubna 2019)
  • otřes mozku/krk (22. února 2020)
  • palec (30. ledna 2021)
  • dolní část těla (22. dubna 2021)
  • dolní část těla (14. října 2021)
  • třísla (4. listopadu 2021)
  • třísla (29. března 2022)

Zprávy ze dne 9. května 2019

9. května 2019 · 16:29

PODPIS - Celkem 196 centimetrů a 107 kilogramů - to jsou parametry sedmadvacetiletého kanadského obránce Dylana McIlratha, který o dva roky prodloužil s Detroitem. V prvním týmu si vydělá 650 tisíc, na farmě 275. Rodák z Winnipegu byl v roce 2010 volen už na desátém místě draftu, ale hokej v posledních letech obry jako je on přestal využívat, takže v nejlepší lize světa stihl jen 50 utkání, připsal si 5 bodů (3+2) a k tomu 98 trestných minut,

9. května 2019 · 16:23

PODPIS - Juniorský finský reprezentant Niclas Almari byl sice na draftu 2016 volen Pittsburghem až v 5. kole, ale slušně se mu daří, a tak s Pens podepsal nováčkovský kontrakt na tři roky s maximálním příjmem 2,775 milionu dolarů. Současný vítěz finské nejvyšší soutěže přichází z HPK, v základní části pobral gól a pět bodů ve 42 zápasech, ve vyřazovací části v 18 zápasech nebodoval.

9. května 2019 · 16:16

PODPIS - Celý ročník na farmě v Chicagu viditelně lehce znechutil třiadvacetiletého švédského forvarda Victora Ejdsella, a ten se tak vydává do Färjestadu. V dresu Rockfordu zvládl nasbírat 29 bodů (12+17) v 61 zápaech, za Blackhawks zvládl 6 utkání a přihrávku v ročníku 2017/18.

9. května 2019 · 00:00
ČTVRTEK 9. KVĚTNA

Zprávy ze dne 8. května 2019

8. května 2019 · 16:28

PODPIS - Jen 173 centimetrů vysoký odchovanec Kärpätu Oulu Arttu Ruotsalainen podepsal tříletý nováčkovský kontrakt s Buffalem na 2,775 milionu dolarů. Juniorský reprezentant Finska má za sebou průlomový ročník, vstřelil 21 branek a přidal stejný počet asistencí. V bodování ligy skončil osmnáctý.

8. května 2019 · 07:27

PODPIS - Tři celé sezony ve švédském Malmö má za sebou obránce Carl-Johan Lerby, ale ta poslední se mu s jedenadvaceti násbíranými body povedla zdaleka nejvíce. Proto si také nedraftovaný bek vysloužil od Calgary dvouletou nováčkovskou smlouvu, která mu může vynést až 1,85 milionu dolarů.

8. května 2019 · 07:16

PODPIS - Dvaadvacetiletý nedraftovaný finský obránce Otto Leskinen mění pro další dva roky tým KalPa za kanadský Montreal, který mu může vyplatit až 1,85 milionu dolarů. Juniorský reprezentant v nejvyšší finské soutěži odehrál už 176 zápasů a zapsal 55 bodů.

8. května 2019 · 07:06

PODPIS - Loňský mistr a současný vicemistr finské ligy Teemu Kivihalme podepsal ve třiadvaceti letech roční smlouvu s Torontem (925/70 tisíc dolarů). Obránce s tříletou zkušeností z NCAA byl draftován v 5. kole roku 2013 Nashvillem, má za sebou sezonu s 30 body v základní části a devíti v play off.

8. května 2019 · 00:00
STŘEDA 8. KVĚTNA

Zprávy ze dne 6. května 2019

6. května 2019 · 20:36

PODPIS - Dva jedenadvacetileté seveřany má nově pod smlouvou Chicago. Finský centr Mikael Hakkarainen přichází z USHL z týmu Muskegon Lumberjacks, do NHL byl draftován v roce 2018 v 5. kole. Ve 4. kole a o rok dříve Chicago na volbě talentů ukázalo na drobného Švéda Tima Söderlunda, který už má na kontě 138 utkání v nejvyšší švédské soutěži. Přichází z týmu Skelleftea. Oba podepsali na tři roky za 2,775 milionu dolarů.

6. května 2019 · 18:19

PODPIS - Devátý nejlepší střelec posledního ročníku KHL Ilja Michejev z Omsku podepsal roční dvoucestnou smlouvu (925/70 tisíc dolarů) s Torontem. Čtyřiadvacetileté pravé křídlo, které nasbíralo 45 bodů (23+22) v 62 zápasech základní části a dalších 11 (4+7) ve 13 zápasech play off bylo nedraftovaným volným hráčem. Dalšími zájemci o jeho služby byly týmy Vegas a Chicaga.

6. května 2019 · 07:04

SPEKULACE - Když Islanders minulé léto přivedli do týmu Robina Lehnera, určitě nečekali, že sezonu zakončí s bilancí 25-13-5, s průměrem 2,13 gólu na zápas a procentuální úspěšností 93%. Díky tomu je z něj finalista Vezina Trophy a Masterton Trophy. Jenže roční kontrakt na 1,5 milionu dolarů mu skončil a v červenci dost možná bude nechráněným volným hráčem. "Moc se mi tu líbilo, potkal jsem tu ohromné lidi, ale teď se ve mně mísí mnoho pocitů na to, abych mohl dělat závěry," řekl po vyřazení od Caroliny na téma dalšího ročníku.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů