Palát pro Devils jako Eliáš, odchodem rozesmutnil Tampu: Vůle byla, jenže…

Český pracant Ondřej Palát si vybojoval smlouvu v New Jersey
Český útočník Tampy Ondřej Palát ve finále Stanley Cupu rozhodl páté utkání, teď ho ovšem čeká angažmá v dresu Devils
Český útočník Tampy Ondřej Palát byl třikrát v řadě ve finále NHL, v New Jersey bude mít patrně skromnější cíle
Čeští hokejisté Ondřej Palát (vpravo) a Jan Rutta (vlevo) nebudou pokračovat v Tampě Bay
Ondřej Palát a jeho bezprostřední zklamání po prohraném posledním finále Stanely Cupu
Radost českého útočníka Tampy Ondřeje Paláta (vlevo) po gólu v šestém finále Stanley Cupu proti Coloradu
Radost hokejistů Tampy po gólu Ondřeje Paláta (uprostřed) v šestém finále Stanley Cupu
13
Fotogalerie
NHL
Vstoupit do diskuse (1)

Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.

Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.

Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.

Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.

Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).

Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.

Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.

Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.

„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“

Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.

V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.

A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.

Zprávy ze dne 27. srpna 2021

Minnesota
27. srpna 2021 · 21:44

Zkušený kanadský obránce Jordie Benn se po téměř pěti letech vrací v rámci NHL z Kanady do USA. Starší bratr kapitána Dallasu Jamieho Benna se po konci ve Winnipegu, kam byl vyměněn z Vancouveru, se stěhuje do Minnesoty. S vedením Wild podepsal čtyřiatřicetiletý bek roční smlouvu za 900 tisíc dolarů.

Zprávy ze dne 16. srpna 2021

Minnesota
16. srpna 2021 · 20:24

Švýcarský útočník Kevin Fiala se den před plánovanou arbitráží domluvil na roční smlouvě s Minnesotou. Pětadvacetiletý forvard s českými kořeny díky kontraktu vydělá pět milionů dolarů. Dosud si přišel na tři miliony dolarů za sezonu. Vicemistr světa z roku 2018 v uplynulé sezoně zaznamenal 20 gólů a 20 asistencí v 50 zápasech. Produktivnější v týmu Minnesoty byl jen Kirill Kaprizov, vyhlášený nejlepším nováčkem sezony NHL. Hranici 20 branek pokořil Fiala potřetí v kariéře.

Zprávy ze dne 17. července 2021

NY Islanders
17. července 2021 · 23:02

Akvizice za nic na oplátku! Arizona přebírá kontrakt Andrewa Ladda, který bude dva roky ubírat Coyotes z platového stropu 5,5 milionu dolarů, Islanders společně s 35letým útočníkem poslali do pouště volby ve druhých kolech draftů 2021 i 2022 a podmíněnou třetí volbu v roce 2023. Protihodnotou je jim pouze uvolnění místa pod platovým stropem, Ostrované zaútočí na velká jména listiny volných hráčů.

Zprávy ze dne 13. července 2021

Minnesota
13. července 2021 · 19:32

Vedení Minnesoty se rozhodlo zbavit dvou letitých opor. Obránce Ryan Suter a útočník Zach Parise (oba 36) byli vyplaceni ze svých dlouhodobých kontraktů, které měly platit ještě následující čtyři sezony. Oba zkušení borci se tak loučí po devíti letech strávených v dresu Wild. „Bylo mnoho faktorů, které vstoupily do obtížného rozhodnutí vykoupit jejich smlouvy, ale primárně jsou tyto kroky pokračováním transformace naší soupisky zaměřené na konečný cíl vyhrát Stanley Cup. Zach a Ryan byli v posledních devíti letech nedílnou součástí úspěchu Wild a vždy jim budeme vděční za jejich četné příspěvky,“ uvedl Bill Guerin, generální manažer Minnesoty pro klubový web.  

 

Zprávy ze dne 3. července 2021

Minnesota
3. července 2021 · 09:27

Švédský hokejový útočník Joel Eriksson Ek podepsal nový osmiletý kontrakt s Minnesotou na 42 milionů dolarů. Wild si pojistili služby čtyřiadvacetiletého mistra světa z roku 2017, který se mohl stát chráněným volným hráčem. Eriksson Ek si výrazně finančně polepší oproti dosavadní dvouleté smlouvě na 2,975 milionu dolarů.

V této sezoně si Eriksson Ek vytvořil maxima s 30 body, 19 góly, 16 plusovými body i úspěšností na vhazování 47,1 procenta, přestože ve zkrácené základní části mohl sehrát jen 56 utkání. V sedmi zápasech play off si připsal dva góly a jednu asistenci.

Zprávy ze dne 12. dubna 2021

NY Islanders
12. dubna 2021 · 00:00

VÝMĚNA - Zkušený obránce Braydon Coburn se stal novou posilou New York Islanders. Ostřílený matador byl vyměněn z Ottawy za volbu v 7. kole draftu NHL 2022. Pětatřicetiletý rodák z Calgary šel k Senators před nynější sezonou z Tampy Bay, se kterou minulý rok v létě vybojoval Stanley Cup.

Zprávy ze dne 8. dubna 2021

NY Islanders
8. dubna 2021 · 00:00

VÝMĚNA - Islanders posilují do bojů o Stanley Cup! Před play off přivádí zkušené hráče z NewJersey. Získávají útočníky Kylea Palmieriho a Travise Zajaca výměnou za mladší a v NHL méně prověřené A.J. Greera a Masona Jobsta. Devils navíc obdrží volbu v 1. kole letošního draftu a další volbu ve 4. kole draftu 2022.

 

Zprávy ze dne 9. ledna 2021

NY Islanders
9. ledna 2021 · 00:00

PODPIS - Kanadský útočník Matthew Barzal se dohodl jako chráněný volný hráč na nové smlouvě s New York Islanders a zapojil se dnes do přípravného kempu. Klub podmínky kontraktu nezveřejnil, ale podle Sportsnet si klub pojistil svého nejproduktivnějšího hráče na tři roky za 21 milionů dolarů. Stane se tak spolu s kapitánem a další ofenzivní oporou Andersem Leem nejlépe placeným hráčem týmu.

Barzal, jemuž skončil tříletý nováčkovský kontrakt, si v minulé sezoně připsal v nedohrané základní části kvůli pandemii koronaviru v 68 zápasech 60 bodů za 19 branek a 41 asistencí. V play off si připsal ve 22 duelech 17 bodů (5+12).

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů