Palát pro Devils jako Eliáš, odchodem rozesmutnil Tampu: Vůle byla, jenže…

Český pracant Ondřej Palát si vybojoval smlouvu v New Jersey
Český útočník Tampy Ondřej Palát ve finále Stanley Cupu rozhodl páté utkání, teď ho ovšem čeká angažmá v dresu Devils
Český útočník Tampy Ondřej Palát byl třikrát v řadě ve finále NHL, v New Jersey bude mít patrně skromnější cíle
Čeští hokejisté Ondřej Palát (vpravo) a Jan Rutta (vlevo) nebudou pokračovat v Tampě Bay
Ondřej Palát a jeho bezprostřední zklamání po prohraném posledním finále Stanely Cupu
Radost českého útočníka Tampy Ondřeje Paláta (vlevo) po gólu v šestém finále Stanley Cupu proti Coloradu
Radost hokejistů Tampy po gólu Ondřeje Paláta (uprostřed) v šestém finále Stanley Cupu
13
Fotogalerie
NHL
Vstoupit do diskuse (1)

Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.

Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.

Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.

Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.

Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).

Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.

Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.

Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.

„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“

Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.

V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.

A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.

Zprávy ze dne 5. června 2023

Anaheim
5. června 2023 · 18:30

Jedenáctého trenéra ve své historii jmenoval Anaheim. Za kormidlo nejhoršího týmu předchozí sezony se postaví Greg Cronin, zkušený šedesátiletý kouč, který ovšem dosud nevedl žádný klub z NHL, dvanáct let však působil jako asistent. Podle tiskové zprávy Ducks se během své štace v Coloradu podílel i na rozvoji českého brankáře Pavla Francouze.  

Zprávy ze dne 29. března 2023

Anaheim
29. března 2023 · 22:10

Český hokejový obránce Andrej Šustr byl poprvé od návratu do Anaheimu povolán z farmy v San Diegu z nižší AHL a mohl by se dočkat prvního startu v NHL v této sezoně. Ducks získali 3. března dvaatřicetiletého odchovance Plzně z Minnesoty, za kterou nenastoupil a působil jen v záložním týmu v Iowě. 

Zprávy ze dne 3. března 2023

Důležitý moment
St. Louis
3. března 2023 · 15:10

Jakub Vrána byl vytrejdovaný do St. Louis Blues! Detroit oznámil, že získal od Blues výběr v 7. kole draftu 2025 a Dylana McLaughlina. Jako součást výměny si Detroit také ponechal 50 % Vránova platu ve svých rukách, a sice 2,625 milionů dolarů.

 

Názor Adama Papouška, redaktora iSport.cz: Z mého pohledu velmi dobrý trejd pro St. Louis. Dají Vránovi šanci. Pokud se prosadí, získají v něm kvalitní křídlo. Pokud ne, v létě 2024, kdy mu končí kontrakt, ho nechají odejít zadarmo. Tohle rozhodně stojí za zkoušku, především za tak nízkou protihodnotu.

Anaheim
3. března 2023 · 14:44

Zajímavou akvizicí pro vyřazovací boje by mohl být Adam Henrique z Anaheimu Ducks. Ten je sice momentálně zraněný, měl by ovšem do 3 týdnů být fit. Henrique má potenciál být klíčovým hráčem na pozici centra 3. útoku v play off. Jedná se o všestranného hráče, kterého lze využít i na oslabení. Kontrakt mu vyprší na konci tohoto ročníku.

St. Louis
3. března 2023 · 14:36

Poslední dny je rušno okolo Coltona Parayka ze St. Louis. Kanadský bek má kontrakt do léta 2030 (kdy mu bude 37 let!) a v platovém stropu zabírá 6,5 milionů USD. Takovému hráči bych se vyhnul obloukem. Nejen skrze jeho klesající výkonnost v posledních letech, ale je i známo, že poslední roky trpí nemalými problémy se zády. Blues naopak dobře pochopili, že pokud ho nevymění letos, v dalších letech to bude jen těžší a těžší.

Anaheim
3. března 2023 · 14:32

Byl bych překvapen, kdybychom i zítra na soupisce Anaheimu Ducks našli beky Johna Klingberga a Dmitrije Kulikova. Oba hráči poslední utkání Kačerů sledovali pouze z tribuny, vedení klubu nechtělo riskovat jejich případné zranění. O Klingberovi jsem psal v článku o hráčích, kteří by se úplně nemuseli vyplatit. Ale samozřejmě to bude záležet i na jeho případné ceně.

Anaheim
3. března 2023 · 00:17

Anaheim Ducks získali Dylana Sikuru z Chicaga Blackhawks za Maxe Goloda. Jedná se o výměnu hráčů, kteří působí spíše v AHL.

Zprávy ze dne 2. března 2023

St. Louis
2. března 2023 · 18:34

St. Louis Blues se dohodli na prodloužení kontraktu se Sammy Blaisem. Současná smlouva vyprší po aktuální sezoně. Nový kontrakt byl podepsán na jednu sezonu za 1 milion dolarů.

Anaheim
2. března 2023 · 11:35

Na odchodu z Anaheimu Ducks jsou obránci John Klingberg a Dmitrij Kulikov. Oba hráči včera nezasáhli do utkání proti Washingtonu. Vedení Kačerů nechtělo riskovat jejich zranění před případnou výměnou. Oběma hráčům na konci sezony vyprší smlouva a stanou se nechráněnými volnými hráči.

Zprávy ze dne 25. února 2023

St. Louis
25. února 2023 · 20:42

St. Louis sáhli po Kasperi Kapanenovi, kterého mezi volné hráče odložil Pittsburgh

Zprávy ze dne 26. října 2022

St. Louis
26. října 2022 · 09:42

Smlouvu v NHL si na startu ročníku přece jen zajistil Tyler Pitlick. Vydělá si 750 tisíc dolarů, v létě bude svou budoucnost muset řešit znovu. Do St. Louis přišel coby volný hráč na profesionální zkoušku, ale během přípravy nepřesvědčil natolik, aby ho klub rovnou povolal do akce. Blues tak činí až nyní, kdy mají nemalou marodku. Z útočníků schází Brandon Saad, Logan Brown (oba horní část těla) i Pavel Bučněvič (dolní část těla), kterého tým dokonce umístil na listinu dlouhodobě indisponovaných hráčů. Třicetiletý Pitlick už v lize zvládl 325 startů za Calgary, Montreal, Edmonton, Dallas, Philadelphii a Arizonu.

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů