Palát pro Devils jako Eliáš, odchodem rozesmutnil Tampu: Vůle byla, jenže…

Český pracant Ondřej Palát si vybojoval smlouvu v New Jersey
Český útočník Tampy Ondřej Palát ve finále Stanley Cupu rozhodl páté utkání, teď ho ovšem čeká angažmá v dresu Devils
Český útočník Tampy Ondřej Palát byl třikrát v řadě ve finále NHL, v New Jersey bude mít patrně skromnější cíle
Čeští hokejisté Ondřej Palát (vpravo) a Jan Rutta (vlevo) nebudou pokračovat v Tampě Bay
Ondřej Palát a jeho bezprostřední zklamání po prohraném posledním finále Stanely Cupu
Radost českého útočníka Tampy Ondřeje Paláta (vlevo) po gólu v šestém finále Stanley Cupu proti Coloradu
Radost hokejistů Tampy po gólu Ondřeje Paláta (uprostřed) v šestém finále Stanley Cupu
13
Fotogalerie
NHL
Vstoupit do diskuse (1)

Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.

Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.

Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.

Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.

Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).

Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.

Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.

Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.

„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“

Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.

V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.

A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.

Zprávy ze dne 4. března 2025

Toronto
4. března 2025 · 21:36

Toronto má zájem o Luke Kunina ze San Jose Sharks.

Zprávy ze dne 2. března 2025

Toronto
2. března 2025 · 18:39

Maple Leafs chtějí posílit kádr před uzávěrkou přestupů. Zájem mají například o Scotta Laughtona z Philadelphie nebo Braydena Schenna ze St. Louis. Očekává se, že obětují Eastona Cowana, nebo Frasera Mintena. Momentálně dva nejhodnotnější prospekti Toronta.

Buffalo
2. března 2025 · 18:00

Několik týmů stále projevuje zájem o Alexe Tucha z Buffala. Sabres jsou údajně ochotni ho vytrejdovat za výhodnou protihodnotu. Šance ale nejsou velké. Největším zájemcem o Tucha jsou Tampa Bay Lightning.

Toronto
2. března 2025 · 16:57

Do zítřejšího utkání Toronta by mohl zasáhnout i Calle Järnkrok, pro kterého by to byl první start v sezoně. Je konečně fit. Pro Maple Leafs tzv. posila zadarmo před uzávěrkou přestupů.

Buffalo
2. března 2025 · 00:59

V dresu Buffala dnes nenastoupí obránce Henri Jokiharju. Není tajemstvím, že Sabres by ho rádi vyměnili do uzávěrky přestupů. Finský bek má kontrakt do konce sezony za 3,1 milionu dolarů.

Zprávy ze dne 1. března 2025

Buffalo
1. března 2025 · 20:01

Překvapivé jméno na trhu? Podle Franka Seravalliho jsou Buffalo Sabres za správnou nabídku ochotni vytrejdovat JJ Peterku. Ten se přitom stal stabilním členem elitní formace Sabres společně s Jiřím Kulichem a Tage Thompsonem.

Zprávy ze dne 28. února 2025

Buffalo
28. února 2025 · 16:08

Poslední rok smlouvy běží Jordanu Greenwayovi z Buffala. Sabres by si ho ale rádi udrželi v kádru i pro další sezony, proto s jeho agentem jednají o prodloužení smlouvy.

Zprávy ze dne 5. února 2025

Buffalo
5. února 2025 · 19:55

Velký zájem je o Dylana Cozense z Buffala. Konkrétně se o kanadského útočníka zajímají Calgary, Detroit, Montreal či Toronto. Stříbrný medailista z mistrovství světa má podepsaný kontrakt do léta 2030 a v platovém stropu zabírá 7,1 milionu dolarů. Sabres nejsou však s jeho výkony spokojeni, a tak se prý nebrání jeho výměně. Svoji roli v tom hrají i výkony Jiřího Kulicha, který se usadil na prvním centru Buffala. Potenciální ztráta jiného centra by tedy tým tolik nebolela.

Zprávy ze dne 31. ledna 2025

Toronto
31. ledna 2025 · 05:18

O útočníka Brandona Saada, který vypověděl smlouvu se St. Louis Blues, mají zájem New Jersey Devils, Tampa Bay Lightning, Toronto Maple Leafs a Vegas Golden Knights. V Torontu trénuje Craig Berube, který Saada vedl i v St. Louis.

Zprávy ze dne 14. ledna 2025

Toronto
14. ledna 2025 · 10:51

Další konkurence by mohla přibýt českému útočníkovi Davidu Kämpfovi v Torontu. Generální manažer Maple Leafs Brad Treliving na tiskové konferenci v polovině sezony avizoval, že se poohlíží po centrovi do třetí formace. Kämpf nastupuje nejčastěji ve středu čtvrté letky. Mezi potenciální možnosti posílení renomovaný server The Athletic zařadil Scotta Laughtona (Philadelphia), Yanniho Gourdeho (Seattle), Ryana O'Reillyho (Nashville) a Nicka Bjugstada (Utah).

Útočník Toronta David Kämpf během utkání proti New Yorku Islanders
Útočník Toronta David Kämpf během utkání proti New Yorku Islanders

Zprávy ze dne 7. října 2024

Toronto
7. října 2024 · 18:32

Pětatřicetiletý útočník Max Pacioretty si vybojoval smlouvu v Torontu, kde byl v uplynulých týdnech na zkoušce. Maple Leafs oznámili, že s americkým hráčem uzavřeli roční kontrakt. Podle televizní stanice TSN si Pacioretty vydělá 873.770 dolarů (20 milionů korun). Na bonusech může inkasovat dalších 626.230 dolarů (14,5 milionu korun).

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů