4. srpna 2023 • 15:15

Nedoceněné sezony Čechů v NHL: Prospal po vykoupení v Tampě zaválel

Autor: Adam Papoušek, inf
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pastova show, oslavy na střeše autobusu a narvaný Staromák
Krejčího sbohem, ale co Priske a Feyenoord? Baník musí na Evropu posílit
VŠECHNA VIDEA ZDE

Václav Prospal v nejlepší hokejové lize odehrál přes 1100 utkání a nasbíral 765 bodů, ale nikdy nebyl dodatečně za své výkony oceněn. Své nejlepší sezony zažil v dresu Tampy Bay. Ovšem do seriálu webu iSport.cz o sezonách českých hokejistů v NHL, které by zasloužily docenit, jsme vybrali ročník 2009/10, kdy Prospal oblékal dres New York Rangers.Léto 2009 se přitom pro českého útočníka nevyvíjelo nejlépe. Ke konci července ho Lightning vykoupili ze smlouvy, která měla trvat až do roku 2012.

Většina klubů už měla plně obsazené soupisky, případně málo místa pod platovým stropem. Nakonec se Václavu Prospalovi ozval starý známý trenér, pod kterým odehrál své nejlepší roky. A sice John Tortorella, který byl v únoru 2009 jmenován do funkce hlavního trenéra New Yorku Rangers.

Tehdy 34letý útočník podepsal kontrakt na jeden rok za méně než 1,2 milionu dolarů a Rangers rozhodně nelitovali.

Prospal byl druhým nejvytěžovanějším útočníkem klubu z Manhattanu a v kanadském bodování skončil druhý za nedostižným Mariánem Gáboríkem (86 bodů). Prospal jich nasbíral 58.

Rodák z Českých Budějovic nastřílel 20 branek, přidal 38 asistencí. A právě v přihrávkách patřil k nejlepším v NHL. Při hře v plném počtu hráčů si v nich vedl lépe než 86 % ostatních útočníků ligy. Vynikající výkony předváděl i na přesilovkách. Když byl na ledě, Rangers si vytvářeli mnohem více šanci než bez něj. I proto se Prospal mohl v tomto směru chlubit vysokým percentilem 96.

K tomu předváděl nadstandardní výkony i směrem do obrany. V našem modelu byl v sezoně 2009/10 lepší než 88 % ostatních forvardů.

Tohle všechno za necelých 1,2 milionu dolarů? Pro Rangers to byla obrovská krádež. A od Prospala nenápadně jedna z jeho nejlepších sezon v kariéře. A to i přesto, že během sezony oslavil už své 35. narozeniny.

Od vedení Rangers pochopitelně přišla nabídka i na další sezonu, ve které si Prospal vydělal necelých 2,5 milionu dolarů. Vinou zdravotních problémů odehrál ale jen 29 utkání.

V létě 2011 dostal nabídku od Columbusu, kde odehrál své poslední dvě sezony před ukončením aktivní kariéry.

Bývalý vynikajíc útočník Václav Prospal dodnes patří mezi nejpodceňovanější hráče NHL
Bývalý vynikajíc útočník Václav Prospal dodnes patří mezi nejpodceňovanější hráče NHL

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud