V hokejovém světě se toho příliš neděje, a tak web iSport.cz připravil seriál o sezonách českých hokejistů v NHL, které by zasloužily docenit. Pouze čtyři čeští obránci dokázali ve své kariéře v NHL zaznamenat alespoň tři sezony se ziskem 40 a více bodů. Mezi nimi je i Jaroslav Špaček, který se do elitní společnosti dostal v sezoně 2008/09. Díky svým vynikajícím výkonům patřil mezi elitní zadáky ligy.
V létě 2008 se připravoval na svoji jubilejní 10. sezonu v NHL. A kdyby před sezonou někdo z odborníků predikoval, že Špaček bude analyticky patřit mezi top 15 obránců ligy, leckdo by se vysmál.
Český rodák mezi ně ale patřil. Zažil nejlepší sezonu kariéry.
V Buffalu byl nejvytěžovanějším obráncem, když v průměru na zápas hrál přes 22 minut. Byl taktéž bekem číslo jedna na přesilovce a svoji roli měl i při oslabení. Nasbíral úctyhodných 45 bodů, což mu vyneslo 16. místo v produktivitě obránců.
Zřídkakdy se stává, že hráči zažijí svoji nejlepší sezonu po třicítce. Jaroslavu Špačkovi se to povedlo dokonce v jeho 34 letech. To rozhodně zaslouží velké uznání!
Vynikal nejen v ofenzivě, ale vynikající výkony předváděl i směrem do defenzivy. Měl lepší vliv na své spoluhráče směrem do obrany než ostatních 81 % zadáků NHL. Jinými slovy: když byl Špaček na ledě, Sabres dovolovali soupeřům si vytvářet méně gólových šancí než bez něj.
V sezoně 2008/09 byl nejlepším bekem Buffala nejen do defenzivy, ale také i do ofenzivy.
Při hře v plném počtu hráčů nasbíral 22 bodů. Pouze jedenáct jiných obránců bylo produktivnějších. A za sebou nechal Špaček i beky jako Lidström, Chára, Pronger, Boyle, Niedermayer či Letang.
Jeho největší síla opět byla ve zlepšování jeho parťáků. Zastavil se na vysokém percentilu 95. A takové elitní hráče chce mít každý trenér. Aneb když máte borce, se kterým jdou výkony ostatních hráčů automaticky nahoru, nemůžete mu téměř nic vytknout.
Zasloužil si více
Mezi hokejovými analytiky (a naštěstí už nejen mezi nimi) se už léta hovoří o tom, že kdyby pokročilá data byla k dispozici dříve, spousta individuálních trofejí by byla udělena jiným hokejistům, než ve skutečnosti byla.
Za sezonu 2008/09 získal Norrisovu trofej pro nejlepšího obránce sezony Zdeno Chára z Bostonu. Z analytického hlediska přitom šlo o jeho nejhorší sezonu mezi lety 2007 až 2014. Při dnešních možnostech by ji tenkrát nevyhrál. Zasloužil si ji za sezony za 2007/08 a 2011/12.
A nevyhrál by ji ani Jaroslav Špaček, ovšem rozhodně by získal nějaké hlasy. V roce 2009 mu nebyl udělen ani jeden. Bohužel.
Bezpochyby si několik hlasů zasloužil. V dnešním světě bychom se nedivili, kdyby skončil v top desítce. Vliv (tzv. ‚impact‘) na spoluhráče patří totiž mezi nejdůležitější faktory při rozhodování novinářů, komu mají své hlasy udělit. K tomu nasbíral 45 bodů a předváděl vynikající výkony na obou stranách kluziště.
Změna mu neprospěla
Po sezoně 2008/09 vypršela Špačkovi smlouva a jako volný hráč se rozhodl upsat Montrealu Canadiens na 3 roky. Na svoji životní sezonu už ale nedokázal nikdy navázat. V posledním ročníku nového kontraktu byl navíc vytrejdován do Caroliny, kde odehrál svých posledních 34 zápasů v NHL.
Na jaře 2013 se rozhodl pomoci Plzni ve vyřazovacích bojích. Odehrál tři zápasy, získal titul mistra republiky a ukončil kariéru.