Téměř hodinu po oficiálním konci přestupů v NHL přišla překvapivá informace: Vítek Vaněček se stěhuje. Byl vyměněn z New Jersey do San Jose. Devils na oplátku získali Kaapa Kähkönena. Český brankář si ovšem na debut v dresu Sharks musí zřejmě počkat až do dalšího ročníku.
New Jersey se v tomto ročníku nedaří. I proto z klubu odešli Tyler Toffoli či Colin Miller. Drtivou část sezony byli na vině především brankáři. Včetně Vítka Vaněčka, který v různých statistikách patřil mezi nejslabší gólmany sezony.
Nebylo překvapením, že Tom Fitzgerald, generální manažer New Jersey, se snažil získat Jacoba Markströma z Calgary, respektive Linuse Ullmarka z Bostonu. Neklaplo to, a tak se zaměřil na plán B. Před uzávěrkou přestupů získal Jake Allena z Montrealu a na závěr právě Kaapo Kähkönena. Sharks v rámci trejdu získali i výběr v 7. kole draftu 2025.
Vaněček v této sezoně naskočil do 32 utkání a vychytal 89 % všech střel. Za svá záda pustil více než 11 gólů navíc oproti očekávání. Horšími hodnotami mezi 93 brankáři ligy disponují pouze Arvid Söderblom (Chicago) a Joonas Korpisalo (Ottawa).
Vaněčkovi trejd může jen prospět. V San Jose budou nároky na jeho výkony výrazně menší, neboť Sharks jsou v přestavbě a ještě minimálně čtyři, pět let budou patřit mezi nejslabší týmy NHL. Hráči, respektive gólmani zde můžou svými výkony v podstatě jen překvapit.
A když chytáte špatně? Nevadí. San Jose bude spíše i rádo, neboť v následujících letech chce draftovat na co nejvyšších příčkách.
Na debut v novém angažmá si ovšem Vítek Vaněček bude muset počkat. A dost možná až do dalšího ročníku. Podle Mike Griera, generálního manažera klubu, je totiž Vaněčkovo zranění vážnější, než se na první pohled zdálo.
V ohrožení je tedy i případná Vaněčkova nominace na blížící se mistrovství světa v Praze.
Kontrakt má Vítek Vaněček podepsaný až do konce června roku 2025 a v platovém stropu zabírá 3,4 milionu dolarů.
Zprávy ze dne 5. října 2022
Český brankář Lukáš Dostál začne nadcházející sezonu na farmě. Anaheim ho už v minulém ročníku nasadil do čtyř zápasů, existuje tedy reálná šance, že se podívá zpět do hlavního týmu. Zatím neotřesitelnou jedničkou zůstává u Ducks John Gibson, pozici náhradníka zastává urostlý Anthony Stolarz.
Zprávy ze dne 29. července 2022
Švédský obránce John Klingberg se konečně dočká nového kontraktu. Informuje o tom reportér Kevin Weekes. Podle jeho zdrojů si urostlý zadák plácnul s Anaheimem, který mu nabídl roční pakt s výdělkem sedmi milionů dolarů, tedy zhruba necelých 169 milionů korun. Variantou ovšem je, že Ducks použijí čerstvý přírůstek ve své sestavě jako prodejní sílu během nadcházející uzávěrky přestupů.
Útočník Philadelphia Flyers Owen Tippett bude v barvách klubu z Pensylvánie pokračovat i v následujících dvou sezonách. Někdejší desítka draftu dostala smlouvu s ročním platem 1,5 milionu dolarů. Tippett předtím působil u Panthers a byl součástí výměny, která z Philadelphie odvála dlouholetou oporu klubu Clauda Girouxe.
Zprávy ze dne 25. července 2022
Útočník ze Švédska Isac Lundeström, který má za sebou svou první kompletní sezonu s 80 zápasy a 29 body, prodlužuje s Anaheimem smlouvu. Dvouletý pakt mu vydělá 1,8 milionu dolarů ročně. Dvaadvacetiletý Seveřan už v NHL nashromáždil přes 150 startů.
Zprávy ze dne 17. července 2022
První smlouvy v NHL se dočkal také letos nejvýše draftovaný Rus. Obránce Pavel Mintjukov, kterého si v 1. kole z 10. místa vybral Anaheim, podepsal s vedením Ducks tříletý nováčkovský kontrakt. Osmnáctiletý rodák z Moskvy poslední dvě sezony působí v kanadském týmu Saginaw Spirit, za který si v minulém ročníku OHL připsal 62 bodů za 17 gólů a 45 asistencí.