Přitékající miliony jako hrozba. Co bude s NHL a olympiádou? Nejistý rok 2030
Co se očekávalo, je oficiální. Mezinárodní federace IIHF tento týden definitivně uzavřela dohodu se zástupci NHL a hráčské asociace NHLPA, nejlepší hokejisté planety tak s jistotou nastoupí v únoru na italské olympiádě. Konec obdobných starostí? Vůbec ne. V řešení už je totiž další ledový podnik pod pěti kruhy, který v roce 2030 přivítá Francie. A výhled směrem k němu rozhodně není tolik prosvětlený. Příslib existuje, ale… Proč se zatím hledá finální stanovisko?
Na společném zasedání zářily vysoko postavení funkcionáři úsměvy, za IIHF nechyběl kromě prezidenta Luca Tardifa také místopředseda Petr Bříza. Z pořízených fotografií nelze vyčíst ani náznak problémů. „Nebylo pochyb o tom, jak tato formální schůzka dopadne,“ referoval uznávaný zámořský insider Frank Seravalli na sociální síti X.
Než ale k formalitě došlo, podstoupily zainteresované strany dlouhý a hrbolatý proces vzájemných jednání a schůzek. Jejich výsledkem je návrat hokejové smetánky na olympiádu po dvanáctileté odmlce. S výjimkou Světového poháru 2016, který hrály i uměle vytvořené týmy severoamerických mladíků a smíšeného výběru Evropy, se od ZOH 2014 v Soči žádná mezinárodní konfrontace v podobném rozsahu a kvalitě nekonala.
„Jsme nadšení, že se hráči z NHL mohou olympiády znovu zúčastnit. Předvedou svoje dovednosti a nadání. Jsme hrdí, že můžeme spolupracovat s IIHF, NHLPA i olympijským výborem, aby se něco takového událo. Náš sport bude s pomocí olympiády profitovat globálně,“ nechal se slyšet komisionář a hlavní tvář NHL Gary Bettman.
Rostoucí platy „ublíží“
Zdvořilostní fráze jsou částečně zástěrkou reality, jaká se odehrává na pozadí současného úspěchu. Už přespříští Hry totiž mohou způsobit další třenice u kulatého stolu. Teprve v minulém týdnu se v zámoří NHL a NHLPA dohodly na nové kolektivní smlouvě, která začne platit v září příštího roku a zamezí další výluce, kvůli níž by liga musela aspoň částečně přerušit svůj program. Třeba stejně jako před dvanácti lety.
Kontrakt počítá s postupným navyšováním platových stropů (za dva roky skok o 25,5 milionu dolarů oproti současnosti), hráči začnou vydělávat čím dál tím vyšší sumy, což se propisuje už do aktuální situace na trhu. Zaměstnavatelé musí do svých „koní“ investovat ještě větší prostředky, aby je udrželi. V tomto kontextu olympiáda představuje jisté riziko. Hvězdy se na akci mohou zranit, čímž automaticky vzniká karambol v týmovém rozpočtu.
Aby majitelé černým scénářům předcházeli, řeší s IIHF prostřednictvím NHL pojistky za účast na akci. Dává logiku, že jakmile vzrostou gáže hokejistů, začnou zámořské organizace poptávat nákladnější kompenzace za schválení výletů do olympijské vesnice. Právě tady by mohla jednání ustrnout, případně úplně narazit.
Střet ZOH se Světovým pohárem
Nenechte se zmýlit: předpoklad, že se ve Francii za pět let potkají ti opravdu nejlepší, skutečně existuje. Jen oficiální štempl je v tomto případě ještě velmi vzdálený. „Při uzavírání kolektivní smlouvy jsme o olympiádě mluvili. Bavili jsme se ale také o turnaji 4 Nations nebo Světovém poháru. Bude jenom k dobru, když se tyto konverzace pohnou,“ vyjádřil se výkonný prezident hráčské asociace Marty Walsh.
Konkrétní závěry rozhovorů ohledně nejsledovanějších akcí ovšem nepředstavil. Zůstaly za zavřenými dveřmi v Los Angeles, kde se špičky nejprestižnější soutěže potkaly. Hráči by o pokračování na ZOH určitě stáli, pořád turnaj vnímají jako extrémně prestižní. Jenže proti půjdou ekonomické zájmy jejich šéfů.
Olympijské myšlence nepomáhá ani pozitivní posun v pořádání Světového poháru. Za Atlantikem už odklepli turnaj pro rok 2028, jehož se zúčastní osm zemí, jejich složení zatím není jasné. Pokud NHL naláká NHLPA na prestižní tahanice i v dalších letech a na pravidelné bázi, může být shánění důvodů pro účast na olympiádě a přerušení rozběhnutého ligového kalendáře ještě složitější než dosud.
Fanoušci hvězdných mezinárodních konfrontací se tak zatím musí spokojit se souhlasem pro příští rok. Pod pěti kruhy změří síly dvanáct států, které už s předstihem oznámily elitní šestku nominovaných. Za Česko pojedou útočníci David Pastrňák, Pavel Zacha, Ondřej Palát, Martin Nečas, obránce Radko Gudas a brankář Lukáš Dostál.
„Olympijskou dohodu vítáme. Všechny strany, které se podílely na jejím dosažení, by měly za tento vynikající výsledek sklidit pochvalu,“ pronesla prezidentka Mezinárodního olympijského výboru Kirsty Coventryová, která bezmezně věří v pokračování společného paktu i pro rok 2030.