Kanada na úvod MS zvládla bitvu proti USA, Švédsku pomohl i lakrosový gól

0
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?

Hokejisté Finska vstoupili do boje o obhajobu titulu na mistrovství světa hráčů do 20 let v Třinci prohrou se Švédskem 2:3 v prodloužení. Neuspěl ani stříbrný tým z minulého šampionátu ve Vancouveru a Victorii Spojené státy americké, které podlehly Kanadě 4:6. Čtyřmi body za gól a tři asistence přispěl k výhře Kanady útočník Alexis Lafreniere, favorit draftu NHL v příštím roce.

Finové v severském derby vedli od 17. minuty po brance Patrika Puistoly, ale ve 22. minutě vyrovnal Nils Höglander, který předvedl parádičku po vzoru Fina Mikaela Granlunda z mistrovství světa 2011 v Bratislavě. Nabral puk za brankou na čepel hole a hodil ho za záda gólmana Justuse Annunena. Finsku vrátil vedení ještě ve druhé části Kristian Tanus, ale v 55. minutě vyrovnal Samuel Fagemo a v čase 64:55 rozhodl v přesilové hře Alexander Holtz.

„Trénuju tenhle trik hodně, už se mi povedl letos i ve švédské lize. Vím, že to umím proměňovat. Je to legrace,“ řekl novinářům Höglander, který hraje ve Švédsku za Rögle. „Ani nevím, proč jsem se tak rozhodl, ale ten gól jsme potřebovali. Jsem rád, že to vyšlo a pomohlo týmu k vítězství. Hráli jsme dobře, měli jsme hodně šancí,“ dodal.

Kanaďané ovládli zámořský souboj na úvod MS do 20 let proti USA, výhru 6:4 vystřelil v 57. minutě Alexis Lafrenière

Souboj Kanady s USA nabídl šest využitých přesilových her, po třech na obou stranách. Tu poslední zužitkoval v čase 56:42 Američan Shane Pinto a vyrovnal na 4:4. Hned za sedm sekund ale využil chybu K'Andreho Millera Lafreniere a rozhodl. Do prázdné branky ještě pojistil výsledek Raphael Lavoie.

V úvodním utkání skupiny A v Třinci vyhrálo Švýcarsko nad Kazachstánem 5:3. Outsider držel i díky dvěma gólům Maxima Musorova až do 49. minuty nerozhodný stav 3:3. Ve zbytku zápasu ale inkasoval po dvou tečích a prohrál 3:5.

Kazachstán v utkání třikrát vyrovnal. „Nikdo nechtěl prohrát. Máme dobrý tým, oni taky, přetahovali jsme se. Snažili jsme se ze sebe vydat to nejlepší, dřeli jsme. Občas nás zmáčkli, ale rozhodly špatné odrazy,“ řekl Musorov.

Skupina A (Třinec)

Švýcarsko - Kazachstán 5:3 (2:1, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. Verboon, 19. Gerber (Aebischer), 31. Salzgeber, 49. Wetter (Aebischer, Sopa), 54. Verboon - 16. Musorov (Bojko), 25. Djomin (Bondarenko), 36. Musorov. Rozhodčí: Hejduk (ČR), Vikman (Fin.) - Bowles (USA), Huseby (Kan.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 1397.

Švédsko - Finsko 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 22. Höglander (Fagemo), 55. Fagemo (Höglander), 65. Holtz (Berggren) - 17. Puistola (Honka, Tanus), 34. Tanus (Puistola). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Morozov (Rus.) - Merten (Něm.), Šalagin (Rus.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0: Diváci: 4471.

Kanada - USA 6:4 (0:2, 3:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 24. McMichael (Thomas), 27. Hayton (Lafreniere), 34. Foote (Smith), 51. Hayton (Lafreniere, Veleno), 57. Lafreniere, 59. Lavoie (Lafreniere) - 4. Pinto (Jones, Brink), 19. Kaliyev (Zegras, Turcotte), 53. Robertson (Wahlstrom, Pinto), 57. Pinto (Robertson). Rozhodčí: Harnebring (Švéd.), Heikkinen - Hägeström (oba Fin.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 3:3. Diváci: 8693.

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.