Petr Dias
4. ledna 2023 • 19:54

Hit šampionátu juniorů: bílý duch s kamerou, kterého vyladil Gretzky

Autor: Petr Dias, inf
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Rosický se otřískal, už umí říct NE! Měl Barák spory i s dvojicí WHU?
INSIDER: „Dělo“ Muchová ukazuje pohodu. A co kontroverzní moment Bouzkové?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Z hlediště ho snadno přehlédnete. Dokonce i hráči na ledě se občas polekají a narychlo se snaží vyhnout srážce. Kameraman Nathan Eidse si opravdu počíná jako duch. V bílém obleku a s bílou kamerou se prohání po ledě, aby nabídl televizním divákům výjimečné záběry. „Je mi jasné, že mám to nejlepší místo v aréně,“ směje se devětatřicetiletý technik pracující pro kanadskou stanici TSN.Zabral si místo mezi trestnými lavicemi. Sedí, pozorně sleduje dění, trpělivě čeká na svou šanci. Pak vletí na led a „v utajení“ se proplétá mezi hráči. „Mám volnou ruku. Vyberu si tu správnou chvíli a vlezu tam,“ říká rodák z Winnipegu.

Sice dělá vše pro to, aby zůstal co nejvíc skrytý a nikoho při práci nerušil, přesto se stal velkým hitem. Ač se to zdá neuvěřitelné, i on patří k hvězdám světového šampionátu dvacítek v Kanadě. Mezi diváky má dokonce svůj fanklub. „Vůbec největší fanynkou je ale moje maminka,“ hlásí.

Popularitu si získal i mezi hokejisty, kteří si velmi rychle zvykli na těsný kontakt. „Dělá to vážně skvěle,“ žasl obránce domácího výběru Brandt Clarke v rozhovoru pro stanici CBC. „Je pěkně maskovaný,“ přidal se švédský gólman Carl Lindbom.

Kameraman Nathan Eidse se na světovém šampionátu dostane do nitra dění
Kameraman Nathan Eidse se na světovém šampionátu dostane do nitra dění

Na ledě si to Eidse vyzkoušel před necelými pěti lety na Hlinka Gretzky Cupu. Tehdy však ještě nebyla bílá kamufláž dokonalá, černá kamera celkový dojem dost kazila. „Po jednom zápase jsme seděli na hotelu s režisérem Gordonem Millerem a Waynem Gretzkym a bavili se, co vylepšit, jak to posunout dál. A právě Wayne tehdy přišel s nápadem, že i kameru schováme do bílého krytu,“ prozrazuje. Trefa. teprve teď to bylo dokonalé.

Záběry přímo z plochy nejsou přitom horkou novinkou. Už dříve se na ledě kameramani objevovali. Eidse se však rozhodl, samozřejmě s patřičným schválením shora, že bude borce snímat nejen při reklamních pauzách či na konci zápasu, ale už při rozbruslení. A někdy jde o drsnou podívanou. Všichni jsou v ráži, vzduchem létají puky. „Musím zaklepat, ještě mě netrefili,“ dodává se smíchem.

Pro hokej má jako bývalý gólman slabost, jenže svět za kamerou dával největší smysl. Nejprve začal natáčet krátké spoty, následně dostal šanci u velkých společností. Najímají si ho stanice TSN i CBC, podíval se na olympiádu v Tokiu, ovšem věnuje se také umělecké tvorbě. Obrazově se podílel třeba na vědeckém snímku Pattern či na sci-fi filmu A Path in Time.

Vůbec největšího zájmu se dočkal až nyní, na juniorském šampionátu. „Jsem docela skromný jedinec. Nerad vyčnívám a ani nechci do ničeho zasahovat, nechávám to jen na mé kameře,“ tvrdí otec tří dětí. „Proto je pro mě zvláštní, že poutám tolik pozornosti.“

Vstoupit do diskuse
2

MS hokej 2023 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji

Čtvrtfinále Česko - USA Výsledky Tabulky skupin Pavouk play off Soupiska Stadiony Rozhodčí Hokej dnes v TV Sestřihy MS v hokeji 2024

Mistrovství světa v ledním hokeji 2023 se konalo od 12. do 28. května ve Finsku a Lotyšsku. Zápasy elitní skupiny MS hostí Riga a Tampere, kde se odehrála i většina zápasů vyřazovací části turnaje. Česká hokejová reprezentace se ve skupině B postupně utkala se Slovenskem, Kazachstánem, domácím Lotyšskem, Slovinskem, Norskem, Švýcarskem a Kanadou a zajistila si postup do čtvrtfinále, ve kterém podlehla výběru USA 0:3.

Hokej dnes * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusle na Heureka.cz

Play-off
Články odjinud


Články odjinud