František Suchan, Zdeněk Janda
MS v hokeji 2013
Začít diskusi (0)

Člověka s takovým přehledem o hokeji abyste pohledali. Marc Crawford, dlouholetý trenér NHL, který mimo jiné vedl Kanadu na olympiádě v Naganu, o něm může vyprávět do nekonečna. Na světovém šampionátu teď je coby analytik televizní stanice TSN, mimo to, že se chystá na svou druhou sezonu ve švýcarském Curychu. A co si myslí o českém výběru? Nemá o něj strach…

„Víte, o vás a třeba ještě o Švédech se říká, že vždycky hrajete tak akorát, co je potřeba, a pak to v play off rozbalíte,“ zmínil Marc Crawford, když se během rozhovoru pro Sport stočila řeč i k výkonům českého týmu na šampionátu.

Pak začal sypat jména jednotlivých hokejistů a přesně je charakterizovat. Zaujal ho třeba Zbyněk Michálek.

„Je tady úžasný. Vždyť on nedal celý rok gól a tady výtečně pálí od modré. Kanadský kouč Tippet, který ho má ve Phoenixu, vtipkoval, že asi jen nevěděl, jak ho využít,“ rozesmál se 52letý trenér.

„Ale on je to opravdu velmi dobrý defenzivní bek, umí blokovat střely, je chytrý, dokáže rozdat puk.“

Kdo dál? „Mám třeba rád i Hejdu, pro mě to je vynikající obránce. Šmíd zase roste rok od roku. Jednu sezonu jsem ho neviděl a teď jsem ohromený zlepšením jeho hry. Bude z něj výtečný hráč pro mnoho dalších let,“ líčil Crawford, aniž by byl tázán na konkrétní plejery. Prostě chtěl ocenit jejich kvality.

Spoustu českých borcvů poznal během patnáctileté kariéry šéfa střídačky v klubech NHL. Ví, o čem mluví. A o Hadamczikův tým se nebojí i přes dosavadní utahané výsledky a nejistotu, co bude s postupem do čtvrtfinále.

„Židlický vám teď hodně pomůže, potřebujete přesně takového beka. Stejně tak se vám bude hodit Plekanec, opravdu hodně. Jeho přítomnost dá kouči mnohem víc možností v sestavě,“ vypíchnul Crawford, který si všiml, jak jeho český kolega míchá od startu turnaje sestavou.

„Ale klid, ono si to sedne. Hanzal nakonec bude dobrý, Vrbata bude dobrý, Novotný se ukáže v klíčových chvílích a líbí se mi třeba ten bojovník Koukal,“ zmínil i krajany z KHL.

„A jsem unešený z Jiřího Tlustého. Z něj se stal opravdu výborný hráč. V prvním zápase byl nejlepší na ledě,“ vyzdvihl kanonýra z Caroliny, který se zatím střelecky trápí.

Pak je tu ještě jeden útočník, na němž uplělo oko zkušeného trenérského barda. „Jsem unešený z toho kluka, Hertla. San Jose vědělo, koho bere. Už teď je obrovsky silný na puku, a když si člověk uvědomí, že bude ještě silnější… Páni,“ hlesl Crawford.

Nezbývá než věřit, že prognózy nejlepšího kouče NHL ze sezony 1994-95 a vítěze Stanley Cupu s Coloradem v roce 1996 vyjdou.

Rozhovor o Naganu ale i Milanu Hejdukovi, jehož doporučil do NHL, čtěte v pondělním Sportu.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů