Lípa brání rozhodčí na MS: Indián Nolan vytrubuje nesmysly!

Rozhodčím se na šampionátu v Minsku zatím moc nedaří, dělají spoustu chyb
Rozhodčím se na šampionátu v Minsku zatím moc nedaří, dělají spoustu chybZdroj: Michal Beránek (Sport)
mir
MS v hokeji 2014
Začít diskusi (0)

Sám kroutí hlavou, co všechno se v Minsku píská, či naopak opomene. Jiří Lípa nechápe, kolik zásadních hrubek ze strany sudích je na MS k vidění. „Jejichž závažnost a počet nepamatuju,“ tvrdí bývalý špičkový mezinárodní rozhodčí.

Lotyšsko viní Antonína Jeřábka z pomoci Bělorusku, když neuznal Daugavinšův vyrovnávací gól na 2:2. Váš pohled?
„Dávám Tondovi absolutně za pravdu. Lotyšský hráč (Meija) byl v kontaktu s běloruským gólmanem, vadil mu v zákroku, v inkriminovaném okamžiku stál oběma nohama uvnitř brankoviště. Bránil mu zároveň i v pohybu směrem dopředu, kdyby chtěl zmenšit střelecký úhel a tak dále. Lotyš se v brankovišti ocitl sám, vjel tam dobrovolně, nikdo mu nebránil vyjet ven. On to byl, kdo vyvolal kontakt s brankářem. Všechny tyto aspekty hovoří jednoznačně pro neuznání gólu.“

Kouč Ted Nolan se vztekal, že si Jeřábek neověřil verdikt u videa. Ale to on nemohl, že?
„Ten indián vytrubuje do světa nesmysly, vůbec nezná regule. Na jejich základě smí rozhodčí v šesti exaktně daných případech využít konzultace s videorozhodčím. Při řešení postavení hráče v brankovišti nikoli. V žádném případě.“

Jeřábek se podle všeho zachoval správně, na posouzení to měl hodně složité, souhlasíte?
„Velmi těžké. Ale protože se hraje na góly, rozhodčí je povinován prostředí v brankovišti a kolem něj sledovat prioritně. Nekoukat tolik, zda někdo někoho malinko podrží či zahákuje. Protože se hokej hraje na góly a nikoli na fauly, posuzování dění v brankovišti musí být jednoznačné. Navíc nepsané pravidlo velí věnovat gólmanům a klíčovým hráčům obou týmů velký zřetel. Tím není myšlena jejich adorace a že jim je dovoleno kdeco, včetně faulů. V tomto případě však platí, že provinění soupeře vůči nim má být postihováno přísněji. Sudí musí v první řadě chránit gólmany.“

Ne vždy to platí, viz utkání Česko-Dánsko a nepotrestané najetí do Saláka před gólem na 3:2.
„Kdyby to nepískali hoši, co v Americe soudcují okresní přebory, nemohlo by k takovým situacím dojít. Jenže oni mají ty správné pasy… To nebylo o neodpískání dánského hráče v brankovišti, tam měl přijít trest dvě minuty za nedovolené bránění. Šlo o přímý a cílený kontakt Dána s brankářem, tělem a holí. Na trestnou a nazdar.“

VIDEO: Sporný gól sudí Jeřábek neuznal

K minelám arbitrů dochází na šampionátu až příliš často. Máte vysvětlení?
„Kritizuje to i René Fasel (prezident IIHF). Je to tak, chyby jsou neoddiskutovatelné. Třeba Honza Kovář a jeho pět minut a do konce proti Kanadě, to byl do nebe volající omyl. Takový trest může vydat jedině pravidlový puritán nebo rozhodčí při svém prvním utkání v životě. V Minsku se bohužel často chybuje v posouzení brankových situací, jde často o hrubé ovlivnění zápasu, potažmo ovlivnění výsledku. Být vše v pořádku v utkání s Dány, nejspíš bychom vyhráli. A takových utkání bylo víc.“

A o trestech pro chybující arbitry ani zmínka. Jsou nad poměry chráněni?
„Jak jsem už zmínil, ti chybující mají správné pasy. Pamatuju si na vlastní příběh z MS 1991 ve Finsku, kdy jsem v půli turnaje musel skončit. V zápase Kanady s USA v helsinské hale Jäähalli Sean Burke vystřelil do místa, kde chybělo plexi kvůli výjezdu rolby, a puk vylétl ven. Ale protože za normálních okolností by se odrazil do hřiště, oběma kapitánům jsem vysvětlil, že nebudu vylučovat. Druhý den mi bylo řečeno, že neznám pravidla a dopískal jsem.“

V minulosti se arbitři dodatečně postihovali více…
„Minulost s dneškem nejde porovnávat. Některým sudím z jistých zemí procházejí i obrovské chyby. Nepamatuju, že by někdy dříve docházelo k tak zásadním ovlivněním utkání ze strany rozhodčích jako letos. Ovlivněn je nejen výsledek utkání, kvůli následnému promítnutí do tabulky a nasazování do play off v součtu i celkový výsledek týmů na šampionátu.“

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů