Česko - Rusko 4:0. Úspěšná generálka, národní tým ovládl České hry

Autor: iSport.cz
1
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Devátá výhra v řadě! Česká reprezentace přejela Rusko v generálce na mistrovství světa jednoznačně 4:0, i když předtím v sezoně sbornou ani jednou neporazila. Národní tým zároveň bez jediného zaváhání ovládl České hokejové hry, druhé místo bralo se čtyřmi body Švédsko. Výborně se uvedl po příletu ze zámoří Filip Zadina, který nasázel tři góly ve dvou zápasech.

Svěřenci trenéra Filipa Pešána před večerním odletem na šampionát v Rize vyhráli všech devět zápasů. O první výhře nad Ruskem v sezoně se postarali góly Filip Zadina, Jiří Sekáč, Jakub Flek a Tomáš Zohorna. Brankář Šimon Hrubec udržel poprvé v reprezentaci čisté konto.

Sborná bude příští týden v pátek v Rize prvním soupeřem Čechů na mistrovství.

V domácí sestavě se poprvé v přípravě na MS objevila další posila z NHL útočník New York Rangers Chytil a poprvé nastoupil i Jan Kovář, který převzal kapitánské céčko od Tomáše Zohorny. Posilu ze zámoří nasadili i Rusové, za které nastoupil forvard Columbusu Grigorenko.

Do první výraznější šance se dostali v 9. minutě hosté, po českém zaváhání na útočné modré čáře se dostal do brejku Burdasov, trefil ale jen tyč. V polovině první třetiny se prosadili Češi, když se po samostatné akci prosadil Zadina, jenž střelou přes obránce překvapil debutujícího brankáře sborné Fedotova.

Vedoucí branka český tým povzbudila a byl aktivnější. Fedotov měl mnohem více práce než jeho protějšek Hrubec, druhý gól ale v úvodní dvacetiminutovce neinkasoval. Hned na začátku druhé části ale Burdasov zastavil Sekáče ve velké šanci jen za cenu faulu a český útočník z trestného střílení Fedotova prostřelil.

Sborná následně výrazně přidala a Hrubec si na nedostatek práce nemohl stěžovat. Gólman Omsku, který svůj tým dovedl k triumfu v play off KHL, ale chytal výborně a tým několikrát podržel. Ve 32. minutě domácí udeřili z brejku a po Smejkalově akci zvýšil na 3:0 Flek. Jeho gól musel ještě potvrdit videorozhodčí, neboť karlovarský útočník puk do branky usměrnil bruslí. Trenér Ruska Bragin následně stáhl Fedotova ze hry a do branky se postavil Samonov.

Hned po 54 sekundách třetí třetiny se po pohotové dorážce prosadil Tomáš Zohorna a o první české výhře nad Ruskem v sezoně tak nebylo pochyb. V závěru domácí nevyužili více než minutovou přesilovou hru pět na tři, radost z výhry jim to ale nevzalo.

Domácí: 10:02. Zadina, 20:38. Sekáč, 31:32. Flek, 40:54. T. Zohorna

Hosté:

Domácí: Hrubec (Will) – D. Musil, Hronek, Šulák, Hájek, Vitásek, Šustr, D. Sklenička – H. Zohorna, Jan Kovář (C), Blümel – Chytil, T. Zohorna (A), Zadina – Sekáč, R. Hanzl, Radil – Smejkal, A. Musil, Flek – Červený.

Hosté: Fedotov (32. Samonov) – J. Jakovlev, A. Marčenko, Dronov, Ožiganov, Pylenkov, Rafikov, Kirsanov – Ivan Morozov, P. Karnauchov, Timkin (C) – Švec-Rogovoj, Burdasov, E. Galimov – Kameněv, K. Marčenko, Podkolzin – Voronkov, Šalunov, Okulov – Slepyšev (A).

Hradil, Kika – Lhotský, Svoboda

O2 aréna, Praha

1000 diváků

Vzájemná bilance Česko - Rusko od roku 2016

S Ruskem se Češi na světovém hokejovém šampionátu potkávají nepřetržitě od roku 2016. Při nadcházejícím MS v Rize se národní tým se svým nejméně oblíbeným soupeřem utká hned v zahajovacím zápase skupiny A. Jaká je vzájemná bilance hokejových střetnutí české a ruské hokejové reprezentace?

Ve statistikách byste nenašli výběr, se kterým česká hokejová reprezentace utržila více porážek. Na blížícím se mistrovství světa v hokeji 2021 může v play off dojít na jubilejní 150. duel Česko - Rusko. Ten 149. si se sbornou zahrají 21. května od 15:15 v úvodní střetnutí MS v hokeji 2021.

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.