Mezinárodní hokejová federace (IIHF) v pondělí vyloučila Rusko a Bělorusko z mistrovství světa, které se v květnu uskuteční ve Finsku. Sborná se nepředstaví ani na odloženém juniorském světovém šampionátu v srpnu v Edmontonu, mistrovství hráčů a hráček do 18 let nebo přeloženém vrcholném turnaji žen.
Vedení mezinárodní federace na mimořádném jednání také pozastavilo účast reprezentačních týmů i klubů z obou států na všech akcích do odvolání v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, na které se podílí i Bělorusko.
IIHF zároveň Rusku odebrala pořadatelství dalšího mistrovství světa hráčů do 20 let, které se na přelomu roku mělo konat v Novosibirsku a Omsku. „Rozhodnutí přemístit akci bylo přijato především z obavy o zdraví a pohodu všech zúčastněných hráčů, funkcionářů a fanoušků,“ uvedli zástupci IIHF v prohlášení. O tom, zda se v Petrohradu bude konat seniorský světový šampionát v roce 2023, rozhodne federace později.
„Mezinárodní federace není politická entita a nemůže ovlivnit rozhodnutí, která se přijímají v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ uvedl prezident IIHF Luc Tardif. „Nicméně máme povinnost postarat se o všechny naše členy a účastníky, a proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že se naše akce uskuteční v bezpečném prostředí pro všechny týmy, které se mistrovství světa účastní,“ doplnil Tardif a dodal, že jej šokovaly záběry z dění na Ukrajině.

O tom, kdo Rusko a Bělorusko na MS v hokeji 2022 nahradí, se zpráva IIHF nezmiňuje. Federace chce sportovní aspekty pondělního rozhodnutí oznámit v příštích týdnech.
Podle odpoledních informací finského deníku Iltalehti by se do elitní kategorie měli posunout hráči Rakouska a Francie, která by se měla stát nově soupeřem českého týmu ve skupině B. Podle severského média by se MS navíc nemělo hrát v Hartwall Areně. Multifunkční arénu částečně vlastní ruští podnikatelé Roman Rotenberg a Gennadij Timčenko, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie.
Rusko nebude startovat ani na závěrečných turnajích seriálu Euro Hockey Tour (EHT) - Českých hrách a Švédských hrách. O tom, že nebude sborná pozvaná na České hry, rozhodlo v pondělí vedení Českého svazu ledního hokeje, které schválilo, že žádné reprezentační týmy nebudou hrát proti výběrům Ruska a Běloruska. Švédové poté informovali, že se se zástupci Česka a Finska odpoledne domluvili, že Rusko na další dva turnaje EHT nepozvou.

Zprávy ze dne 6. března 2022
Zprávy ze dne 5. března 2022
Fotbalisté Zlína i Plzně podpořili Ukrajinu v boji proti ruské invazi, přidali se i fanoušci.


Ruská agrese na Ukrajině ho zasáhla, připomněla mu totiž osud jeho rodiny. Marios Purzitidis (22), Řek ve službách fotbalového Liberce, ví od prarodičů, jaké to je odejít z domova před válkou, stát se uprchlíky. Více čtěte ZDE>>>

Na halovém mistrovství republiky v atletice v Ostravě rozdávají žlutomodré stužky kvůli uctění Ukrajiny. Technický delegát šampionátu dovolil závodníkům stužky nosit i přímo na dráze.

Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová původně nechtěla do turnaje v Monterrey kvůli situaci v rodné zemi nastoupit, protože v prvním kole měla za soupeřku Rusku Anastasiji Potapovovou. Nakonec se rozhodla hrát a věnovat prémie z turnaje bezpečnostním složkám své země, která čelí ruské invazi. Ukrajinka nakonec padla až ve čtvrtfinále, čímž vydělala 5800 dolarů (136 000 korun).
Zprávy ze dne 4. března 2022
Minulý týden utekla z válkou zasažené Ukrajiny, teď je tenistka Dajana Jastremská (21) už v semifinále turnaje v Lyonu, když pátou nasazenou Jasmine Paoliniovou porazila 6:4 a 7:6. „Dnes jsem se vůbec nedokázala soustředit,“ uvedla tenistka, která po zahájení ruské invaze na Ukrajinu utekla se svou patnáctiletou sestrou z Oděsy. „Ale po tom všem, čím jsem si prošla, nesmím nic vzdávat. To jsem si opakovala, když mi to nešlo nebo jsem byla nervózní. Nemám co ztratit. Když jsem sem přijela, byla jsem unavená fyzicky i psychicky. A s každou výhrou se mi trocha energie vrací zpět,“ dodala.
Fotbalová cenzura.V Číně o nadcházejícím víkendu nebudou k vidění zápasy anglické Premier League. Majitel práv je stáhl z vysílání kvůli akcím na podporu Ukrajiny, které před zápasy kluby a liga plánují. Podobně se čínský vysilatel zachoval třeba v roce 2019, kdy z programu vyřadila duel Arsenal - Manchester City. Tehdejší záložník Arsenalu Mesut Özil totiž upozornil na pronásledování menšiny Ujgurů v Číně. Peking, který kvůli porušování lidských práv čelil kritice i před nedávnou zimní olympiádou, něco takového dlouhodobě odmítá.
V sobotu to mohl být pro Andreje Ševčenka a jeho rodinu další klidný den v Londýně, kde bydlí. Jen pár dní po útoku na jeho rodnou Ukrajinu ale místo toho vyšel do ulic podpořit svou zemi, jejíž fotbalovou reprezentaci vede. A objímal se přitom vřele i s Andrewem Todosem. Novinářem a blogerem, tvůrcem podcastu Zorya Londonsk. Na Ukrajině v uplynulém roce žil, má v zemi kořeny, i když se narodil v Británii. „Moji krajané jsou velmi hrdí a cítí, že fotbalová komunita je v tuto chvíli na jejich straně,“ říká v rozhovoru pro iSport TV. Podívejte se...
