IIHF rozhodla: Francie a Rakousko střídají Rusko a Bělorusko na MS

Soupeřem českých hokejistů v základní skupině B na květnovém mistrovství světa ve Finsku budou místo Běloruska Rakušané. Rusko, jež bylo společně se svým běloruským spojencem ze šampionátu vyřazeno kvůli invazi na Ukrajinu, nahradí ve skupině A Francie. V pátek o tom rozhodla rada Mezinárodní hokejové federace (IIHF).
IIHF vyřadila Rusko a Bělorusko ze svých letošních akcí už na konci února čtyři dny po vpádu vojsk na Ukrajinu. Už tehdy se spekulovalo o tom, že země v elitní skupině nahradí nejlépe postavené týmy ve světovém žebříčku, jež měly letos hrát nižší divizi I A, což dnes IIHF potvrdila. Program šampionátu zůstane až na výměnu týmů stejný.
Češi budou hrát skupinu B v Tampere a vedle Rakouska budou jejich soupeři Finsko, USA, Švédsko, Lotyšsko, Norsko a Británie. Skupinu A v Helsinkách tvoří Kanada, Německo, Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Kazachstán, Itálie a Francie. MS v hokeji 2022 se bude konat od 13. do 29. května.
Rakousko bude zároveň místo Ruska čtvrtým účastníkem Českých hokejových her, které se od 28. dubna do 1. května budou poprvé konat v Ostravě. Představitelé Českého hokeje ve středu uvedli, že jsou s Rakouskem na jeho účasti předběžně domluveni, pokud bude tým potvrzen jako účastník elitní skupiny MS. Na květnových Švédských hrách se už po boku tradičních zemí Česka, Švédska a Finska představí Švýcarsko, jež bude místo Ruska součástí Euro Hockey Tour v příštích dvou letech.
Rada IIHF dnes zároveň rozhodla o složení dalších letošních turnajů po vyřazení Ruska. Srpnového mistrovství světa hráčů do 20 let, jež se bude hrát nově poté, co v tradičním termínu na přelomu roku bylo předčasně ukončeno kvůli koronaviru, se zúčastní Lotyšsko.
Dubnové mistrovství světa hráčů do 18 let se po neúčasti Ruska a Běloruska odehraje jen v osmi účastnících, a vzhledem k tomu, že oba týmy byly v jedné skupině, muselo být nově rozlosováno. Čeští mladíci tak budou ve skupině A s Kanadou, USA a domácím Německem. Ani z jednoho mládežnického šampionátu se nebude sestupovat.
Na MS žen v Dánsku na přelomu srpna a září bylo jako nejlepší tým z nižší divize pozváno Švédsko a bude zařazeno do skupiny B, v níž jsou i české hokejistky. Osmým týmem na červnovém ženském MS osmnáctek v USA bude Slovensko.
Zasedání rady IIHF bude pokračovat i v dalších dnech.
Zprávy ze dne 28. února 2022
Vedení NHL kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu přerušilo obchodní aktivity s Ruskem. Zámořská soutěž také pozastavila své účty na sociálních sítích v ruštině. „Invazi odsuzujeme a vyzýváme k co nejrychlejšímu mírovému řešení,“ uvedla NHL v prohlášení na svém webu. Dodala, že do budoucna nemá v úmyslu v Rusku pořádat jakékoliv akce.
Mezinárodní hokejová federace (IIHF) dnes vyloučila Rusko a Bělorusko z mistrovství světa, které se v květnu uskuteční ve Finsku. Sborná se nepředstaví ani na odloženém juniorském světovém šampionátu v srpnu v Edmontonu, mistrovství hráčů a hráček do 18 let nebo přeloženém vrcholném turnaji žen. Více čtěte ZDE>>>
Podle informací finských novinářů dnes IIHF vyloučí Rusko a Bělorusko ze seniorského MS v hokeji, už je určená i náhrada - koho Češi potkají ve skupině? Více čtěte zde >>>
Vedení hokejového svazu rozhodlo, že české reprezentační týmy nebudou hrát proti výběrům Ruska a Běloruska. Sborná se nepředstaví ani na Českých hrách, které se budou konat na přelomu dubna a května. „Výkonný výbor ČSLH rozhodl o zrušení všech reprezentačních kontaktů s týmy Ruska a Běloruska v mužském, ženském a mládežnickém hokeji. Doporučil, aby stejně postupovaly vůči ruským a běloruským týmům kluby,“ uvedl svaz v tiskové zprávě po mimořádném jednání.
BLOG Pavla Ryšavého: V žádném případě nesmí přijít hon na sportovce nebo obyčejné lidi jen kvůli tomu, že jsou z Ruska. Nemohou za to, že se jejich prezident pomátl a jeho posledním plánem může být, že otevře kufřík s jadernými zbraněmi. Ale věty Alexandra Ovečkina, že je jen sportovec, ne politik, takže jde o věc, kterou nemůže ovlivnit? Pardon, jen kňourání sraba, který se bojí o svoje pohodlí. Více čtěte ZDE>>>
