Jaroslav Kalina
24. května 2022 • 12:11

Finsko na MS: zlatý teoretik, bek řádící v útoku, ale i dlouhé domácí čekání

Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  Nejtěžšího soupeře v základní skupině má český národní tým na závěr. Finsko zatím působí na domácím turnaji suverénním dojmem. Seveřané kromě porážky se Švédskem po nájezdech vítězí, třikrát udrželi nulu. Výběr kouče Jukky Jalonena těží z perfektní obrany, ale i v poslední době netypické masivní útočné hry. Pojďte se seznámit se nadupaným protivníkem, který v úterý prověří sílu týmu Kariho Jalonena před čtvrtfinále.

 • Pozor, v útoku řádí obránce

  Pokud někdo před turnajem čekal od Finska ubíjející, ale nesmírně účinnou hru do obrany, byl překvapen. Seveřané na domácí akci řádí také v útoku. A kdo je jejich nejproduktivnější hráč? Paradoxně obránce Mikko Lehtonen. Osmadvacetiletý bek, který naposledy působil v Petrohradu, je jedním ze symbolů nynější zlaté finské éry. Nejcennější kov vybojoval rodák z Turku na juniorském i seniorském šampionátu a naposledy na olympiádě.

  nejproduktivnější hráči na MS

  FINSKO
  Mikko Lehtonen (o)   6          8 (2+6)
  Mikael Granlund (ú)  5          7 (3+4)
  Sakari Manninen (ú)  6          6 (2+4)

  ČESKO
  Roman Červenka (ú)  6          11 (3+8)
  Matěj Blümel (ú)       6          8 (4+4)
  David Krejčí (ú)         6          7 (1+6)

 • Finský Jalonen, zlatý teoretik

  Na mezinárodní scéně v současnosti pravděpodobně nenajdete úspěšnějšího trenéra. Jukka Jalonen patří mezi hlavní strůjce trvající finské dominance. Devětapadesátiletý kouč je důkazem, že i teoretici bez výrazných hráčských zkušeností mohou na lavičce dosáhnout velkých triumfů. Suomi dovedl celkem ke čtyřem zlatým medailím – dvěma z mistrovství světa, jedné z juniorského šampionátu a poslední z olympiády v Pekingu.

  umístění na posledních MS

  FINSKO         ČESKO
  2.         2021    7.
  1.         2019    4.
  5.         2018    7.
  4.         2017    7.
  2.         2016    5.

  Pozn.: V roce 2020 se nehrálo kvůli koronaviru.

 • Náš klub? Hrajeme za Finsko!

  Pokud zrovna listujete finskou soupiskou, jistě se pozastavíte u jednoho detailu. Rovnou šest reprezentantů nemá u jmen uvedený klub. Důvod? Šestice hráčů v poslední klubové sezoně působila v KHL, kterou se borci ze Skandinávie po zahájení ruské invaze na Ukrajinu rozhodli dříve či později opustit a rozvázat kontrakt se svými zaměstnavateli. Oficiálně tak všichni prostě hrají za Finsko, byť v Rusku tvrdí něco jiného…

  Finové „bez klubu“ na MS

  Jussi Olkinuora (b), dříve Magnitogorsk
  Frans Tuohimaa (b), Nižněkamsk
  Mikko Lehtonen (o), Petrohrad
  Ville Pokka (o), Omsk
  Teemu Hartikainen (ú), Ufa
  Sakari Manninen (ú), Ufa

 • Nepropustná zeď v brance

  Už jen dostat se přes precizní finskou defenzivu je nesmírně náročný úkol. A když už se to soupeři náhodou povede, musí počítat, že narazí na téměř nepropustnou zeď v brance jménem Jussi Olkinuora. Jednatřicetiletý rodák z Helsinek je ve statistikách šampionátu daleko před konkurencí. Ze čtyř zápasů pustil jediný gól! Olympijský vítěz z Pekingu a majitel zlata i stříbra z mistrovství světa má nakročeno k ceně pro nejlepšího gólmana.

  srovnání brankářů

  FINSKO
  Jussi Olkinuora          4          0,25     98,73 %
  Harri Säteri    2          1,44     92,68 %

  ČESKO
  Karel Vejmelka          5          1,53     92,93 %
  Lukáš Dostál  1          1,00     94,44 %
  Marek Langhamer      1          2,08     93,75 %

  Pozn.: zápasy, průměr gólů, úspěšnost zákroků.

 • Dlouhé čekání na domácí medaili

  Je to k nevíře, ale ještě se nestalo, aby Finsko na domácím MS vybojovalo cenný kov. Sedm pokusů a zatím žádná medaile. Velice blízko bylo při předchozích dvou turnajích, které spolupořádalo se Švédy. V obou případech tým padl v bitvě o třetí místo. Dlouhému čekání ale může být letos konec. Výběr kouče Jukky Jalonena má zřejmě nelepší příležitost dosáhnout na medailový úspěch před vlastním publikem.

  bilance Finů na domácích MS

  2013    4.
  2012    4.
  2003    5.
  1997    5.
  1991    5.
  1982    5.
  1965    7.

Vstoupit do diskuse
0

MS v hokeji 2022 ONLINE - Mistrovství světa ve Finsku

Program MS v hokeji 2022 Pavouk play off Kanadské bodování Statistiky brankářů Tabulky skupin A a B Nominace Vstupenky MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Zápasy elitní skupiny MS hostí Helsinky a Tampere, kde se odehraje i vyřazovací část turnaje. Česká hokejová reprezentace si ve skupině B po výhrách nad Velkou Británií, Lotyšskem, Norskem a USA zajistila ze 3.místa postup do čtvrtfinále, ve kterém porazila Německo 4:1 a výběr Kariho Jalonena čekají v Tampere boje o medaile.

Základní výbava fanouška MS v hokejiHokejové dresy reprezentace ČR * Vlajky ČR

Play off
Články odjinud


Články odjinud