Zdeněk Janda
10. května 2024 • 22:59

SESTŘIH: Česko - Finsko 1:0sn. Nervy na úvod MS! Červenka chválil Dostála

Vstoupit do diskuse
56
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Chorvatsko - Itálie 1:1. Zázrak v nastavení, Modričův sen nejspíš končí
Češi, tým „pomocníků“: čas pro Chytila, Hranáčova neohrabanost. Jak se uvedl Askou?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česko se převléklo do hokejového. Po devíti letech. Ti, kteří neholdují davovému šílenství, vždycky ohrnují nos nad výrazy, že se celé Česko dostalo do varu a vládne celonárodní horečka. Zatím je to vlažnější. Ale ono se to rozjede! Národní tým vstoupil do turnaje výhrou 1:0 po nájezdech s Finy! V aréně vládla skvělá atmosféra, podle očekávání. Statistici si mohli odškrtnout první údaj o návštěvnosti (17 413). Utkání rozhodl útočník Ondřej Kaše, skvěle zachytal brankář Lukáš Dostál.Jedna šance, druhá, třetí… V prodloužení se tempo rozproudilo. Ale ani v téhle fázi nic z toho. Takže nervy, nájezdy. V nich nakonec uspěli domácí a berou veledůležitou výhru. Která by mohla rozfoukat mračna po Brně.

Rozhodující nájezd proměnil Ondřej Kaše. A Roman Červenka jako správný kapitán výhru pojistil.

„Jel jsem relativně bez tlaku. Ale věděl jsem, že to můžu ukončit," oddychl si šťastný střelec, který odehrál 199. utkání v reprezentaci. A zároveň pochválil gólmana Dostála.

„Všechno vychytal," ocenil týmovou jedničku. A kvitoval, že reprezentace vyválčila na úvod dva body. "Věděli jsme, že vstup je vždycky důležitý," dodal.

Fanoušci se dočkali. Šampionát začal. Spoustu z nich si namalovali na tváře vlaječky. Fandili, mačkali palce, skandovali. Ale ofenzivního představení se nedočkali. Byla to partie podle očekávatelných not. Taktická bitva.

Ve 39. minutě se na obří kostce objevilo: 1:0! Hala explodovala nadšením. Teprve v tu chvíli se ochozy otřásaly jako při minulém domácím šampionátu. U tyčky se bleskově zorientoval zámořský bourák Ondřej Palát. Byl to takový hukot, že jeden z asistentů na finské střídačce zoufale gestikuloval k videokouči pod střechou.

Máme si vzít výzvu, nebo ne? A rukama maloval virtuální obrazovku.

Střídačka to stihla jen tak tak. Ale stihla… Po chvíli přišel pro české barvy opačný verdikt, než si vyprodaný kotel přál. Gól neplatí kvůli bránění ve hře gólmana. Z televizních záběrů bylo patrné, že se jednalo o velmi přísný verdikt.

„Myslím si, že by to v NHL asi uznali, jsou jiná měřítka. Škoda," reagoval útočník Palát.

Takže se jednička vymazala. A na gól se dál čekalo. Na fanoušcích bylo znát, jak moc si chtějí užít gólový song znovu. A tentokrát už naostro.

V brance se podle správných odhadů deníku Sport objevil Lukáš Dostál. A i když neměl tolik práce, s vysoce ošidnými momenty si poradil. Zvlášť ve třetí části. A nakonec zářil.

I v nájezdech. Gólman ocenil i přínos Ondřeje Pavelce, trenéra brankářů.„Připravovali jsme se na to. A dva hráči, které mi ukazoval, opravdu jeli," popisovala opora zámořského Anaheimu. 

Do haly se vrátil i hokejový král, který si ji v roce 2015 podmanil. Jak rozhodl čtvrtfinále právě s Finy. Jak zvedl ruce k nebesům… Ikonické momenty má každý v paměti. Jaromír Jágr nechyběl v aréně ani teď. Už v roli ambasadora. Při slavnostním zahájení se zjevil v záři reflektorů, jak na střídačce sedí mezi Bobem a Bobkem, maskoty.

Sklidil obří aplaus. Stejně jako poté, když se objevil na kostce, jak tleská s přítelkyní Dominikou.

Hokejový boss Alois Hadamczik si prožil jiné emoce. Pro něj trudné. Fanoušci, kterými se vždycky tak rád zaštiťuje, ho vypískali… Vůbec mu nehrálo do karet, že mu při jeho krátké řeči špatně fungoval mikrofon, takže ho lidé neslyšeli. O to víc vynikl pískot.

V aréně nechyběl ani druhý prezident. Ten nejvyšší – Petr Pavel. Také on promluvil, i když na předtočeném spotu.

Šampionát už má jeden velký příběh. Takový, při němž je hokej až na druhém místě. Do utkání zasáhl i Dominik Kubalík, čerstvý táta! V den zápasu ráno spěchal za manželkou Klárou do porodnice. Zápasový dres už oblékl s tím že se mu narodila dcerka Mia.

„Obě jsou v pořádku,“ zaznělo na oficiálním účtu Českého hokeje.

„Je to pro něj životní den. Jsme za něj moc rádi," řekl k tomu kapitán Červenka.

Po utkání mohli být příznivci spokojení. Svoje hrdiny doprovodili potleskem a skandováním. Je to výhra s cenou zlata.

„Atmosféra? Paráda. Lidé nás hnali. Myslím si, že jsme hráli dobře. A že mohou být spokojeni," dodal po boji Palát.

Je to výhra, která může výrazně pozměnit českou náladu.

"Je to fajn. Zvlášť, když se jedná o jednoho z top týmů. Ale musíme to potvrdit další den," má jasno Červenka.

Národní tým pokračuje v těžké šichtě hned v sobotu, kdy opět od 20.20 hodin se utká s Norskem. Je to rychlý kvapík, protože už v pondělí je na řadě Švýcarsko. Tři zápasy ve čtyřech dnech.

Góly

Domácí: . Kaše

Hosté:

Sestavy

Domácí: Dostál (Mrázek) – Gudas (A), Krejčík, Kempný, Rutta, Hájek, Kundrátek, Špaček – Červenka (C), Sedlák, Kaše – Palát (A), Tomášek, Kubalík – Voženílek, Kämpf, Stránský – Beránek, Kondelík, Flek.

Hosté: Säteri (Larmi) – Määttä (A), Lehtonen (A), Rissanen, Kaski, Riikola, Saarijärvi, Vittasmäki, Mattila – Jääskä, Granlund (C), Puustinen – Innala, Kapanen, Puljujärvi – Puistola, Hyry, Jormakka – Mäenalanen, Björninen, Pakarinen.

Rozhodčí

Ansons (LAT), Holm (SWE) – Briganti (USA), Durmis (SVK)

Stadion

O2 arena, Praha

Návštěva

17 413 diváků

Skupina A

Z V VP PP P Skóre B
1. Kanada 7 5 2 0 0 32:18 19
2. Švýcarsko 7 5 1 0 1 29:12 17
3. Česko 7 4 1 2 0 26:14 16
4. Finsko 7 3 0 1 3 21:14 10
5. Rakousko 7 2 0 1 4 21:29 7
6. Norsko 7 2 0 0 5 15:25 6
7. Dánsko 7 2 0 0 5 15:29 6
8. Velká Británie 7 1 0 0 6 12:30 3

Vstoupit do diskuse
56
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud