Nečekaný trumf do baráže! Žádný apríl, matador (44) po letech za Kladno

Dlouhé čekání na závěr sezony se pomalu krátí. Už „jen“ za dva týdny Kladno vstoupí do baráže o Tipsport extraligu. Ještě předtím, než tým Jaromíra Jágra pozná soupeře z první ligy, vyrazili Středočeši na soustředění na Slovensko. U příležitosti tripu do Liptovského Mikuláše odhalili návraty dvou hráčů, z nichž jeden je opravdu velmi překvapivý. Vedle navrátilce z marodky Ondřeje Machala se totiž za Rytíře může v barážovém souboji objevit také Jiří Burger! Současný asistent trenéra a někdejší vynikající centr bude v případě potřeby připravený naskočit.
Aby si někteří fanoušci kladenských hokejistů nemysleli, že nejde o dodatečný aprílový žert, vedení Rytířů hned ujistilo, že vážně nejde o vtip. Bývalý dlouholetý kapitán Vítkovic, který původně zakončil aktivní kariéru v dresu Kladna v sezoně 2016/17, se nyní znovu může vydat do akce za tým z rodného města.
Jak uvádí Rytíři na webových stránkách, nynější asistent trenéra Davida Čermáka, jenž se v klubu věnuje i mládeži, se již několik měsíců připravuje s kladenským áčkem, aby mohl v případě nutnosti pomoct Středočechům k udržení extraligové příslušnosti.
„Jirka trénuje už od Vánoc a je pro nás zálohou pro případ, že by nám někdo ze sestavy na baráž vypadl. Chceme mít co nejširší kádr, i proto, že nemůžeme využít hráče na střídavé starty,“ prozradil kouč Čermák pro klubový web o Burgerově případném návratu.

Je tak dost možné, že matador, který v květnu oslaví 45. narozeniny, nastoupí v jednom ze dvou utkání proti Liptovskému Mikuláši. Partu kolem kapitána Tomáše Plekance ve slovenském městě čeká poslední prověrka před bojem o extraligu, v němž se střetnou s jedním z dvojice týmů Vsetín – Jihlava.
Byť jde bezpochyby o nečekané zpestření závěru nynější sezony, Burger zpět v útoku Rytířů nebude nejstarším hráčem. Stejně tak se na baráž s týmem poctivě chystá i padesátiletý boss Jaromír Jágr. Dvě kladenské legendy spolu hrály pouze jednou, a to v ročníku 1994/95, kdy Burger debutoval za seniory, zatímco Jágr už si jako hvězda NHL a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu pouze odskočil do Kladna na 11 zápasů během výluky.
Středočechům se do útoku rovněž vrací rychlík Ondřej Machala. Třiadvacetiletý forvard byl mimo sestavu od 21. prosince, kdy v utkání s Hradcem Králové schytal tvrdý zásah od obránce Bohumila Janka. S těžkým otřesem mozku setrval na marodce po zbytek základní části.
Zprávy ze dne 20. července 2022
Zajímavou posilu vítá Mountfield HK! Do Hradce Králové míří mladý útočník Oliver Okuliar. Jeden z největších slovenských talentů strávil minulou sezonu ve finském týmu SaiPa, kde posbíral 18 bodů (8+10) v 56 zápasech. Na kontě už má i pár startů v reprezentaci. „Oliver byl v našem hledáčku již dva roky a jsme rádi, že sám projevil velký zájem hrát za Hradec, přestože má ještě rok smlouvu ve Finsku,“ prohlásil pro klubový web generální manažer Aleš Kmoníček. „Pevně věříme, že nám pomůže zvýšit údernost našeho útoku a celkovou produktivitu, jelikož na to má všechny předpoklady.“
Zprávy ze dne 14. července 2022
Kanadský obránce Mitchell Fillman nebude pokračovat v Mladé Boleslavi. Dvaatřicetiletý bek se nečekaně rozhodl ukončit aktivní kariéru. Důvodem jsou zdravotní problémy, které jej v minulých sezonách provázely. „Zranění posledních několika sezon si na mém těle začala vybírat svou daň. Bylo to velmi těžké rozhodnutí, ale nakonec převážilo moje zdraví a s tím související nutnost jít dál životem bez hokeje,“ uvedl Fillman na webu středočeského klubu. Fillman působil v BK od roku 2019, kdy přišel z Českých Budějovic. V poslední sezoně odehrál za Bruslaře v základní části 26 zápasů, ve kterých vstřelil gól a přidal dvě asistence. Ve 14 utkáních play off se bodově neprosadil, pomohl ale týmu k postupu do semifinále.

Zprávy ze dne 5. července 2022
Vedení Hradce Králové se ulevilo. Východočechům se podařilo zajistit veškerá povolení k tomu, aby ruský útočník Nikita Ščerbak hrál za extraligový tým i v nové sezoně. Vzhledem k současné situaci na Ukrajině šlo o hodně náročnou logistickou akci, Mountfield ale šestadvacetiletého rodáka z Moskvy dokázal udržet pro angažmá v Česku. „Jsem rád, že Nikita bude i nadále součástí našeho týmu. Měl by patřit k našim nejproduktivnějším hráčům, což naznačil již v minulé sezoně,“ uvedl generální manažer Aleš Kmoníček pro klubový web. Někdejší hráč Montrealu či Los Angeles se již zapojil do přípravy s hradeckým áčkem.
Útočníka Adama Rašku čeká první zahraniční angažmá kariéry. Sedmadvacetieltý rodák z Kopřivnice, který v minulé sezoně oblékal dres Mladé Boleslavi, odchází do Velké Británie, kde bude hrát za Sheffield. U Steelers se někdejší hráč Komety, Chomutova, Karlových Varů či Českých Budějovic potká se zkušeným forvardem Martinem Látalem. „Chtěl jsem si vyzkoušet něco nového... Vyhecovat sám sebe a vyhrát ligu,“ uvedl Raška po svém přestupu do anglického klubu.
Zprávy ze dne 23. června 2022
Hokejový útočník Petr Moravec se po roce stráveném v zámořské juniorské soutěži WHL vrací do Hradce Králové a pokusí se prosadit do extraligového kádru. Devatenáctiletý hráč bude v červenci bojovat o účast na přeloženém juniorském světovém šampionátu. „Rádi bychom již nastálo zapracovali Petra do seniorského hokeje, jelikož patří k našim nejlepším prospektům. Bude záviset na jeho výkonnosti,“ uvedl generální manažer Mountfieldu Aleš Kmoníček na klubovém webu.
Zprávy ze dne 15. června 2022
Hokejisty extraligové MladéBoleslavi posílí švédský útočník PontusAberg, který si v roce 2017 zahrál s Nashvillem finále Stanley Cupu. V NHL má na kontě včetně play off 150 zápasů, hájil také barvy Edmontonu, Anaheimu, Minnesoty a Toronta. Naposledy působil osmadvacetiletý hráč ve švédské lize v Timře.
Zprávy ze dne 17. května 2022
Hradec ulovil posilu do trenérského týmu, hlavního kouče Tomáše Martince s asistentem Petrem Svobodou doplní Tomáš Hamara, který přichází ze Sparty. „Je to kouč, který už má něco za sebou a jeho zkušenosti od mládeže i mužů se nám budou hodit,“ libuje si Martinec. Hamara zatím v Hradci podepsal roční smlouvu.
Zprávy ze dne 6. května 2022
Informace o odchodu do zámoří se potvrdily v případě Miloše Kelemena, který po roce v dresu Mladé Boleslavi odchází za výzvou do Arizony. Coyotes s ním podepsali dvouletý nováčkovský kontrakt na 817,5 tisíce dolarů ročně.
Zprávy ze dne 1. května 2022
V Mladé Boleslavi ale vedle posilování dochází také k odchodům. Ve středočeském klubu končí brankáři Jan Růžička (Mountfield HK) s Markem Schwarzem (konec kariéry). V obraně se loučí David Bernad a Dominik Vacík. Z útočníků nepokračuje u Bruslařů Oscar Flynn (Sparta?), Jan Grim, Tomáš Knotek, Tomáš Pospíšil a Adam Raška. Klub rovněž potvrdil, že z hostování se již nevrátí útočníci Valentin Claireaux, Jan Dufek, Adam Zbořil a brankář Andrej Košarišťan, který za Mladou Boleslav neodchytal jediný zápas.
Po doplnění trenérského týmu dochází v Mladé Boleslavi také k odhalení prvních posil a potvrzených odchodů. Bruslařský klub zlákal celkem šest hráčů. Podle dřívějších informací iSport.cz do města automobilů přichází brankář Filip Novotný (Karlovy Vary/Mountfield HK). Z Českých Budějovic míří k Bruslařům mladý forvard Martin Beránek. Po prohraném finále play off přestupuje ze Sparty štírek Tomáš Šmerha, ke kterému se připojil obránce Radek Jeřábek. Středočeši rovněž ulovili dva slovenské reprezentační útočníky - majitele bronzu ze ZOH v Pekingu Pavola Regendu a Roberta Lantošiho (Linköping).
Hradec Králové odhaluje jména prvních tří posil před novou sezonou. Jak již dříve informoval iSport.cz, dres Mountfieldu bude nově oblékat bývalý mladoboleslavský brankář Jan Růžička, který se upsal na dva roky s možností opce. Z Liberce se k Východočechům stěhuje rychlonohý útočník Marek Zachar, který pod Bílou věží již krátce působil. Přichází také zahraniční posila - pětadvacetiletý americký zadák River Rymsha z Popradu. „River je hráč, kterého jsme delší dobu sledovali a pevně věříme, že zapadne do naší koncepce. Zdobí ho dobré bruslení a kreativita. Je to obránce s dobrou přihrávkou a navíc je fyzicky disponovaný,“ řekl GM Aleš Kmoníček k posile ze zámoří.