František Suchan
13. dubna 2014 • 08:42

Šéf rozhodčích reaguje na výroky Kýhose: Velcí trenéři tohle nedělají

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Počítač Halas promluvil. Tedy, Pavel Halas, jehož brněnský kouč Vladimír Kýhos ve středu svérázně označil za autora nominací jednotlivých soudců na daná utkání. „Pan Kýhos si plete hardware se softwarem, to na jeho slovech bylo jediné úsměvné. Zbytek už ne,“ ohradil se šéf českých rozhodčích.



Chyby podřízených v play off prý registruje, i na jejich základě pak eliminuje jedince se slabou formou. Proto se Pavla Halase dotklo vyjádření trenéra Komety. „Pokud má pan Kýhos předzápasovou přípravu přes média, mohl by příště vynechat rozhodčí, aby na ně nevytvářel větší tlak než je ten současný. Je to nefér a absolutně scestné,“ reagoval v rozhovoru pro Nedělní Sport.

Myslíte, že tohle bylo Kýhosovým záměrem? Ochránit své hráče před domnělými nepřesnostmi ze strany sudích?
„Nevím, on měl tolik vyjádření… Opřel se o tolik lidí, že tohle podle mě bylo součástí nějaké jeho taktiky. Jen mi připadalo trochu nefér, že se naváží do rozhodčích. Cítím potřebu se jich zastat.“

Kýhos tvrdí, že kde bude pískat který rozhodčí, určujete vy. Má pravdu?
„Ne. Všechno řídí počítačový program, který obsazuje extraligu i první ligu. V základní části v něm máme jednadvacet rozhodčích a my můžeme ovlivnit pouze váhu parametrů, které se zadávají, což je kvalita, vzdálenost, počet vetací a počet odpískaných zápasů. Program je nastavený tak, aby se rozhodčí neopakovali pro jednotlivá mužstva, a generování dochází podle uvedených parametrů. Je proto možné, že někde je postupně jeden rozhodčí na některé týmy nasazovaný častěji, to při vyrovnání zbylých parametrů určuje ona vzdálenost.“

Co řekl Kýhos před pátým zápasem?

„Tvrdí se, že to dělá počítač, ale já počítač jménem Halas neznám. Nikdy jsem si takový nekoupil. Kupuju Apple a tak, ale počítač Halas jsem na trhu neviděl. Aby nám jeden rozhodčí pískal jednou za sezonu a pak šestkrát za sebou někdo jiný? Tohle nasazování mi nikdo nevysvětlí.“

„Byl bych rád, aby pískal Fraňo, Šindler, Jeřábek… Tihle fakt kvalitní rozhodčí. Ne aby poslali na každý zápas někoho, kdo nám to zkurví.“

V play off je to stejné?
„Tam nasazujeme jen třináct hlavních rozhodčích. Po dohodě s vedením soutěže jsme tam jen upravili parametry tak, aby byla upřednostněna kvalita na úkor vzdálenosti i počtu zápasů. Aby pískali skutečně ti nejlepší. V koši jich teď máme jen osm, zbylí neprošli z výkonnostních důvodů.“

Parametr kvality se opírá o hodnocení od delegátů?
„Přesně tak, i o vyhodnocení daného zápasu, zda se rozhodčím podařil. Ke generování delegace dochází po odehraném kole, během play off tedy i den co den po jednotlivých zápasech.“

Vnější zásah do programu není možný? Ani na žádost samotných rozhodčí?
„Neexistuje. Rozhodčí se samozřejmě může omluvit, i ze dne na den. Nebo má klub právo vetovat jednoho hlavního a dva čárové do čtyřiadvaceti hodin před zápasem, s tím se musí počítat. To je ale jediný zásah, který může přijít. Jinak se vše generuje softwarovým zařízením.“

Takže i to, že čtvrteční, řekněme, rizikový zápas Sparty s Kometou pískali pánové Jeřábek a Šindler, bylo dílem počítače?
„Ano. Oba patří do skupiny sedmi osmi rozhodčích, kteří jsou na tyto zápasy generováni.“

Tady by šlo o zásah v pozitivním smyslu. Ani ten od vás tedy nepřišel?
„Ne. Vybírá se zkrátka z rozhodčích, kteří momentálně mají formu a daří se jim, takže pískají a jsou dál zařazeni do systému. Neříkám, že nedělají chyby, ale ne takové, aby ovlivňovali průběh utkání.“

Jak se nasazují rozhodčí?

Komise rozhodčích zadává před každým hracím dnem externí firmě žádost na vygenerování delegace sudích, ta je neveřejná.

Počítačový program Systém pro rozlosování rozhodčích (SRR) funguje od sezony 2011-12 v extralize, následně se rozšířil na první ligu či play off druhé ligy a baráž extraligy juniorů a staršího dorostu.

Kluby jsou o jménech rozhodčích pro daný zápas informovány dvě hodiny před utkáním.

Registrujete tlaky na to, aby někdo konkrétní pískal jednotlivé zápasy?
„Ne. Vůbec ne. Proto mě překvapilo, že vůbec takové scestné názory někde zazní. Když nebudu vzpomínat trenéry, kteří jsou teď ještě ve hře, a sáhnu do historie, tak velice tvrdé a nesmlouvavé střety jsem měl třeba s Vláďou Růžičkou. S ním jsme si po zápase volali, říkal mi, jaké rozhodčí udělali chyby. To samé Lojza Hadamczik, Bokroš. Vždycky to byly tvrdé ale zároveň férové hovory s lidmi, kteří mi své názory sdělili napřímo a neměli s tím žádný problém. Vyříkali jsme si to a další den jsme se normálně pozdravili. Nikdo z velkých trenérů ale nedělá takové věci, že by něco nejdřív řekl do novin a pak mě ani nekontaktoval. To vůbec nechápu.“

Jaký máte celkově dojem z výkonů rozhodčích v letošních bojích o titul?
„Každý rok najdeme v play off jeden dva zápasy, které vybočí ze standardu. Vždycky přišla nějaká chyba rozhodčího stejně jako hráčů. A bylo to i mediálně připomenuto, protože když chybuje rozhodčí, je to vidět, probírají to i fanoušci. Myslím, že jeden dva zápasy ovlivněné chybou rozhodčích se objeví každou sezonu. Současný ročník nevybočuje, ať se to někomu líbí nebo ne.“

Divíte se ale podrážděnosti klubů, když poukazují na prokazatelné chyby po výkonech, jako byl ten Milana Mináře ve čtvrtfinále ve Vítkovicích nebo přehmaty namátkou pánů Husičky či Hribika z dalších utkání?
„Podívejte se, chybu udělá každý. Rozhodčí, hráč i trenér, to tak prostě je. Ano, mně to strašně vadí, vadí to i těm klukům, kteří danou chybu udělají, ale to se stane. Neznám člověka, který nechybuje. Jen se mi nelíbí, že když udělá chybu rozhodčí, hned se to démonizuje, že jde o úmysl a vědomé poškození. Když hráč nepromění nájezd nebo předvede nějaký zkrat, zkrátka se to přejde, že z toho je smutný a nešťastný… Kdybyste se ale podíval na rozhodčí po zápase, kdy udělají podobnou chybu, taky radostí neskáčou.“

SESTŘIH: Semifinále hokejové extraligy, Kometa Brno - Sparta 2:5
Video se připravuje ...

Panuje všeobecné přesvědčení, že by rozhodčí měli být přísněji trestaní. Jaký je váš pohled?
„Finanční pokuty pro rozhodčí jsou pouze u nás a na Slovensku, jinak na peníze v celé Evropě nikdo nikomu nesahá, v NHL už vůbec ne. Jde jen o českou cestu, kterou jsme kdysi zavedli, jinde fungují smluvně dané pevné platy. Nevím, jak trestat rozhodčí víc, než do výše jeho paušálu. Přece nemůže odpískat zápas, nic za něj nedostat a ještě platit pokutu nad rámec toho, co si měl vydělat. To aby šel do banky a vzal si na ni úvěr, to přece není možné.“

Hráče nejčastěji trápí nejednotný metr. Že něco je jeden den faulem a druhý den už ne. Co s tím, aby se rozhodování v tomto ohledu lepšilo?
„To je téma, které někde začalo a nikdy nekončí. To máte jako u hráčů, kde je první, druhá, třetí pětka, a v každé je určitá kvalita hráčů. Stejně to je s rozhodčími. Máme špičkové, velmi dobré a taky ty, kteří začínají a jsou průměrní. Zkrátka nemají stejnou výkonnost ani stejný náhled na utkání. Vždyť i hráči si každý na ledě dovolí něco jiného. I rozhodčí jsou individuality, byť se samozřejmě snažíme, aby metr byl co nejjednotnější.“

Tady ale přece jde o dodržování jasně daných pravidel.
„Ano, tohle nás opravdu trápí nejvíc. Na druhou stranu, ani každý zápas přece není stejný. Když se podívám třeba na první zápas série Sparty s Brnem, nebo s Vítkovicemi, byl úplně jiný než Sparta-Brno ve třetím utkání. Tam po každé brance se strhla šarvátka. Na takový vývoj se musí reagovat jinak, než na zápas, kde jsou tři vyloučení a mužstva se věnují hře. Všechno má dvě strany. Když hráči chtějí hrát, rozhodčí je nechají a jeden dva fauly podle nasazené laťky třeba pustí. Když se to ale bije, trestá se víc, třeba i zákroky, které by se v jiném utkání přešly. Tak to může být. Je taky třeba zmínit, že v současné době máme rozhodčí, kteří jsou nominovaní na olympijské hry a pravidelně nasazovaní na finále mistrovství světa, na nějž jedou letos v rekordním počtu. Máme devět profesionálů, což si můžeme dovolit díky podpoře ČSLH.“

Nejlepší data z Tipsport extraligy přináší  

Vstoupit do diskuse
0
Finále
Články odjinud


Články odjinud