Vítkovice uctily Černíka, gratuloval i Treťjak. Moc hráčů mi tři góly nedalo | iSport.cz
Květoslav Šimek
21. prosince 2018 • 21:04

Vítkovice uctily Černíka, gratuloval i Treťjak. Moc hráčů mi tři góly nedalo

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Baroš (skoro) jako Totti, rutinéři Hložek s Karabcem
Bohemians - Mladá Boleslav: Jindřišek znovu probouzí Ďolíček skvělým trestňákem, 2:1!
VŠECHNA VIDEA ZDE

František Černík, legendární útočník a později i dlouholetý šéf Vítkovic, má od pátečního večera pod stropem Ostravar Areny svůj dres s číslem 9. Vítkovický klub, který slaví 90. let od založení, mu připravil parádní slavnostní představení před zápasem se Spartou Praha (4:2). Černíkovi kromě 82 bývalých hráčů a trenérů zprostředkovaně gratulovaly i další legendy - Vincent Lukáč, Milan Baroš, Vladimír Vůjtek, Dárius Rusnák nebo sovětský brankář Vladislav Treťjak.„Jen málo hokejistů mi dalo v jednom zápase tři góly. A tys to dokázal!“ čertil se naoko Treťjak na Černíka z videa promítaného na kostce. „Vynikající hokejista i člověk.“ V podobném duchu se nesly všechny gratulace. Přidal se i René Fasel, prezident IIHF, nebo Černíkova dcera Andrea s vnučkami Terezkou a Viktorií.

Pětašedesátiletý František Černík je mistrem světa z roku 1976, stříbrný olympijský medailista z roku 1984. S Vítkovicemi slavil mistrovský titul v roce 1981. V ostravském klubu hrával (1964-76 a 1978-84), pracoval jako generální manažer (1998-2004) a byl i prezidentem (2004-16). Krátce se dostal i na střídačku jako trenér.

Když mu aplaudovala celá hala (8939 diváků) včetně nastoupených osobností, neskrýval dojetí. Emoce přiživila i minuta ticha za tragicky zemřelé horníky z Dolu ČSM Stonava ze čtvrtečního večera.

SESTŘIH: Vítkovice - Sparta Praha 4:2. Domácí oslavili 90 let založení klubu vítězstvím

„Chtěl bych poděkovat především svojí rodině, že to se mnou tak dlouho vydržela,“ děkoval Černík. „I vítkovickému klubu za tohle setkání.“ Plachtu s replikou dresu pomáhali vyvěsit kapitán Jan Výtisk a Rostislav Olesz. Černíkova 9 se tak pod stropem přidala k dresům brankáře Josefa Mikoláše (číslo 1), obránce Jana Kaspera (4) a útočníka Miroslava Vlacha (11).

Mezi „osobními“ gratulanty byl i Zdeněk Návrat, poslední žijící pamětník mistrovského titulu Vítkovic z roku 1952. Nebo dlouholetý vítkovický kapitán Jiří Burger. Kreativní útočník symbolicky v Ostravě končil ve stejném roce jako dlouholetý šéf. Od roku 2016 je Černík čestným prezidentem.

„Dlouho jsem tu nebyl, je tu spousta známých tváří, už jsem si stihl s některými promluvit, zavzpomínat,“ říkal Burger ještě před zápasem se Spartou. Sám má od klubu slíbenou rozlučku, zatím k ní ovšem nedošlo. „Byl to problém na mojí straně, dvakrát možná třikrát jsem byl zvaný, ale byl jsem časově zaneprázdněný,“ dodal Burger.

Parádní oslava a černé retro dresy s velkým V na prsou, ve kterých hrávali Ostravané své první zápasy ve třicátých letech, se líbila i hráčům. „Byla to velká show a my jsme pak předvedli i výkon, co má být,“ těšilo útočníka Jana Schleisse (1+1). „To bylo dobrý, že se to takhle povedlo.“

Góly

Domácí: 23:37. Dej, 28:55. Mrázek, 42:18. Schleiss, 55:53. Š. Stránský

Hosté: 38:14. Blain, 52:23. P. Vrána

Sestavy

Domácí: Bartošák (Dolejš) – Výtisk (A), D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Baranka, Černý – Olesz (C), Lev, Dej – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Kucsera, Pytlík, Szturc (A) – Schleiss, Š. Stránský, P. Zdráhal.

Hosté: Machovský (Honzík) – de la Rose, T. Pavelka, Piskáček, Blain, Tomáš Dvořák, Košťálek, Delisle – Smejkal, Klimek, Beran – Buchtele, P. Vrána (C), Kudrna – Kumstát, Pech (A), Pšenička – Jarůšek, Sill, Forman (A).

Rozhodčí

Hejduk, Mrkva – Lhotský, Svoboda

Stadion

Ostravar aréna

Návštěva

8 939 diváků

Takhle začínala hokejová sláva ve Vítkovicích
Takhle začínala hokejová sláva ve Vítkovicích

Vstoupit do diskuse
0
52. kolo
Články odjinud


Články odjinud