Vítkovice uctily Černíka, gratuloval i Treťjak. Moc hráčů mi tři góly nedalo | iSport.cz
Květoslav Šimek
21. prosince 2018 • 21:04

Vítkovice uctily Černíka, gratuloval i Treťjak. Moc hráčů mi tři góly nedalo

TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vrba má šanci být kouč Sparty. Sigma potrápí Slavii SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vrba má šanci být kouč Sparty. Sigma potrápí Slavii
Procházka o úspěchu v Japonsku: diváci ho hnali, pokřik nevysvětloval Procházka o úspěchu v Japonsku: diváci ho hnali, pokřik nevysvětloval
VŠECHNA VIDEA ZDE

František Černík, legendární útočník a později i dlouholetý šéf Vítkovic, má od pátečního večera pod stropem Ostravar Areny svůj dres s číslem 9. Vítkovický klub, který slaví 90. let od založení, mu připravil parádní slavnostní představení před zápasem se Spartou Praha (4:2). Černíkovi kromě 82 bývalých hráčů a trenérů zprostředkovaně gratulovaly i další legendy - Vincent Lukáč, Milan Baroš, Vladimír Vůjtek, Dárius Rusnák nebo sovětský brankář Vladislav Treťjak.„Jen málo hokejistů mi dalo v jednom zápase tři góly. A tys to dokázal!“ čertil se naoko Treťjak na Černíka z videa promítaného na kostce. „Vynikající hokejista i člověk.“ V podobném duchu se nesly všechny gratulace. Přidal se i René Fasel, prezident IIHF, nebo Černíkova dcera Andrea s vnučkami Terezkou a Viktorií.

Pětašedesátiletý František Černík je mistrem světa z roku 1976, stříbrný olympijský medailista z roku 1984. S Vítkovicemi slavil mistrovský titul v roce 1981. V ostravském klubu hrával (1964-76 a 1978-84), pracoval jako generální manažer (1998-2004) a byl i prezidentem (2004-16). Krátce se dostal i na střídačku jako trenér.

Když mu aplaudovala celá hala (8939 diváků) včetně nastoupených osobností, neskrýval dojetí. Emoce přiživila i minuta ticha za tragicky zemřelé horníky z Dolu ČSM Stonava ze čtvrtečního večera.

SESTŘIH: Vítkovice - Sparta Praha 4:2. Domácí oslavili 90 let založení klubu vítězstvím
720p 360p

„Chtěl bych poděkovat především svojí rodině, že to se mnou tak dlouho vydržela,“ děkoval Černík. „I vítkovickému klubu za tohle setkání.“ Plachtu s replikou dresu pomáhali vyvěsit kapitán Jan Výtisk a Rostislav Olesz. Černíkova 9 se tak pod stropem přidala k dresům brankáře Josefa Mikoláše (číslo 1), obránce Jana Kaspera (4) a útočníka Miroslava Vlacha (11).

Mezi „osobními“ gratulanty byl i Zdeněk Návrat, poslední žijící pamětník mistrovského titulu Vítkovic z roku 1952. Nebo dlouholetý vítkovický kapitán Jiří Burger. Kreativní útočník symbolicky v Ostravě končil ve stejném roce jako dlouholetý šéf. Od roku 2016 je Černík čestným prezidentem.

„Dlouho jsem tu nebyl, je tu spousta známých tváří, už jsem si stihl s některými promluvit, zavzpomínat,“ říkal Burger ještě před zápasem se Spartou. Sám má od klubu slíbenou rozlučku, zatím k ní ovšem nedošlo. „Byl to problém na mojí straně, dvakrát možná třikrát jsem byl zvaný, ale byl jsem časově zaneprázdněný,“ dodal Burger.

Parádní oslava a černé retro dresy s velkým V na prsou, ve kterých hrávali Ostravané své první zápasy ve třicátých letech, se líbila i hráčům. „Byla to velká show a my jsme pak předvedli i výkon, co má být,“ těšilo útočníka Jana Schleisse (1+1). „To bylo dobrý, že se to takhle povedlo.“

Góly

Domácí: 23:37. Dej, 28:55. Mrázek, 42:18. Schleiss, 55:53. Š. Stránský

Hosté: 38:14. Blain, 52:23. P. Vrána

Sestavy

Domácí: Bartošák (Dolejš) – Výtisk (A), D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Baranka, Černý – Olesz (C), Lev, Dej – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Kucsera, Pytlík, Szturc (A) – Schleiss, Š. Stránský, P. Zdráhal.

Hosté: Machovský (Honzík) – de la Rose, T. Pavelka, Piskáček, Blain, Tomáš Dvořák, Košťálek, Delisle – Smejkal, Klimek, Beran – Buchtele, P. Vrána (C), Kudrna – Kumstát, Pech (A), Pšenička – Jarůšek, Sill, Forman (A).

Rozhodčí

Hejduk, Mrkva – Lhotský, Svoboda

Stadion

Ostravar aréna

Návštěva

8 939 diváků

Takhle začínala hokejová sláva ve Vítkovicích
Takhle začínala hokejová sláva ve Vítkovicích

 


Články odjinud


Články odjinud