Extraligová bomba! Vrána jde do Třince, do Sparty míří Bukarts | iSport.cz
Ondřej Kuchař
24. ledna 2019 • 16:45

Extraligová bomba! Vrána jde do Třince, do Sparty míří Bukarts

Autor: Ondřej Kuchař, ČTK
TOP VIDEA
VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem
Vítkovice - Liberec: Hattrick! Hudáček přidal další gól hostů, 1:7 Vítkovice - Liberec: Hattrick! Hudáček přidal další gól hostů, 1:7
VŠECHNA VIDEA ZDE

Týden před koncem přestupního období explodovala v Tipsport extralize obří přestupová bomba! Informace deníku Sport se potvrdily, kapitán Sparty Petr Vrána na vlastní žádost v klubu skončil. Pražané se dohodli na jeho výměně s třineckými Oceláři. Ti na oplátku do hlavního města posílají forvarda Robertse Bukartse, který ve Slezsku nenaplnil pověst střelce. Jde tak o jednu z největších tuzemských výměn posledních let.Že s jeho výkony v klubu nebyli dlouhodobě spokojení, není v hokejových kruzích žádným tajemstvím. Sparta si od Petra Vrány slibovala krom vůdcovství i kanadské body. Gólů však zkušený forvard od minulé sezony mnoho nedal. Jeho výkony byly jako houpačce. Ta by se teď měla zastavit, rozebrat a přestěhovat.

„Petr Vrána ve Spartě na vlastní žádost končí, sezonu by měl dohrát v Třinci,“ řekl ve středu večer deníku Sport nejmenovaný zdroj. Ve čtvrtek dopoledne se informace potvrdily. Odchod je vyústěním Vránovy nespokojenosti v klubu. Poslední kapkou mohla být tvrdá kritika šéfů.

Třiatřicetiletý útočník totiž neplnil roli prvního centra podle představ vedení. Minulý pátek se do něj a dalších zkušených borců ostře pustil sportovní manažer Michal Broš.

„Z projevu Vrány jsem zklamaný! Nelze mu vyčítat, že by se nesnažil, ale hráč jeho kalibru nemůže být spokojen s tím, že si na ledě udělá jenom to, co musí! Dostal se do fáze, kdy v obraně poctivě odmaká každé střídání, ale za ofenzívu jako by odpovědnost necítil. On musí být hnacím motorem, pravým kapitánem! Musí dělat svoje spoluhráče lepšími!“ zuřil Broš.

Právě to Vránu dohnalo k rozhodnutí o změně klubu. „Po tom článku v novinách jsem začal přemýšlet, jestli nebude lepší pro obě strany, když odejdu. A toto je výsledek. Přiznám se, že jsem rád, že jsem v Třinci. Je to pro mě v podstatě nová zkušenost, protože v celé své kariéře jsem v rozběhnuté sezoně přestupoval do jiného klubu jen jednou v životě,“ přiznal Vrána na třineckém webu.

Odchod kapitána mrzí trenéra Sparty Uweho Kruppa. „Není to o tom, že ho Sparta už nechtěla nebo že on nechtěl ji. Všichni vyložili karty na stůl. Kam se jeho kariéra ubírá, co znamená pro Spartu, kam se Sparta bude do budoucna ubírat. Jeho rozhodnutí plně respektuju. Jako trenér z něho nemám vůbec žádnou radost, nelíbí se mi, ale opravdu ho respektuju,“ uvedl Krupp na setkání s novináři.

„Musíme se bez Petra Vrány naučit žít. Je to opravdový profík. Také si myslím, že se od něho strašně moc očekávalo, ale úplně tak pro Spartu naděje do něj vkládané nenaplnil. Lidé si mysleli, že bude jedním z nejlepších střelců. Je to jeden z nejlepších hráčů na vhazování a velmi dobrý lídr a motor týmu,“ podotkl Krupp a dodal: „Ale není to takový hráč, jak si lidé představovali. Nastupoval proti nejlepším řadám soupeře, je to velmi kvalitní oboustranný centr. Třinec má štěstí.“

Sparta na trhu hráčů hledá elitního středního útočníka od startu aktuálního ročníku. Nikoho však zatím neulovila. Broš před ročníkem vložil naděje do Vrány. Ten do klubu přišel v roce 2016. A zářil. První rok odehrál skvěle, v bodování ligy byl třetí.

Druhá sezona už byla podstatně horší, manažer však věřil ve vzestup formy, který přišel jen z části. S 26 body v 37 utkáních nebylo vedení spokojeno. I když trenér Uwe Krupp stále dokola opakoval, jak je pro něj Vrána důležitý i bez extrémní bodové produkce. Hájil ho pro přínos v kabině, příkladný leadership.

Útočník Sparty Petr Vrána míří do Třince
Útočník Sparty Petr Vrána míří do Třince

Podle informací Sportu se Oceláři o služby hráče zajímali hned v prvních týdnech extraligy. Domluva se Spartou ale tehdy nedopadla. Teď si ale obě strany plácly. Opačným směrem pošle Třinec do Prahy kvalitní náhradu: lotyšského bombarďáka Robertse Bukartse.

Ten k Ocelářům přišel před touhle sezonou s ambicí navázat na tři povedené roky ve Zlíně, v nichž pokaždé atakovat hranici dvaceti branek. To se mu ale nepovedlo. V 33 zápasech se trefil jen pětkrát.

„Robertsovi se zatím u nás nedařilo podle představ a Sparta o něho projevila před časem zájem. Hodně o něj stáli, jenže my víme, jak vysoké kvality má, proto jsme požadovali adekvátní náhradu. Petr Vrána byl naší první volbou, jsou to typologicky podobní hráči, oba dva jsou kreativní a věříme, že tato výměna pomůže oběma klubům,“ uvedl sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek.

Ve Spartě doufají, že změna prostředí bude znamenat nalezení ztracené gólové mušky. Prakticky totéž si přejí i v Třinci směrem k Vránovi. Ten nebude mít v nabitém kádru hlavní roli, nebude se na něj spoléhat jako na TOHO, který má všechny táhnout. To by mu mohlo vyhovovat. Oproti tomu Bukarts do Prahy přichází s vidinou spasitelské úlohy.

Pardubice - Třinec: Šance jako hrom. Bukarts netrefil prázdnou branku
Video patří k placenému obsahu iSportu
Vybrat předplatné

„Průběžně zvažujeme různé možnosti posílení našeho kádru pro konec sezony a když se objevila možnost získat Robertse Bukartse, jehož sezona se v Třinci nevyvíjela podle představ klubu ani hráče, a Třinec projevil zájem o Petra Vránu, který byl u nás vlastně v totožné situaci, a navíc mu ve Spartě končila smlouva, rozhodli jsme se po dohodě s trenéry a Petrem samotným, že by to pro všechny mohla být zajímavá výměna,“ zdůvodnil obchod Broš.

„Roberts je pravák, kterého při zraněních Říčky a Černocha v útoku postrádáme, a hlavně hráč, který každoročně pravidelně boduje, na což doufáme, že naváže taky ve Spartě. Navíc smlouva s ním obsahuje možnost prodloužení i na sezonu 2019-2020. Petrovi tímto chceme poděkovat za práci, kterou v našem klubu za necelé tři sezóny odvedl, a přejeme mu hodně štěstí na jeho další štaci,“ dodal manažer Pražanů.

Premiéru v nových působištích si oba odbudou v neděli, kdy Sparta hostí Liberec a Třinec Mladou Boleslav.

Vrána ve Spartě    
2016/17 50 zápasů 47 bodů (21+26)
2017/18 51 25 /7+18)
2018/19 37 26 (8+18)
Bukarts v Třinci    
2018/19 33 zápasů 19 bodů (5+14)

 

TIPSPORT extraliga – česká hokejová liga 2019/2020

Tabulka a rozpis zápasů Kanadské bodování Statistiky brankářů VIDEO: momenty a sestřihy Přestupy ONLINE Dresy týmů Sazka Fantasy

Tipsport extraliga nabízí 52 kol základní části, následuje play off, nově z extraligy sestupuje poslední tým základní části. Ten nahradí vítěz play-off Chance ligy. Po 5 letech se do extraligy vrací Rytíři Kladno s Jaromírem Jágrem. Vítězství obhajují HC Oceláři Třinec. Ti ve finále Generali play-off porazili vítěze základní částí z Liberce 4:2 na zápasy.

MS v hokeji 2020 (Švýcarsko)

Program MS 2020 Vstupenky Lausanne a Curych - stadiony

Další hokejové soutěže

NHL 2019/2020 Hokejová liga mistrů Chance liga - 1. česká hokejová liga Channel One Cup 2019

38. kolo
Články odjinud


Články odjinud